Karlovy Vary

Karlovy Vary’de Mutlaka Görülmesi Gereken 13 Yer

Romantik Başkent” ünvanlı Prag, isim ve ün olarak her ne kadar Çekya‘nın (Eski Çek Cumhuriyeti) önüne geçse de, ülkenin bir diğer ünlü kenti olan Karlovy Vary gezilecek yerler listesinin çekiciliği ile onu takip etmeye devam ediyor. Şifalı suları ile Avrupa’nın en ünlü kaplıca şehri olarak bilinen Karlovy Vary, aynı zamanda zengin tarihi ve kültürel hayatıyla da dikkat çekici bir yer.

Karlovy Vary gezilecek yerler

Karlovy Vary öylesine ünlü bir şehir ki, 1358 yılında kurulduğu bilinen bu kenti, Beethoven, Chopin, Schiller, Karl Marx ve Goethe gibi ünlü kişiler çeşitli sebeplerle ziyaret etmişler. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk‘de bir dönem tedavi amaçlı Karlovy Vary’de kalmış.

Karlovy Vary Atatürk

Kentin bu derece ünlü olmasını sağlayan su kaynaklarının buluştuğu bir nehir Karlovy Vary’nin tam ortasından geçiyor. Tepla Nehri, izlediği yol boyunca üzerine dökülen kaplıca suları ile adeta bir buhar bulutuyla örtülüyor ve zaman zaman 14 metreye kadar yükselen su buharları oluşturuyor.

Karlovy Vary Gezilecek Yerler

Karlovy Vary şehrini besleyen 13 ana kaynak ve 300’den fazla küçük kaplıca ile hizmet veriyor. Kent, bu kaynakların tedavi edici özellikleri nedeniyle yüzyıllar boyu dünyanın pek çok yerinden milyonlarca insanı kendine çekmiş. Şehrin şu andaki halinin tanımlaması olan “spa mimarisi” ise, 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarından kalma. Kentin bu mimarisi Neo Klasik ve Art Nouveau tarzı ile günümüzde gelen ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor.

Karlovy Vary gezi

Karlovy Vary’de bulunan gösterişli kaplıca tesisleri, aynı zamanda gösteri sanatları merkezleri, sanat galerileri ve çok sayıda müze ile kültürel mekanlar olarak da hizmet vermeye devam ediyorlar.

1 – Colonnades Kaplıcası

Avrupa’nın önde gelen kaplıca destinasyonlarının en önde geleni Karlovy Vary olarak nitelendirilebilir. Bu özelliği ile her mevsim gözde olan kent, dönem dönem yüz binlerce turiste ev sahipliği yapıyor.

Kentteki önemli kaplıcalar arasında bulunan, 1881 yılında inşa edilmiş Mill Colonnade olarak isimlendirilen Colonnade Kaplıcası bir mimari şaheser olarak tanımlanıyor. 132 metre uzunluğa sahip 124 Korint sütunu ve yılın aylarını temsil eden 12 alegorik heykelden oluşan revak kaplamaları gerçekten görülmeye değer.

Kentin bir diğer ünlü kaplıcası ise 1960’larda inşa edilen ve dakikada yaklaşık 2 bin litre termal su çeken bir “şofben”e sahip olan ve modern olarak nitelendirilebilecek yapı “Hot Spring Colonnade“.

Karlovy Vary’de katılacağınız ve sizi bu müthiş kompleksin kalbine götürüp, doğanın bu inanılmaz gücünün nasıl kullanılacağına bir bakış atmanızı sağlayacak nefis bir “yeraltı kaplıca turu” ilginizi çekebilecek aktivitelerden biri.

2 – Diana Gözetleme Kulesi

Buraya kadar gelmişken biraz enerji harcayıp “Dostluk Tepesi” olarak bilinen yere çıkmak iyi fikirlerden biri. Bu tepenin zirvesinden izleyebileceğiniz muhteşem manzara, buraya çıkarken harcadığınız enerjinizi yerine getirmeye yetecek. Eğer ilkbahar veya sonbahar aylarında Karlovy Vary’e geldiyseniz, orman patikalarını takip ederek bu tırmanışı gerçekleştirmenin keyfini unutamayacaksınız. Bu yol Stará Louka‘dan mavi işaretli turist yolu (Eski Çayır) olarak biliniyor.

Karlovy Vary Diana Gözetleme Kulesi

Diana Gözetleme Kulesi‘ne çıkmak için kolay olan seçenek ise; Grand Hotel Pupp‘tan genelde her 15 dakikada bir hareket eden füniküler ile gerçekleştireceğiniz üç dakikalık kısa yolculuk.

Tepeye ulaştığınızda karşınıza çıkan büyüleyici Diana Gözetleme Kulesi, 1914 yılına ait bir yapı. Tuğla malzemeyle inşa edilen yapının içerisinde kullanacağınız asansör ile çıkacağınız gözetleme yerinden havanın açık olduğu bir günde 70 kilometreye uzayan manzaraları seyredebilirsiniz.

Bölgede yapılan doğa yürüyüşleri için bir nokta olarak kullanılan Kule’nin yenında bir de av köşkü bulunuyor.


Booking.com

3 – Vridelni Kolonada

Vridelni, Karlovy Vary’in kaplıcalarının en ünlüsü ve en popüleri arasında yer alıyor. 72 derecelik sıcak sular yerden 12 metre yüksekliğe ulaşacak şekilde fışkırıyor ve dakikada 2000 litre kaynak suyu üretiliyor. Bu devasa kaplıca, 70’lerden oluşan işlevsel bir bina olan Vridelni Kolonada’nın içinde ve hepsi ücretsiz olarak kullanabileceğiniz dört havuza sahip.

Karlovy Vary Kaplıcaları

Kaplıcanın iç işleyişini görmek ve yörenin ünlü aragonit kristallerinin nasıl oluştuğuna bakmak için yer altına bir tura da katılabilirsiniz.

4 – Loket Kalesi

Karlovy Vary’nin merkezine yaklaşık 13 kilometre uzaklıkta görkemli bir kale bulunuyor. Kente gelen turistlerin ilgisini en çok çeken noktalardan olan Loket Kalesi, 12. yüzyılda inşa edilmiş.

Romanesk Loket Kalesi, oldukça iyi korunmuş halde bulunuyor. Gerçek anlamda “masallardan çıkmış” tanımlaması sanki burası için seçilmiş bir cümle. Bohemya bölgesinin bu etkileyici yapısı 18. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar hapishane olarak kullanılmış. Bohemya’nın yenilmez kalesi olarak ünlenen yapı bu ünvanını kalın taş duvarlarına borçlu.

Karlovy Vary Loket Kalesi

Karlovy Vary’e gittiyseniz mutlaka Loket Kalesi’ni gezmelisiniz. Kalenin iç mekanlarında rehber eşliğinde yapacağınız turlar çok keyifli. Orta Çağ döneminden kalan ve harika korunmuş olan ünlü porselen ve silah koleksiyonları oldukça ilgi çekici.

Eğer Loket Kalesi ve Karlovy Vary gezinizi temmuz ayına denk getirdiyseniz, her yıl düzenlenen opera festivalini izleme şansı yaratabilirsiniz. Festival sırasında Loket Kalesi, Çekya Ulusal Operası’nın açık alanda bulunan amfi-tiyatrosunda verdiği konserlere fon olup, muhteşem fotoğraflar için fırsatlar sunuyor.

5 – Jan Becher Müzesi

Efsanevi Karlovy Vary kenti, aynı zamanda birçok ünlü sanatçının da memleketi. Bunlardan biri de ünlü Bohemyalı zanaatçı olan Josef Becher.

Karlovy Vary müzeleri

Josef Becher, aslında bir eczacı. Kendi formülleri ile oluşturduğu tıbbi toniklerini geliştiren Becher, zamanla ün ve başarı kazandıktan sonra oğlu Johann tarafından bir şirket kuruldu. Şirket, günümüzde dahi popüler olan ve çok sevilen bir içecek üretmeye başladı. Bu içecek Çekya’nın ulusal likörü ünvanını kazanan Becherovka oldu.

Jan Becher Müzesi’nde, orijinal içki fabrikasını görme fırsatını, ayrıca Becherovka’nın nasıl demlendiğini ve saklanıp hazırlandığını görüp öğrenme ve tabii ki tadım yapıp bu ünlü likörü satın alma fırsatını yakalayabilirsiniz.

6 – Golf Sahaları

Karlovy Vary, gelişip ünlü bir şehir haline geldiği 20. yüzyılın başlarında özellikle “zengin” gezginler için önemli bir destinasyon halini aldı.

çekya golf sahaları

İşte bu dönemde ziyaretçilerine aktiviteler sunmaya başlayan girişimciler golf sahalarını devreye aldılar. Bu sayede kent, yüzyıldan fazla bir süredir golf meraklılarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Karlovy Vary’de üç adet golf sahası bulunuyor. Golf sahaları arasında en büyüğü 18 delikli bir parkura sahip olan, Golf Resort Karlovy Vary.

Bunun yanında Karlovy Vary’nin Birinci Dünya Savaşı’ndan önceki yarış pistinde kurulmuş olan Karlovy Vary Golf & Yarış Kulübü de, hikayesi olan etkileyici golf sahaları arasında yer alıyor.

7 – Moser Müzesi

Zenginliğin, kültür ve sanat aktivitelerini çektiği Karlovy Vary, birçok sanat galerisine de ev sahipliği yapıyor. Bu galerilerin en ünlülerinden biri, ünlü cam yapımı eserler konusunda bir efsane olan Ludwig Moser‘in eserlerinin sergilendiği Moser Müzesi.

1893 yılında Ludwig Moser burada ilk cam atölyesini kurmuş. Bu atölye öylesine ünlenmiş ki, 1900’lerin başlarında Moser, AvusturyaMacaristan İmparatoru ve Büyük Britanya Kralı’nın en büyük kristal tedarikçisi haline gelmiş.

moser cam müzesi

Bugün Moser Müzesi‘nde, tasarımından yapımına, kesim ve oymaya kadar bütün cam işleme sürecini görebilirsiniz. Müze aynı zamanda değerli koleksiyonlara da ev sahipliği yapıyor.

8 – Thermal Hotel Karlovy Vary

Karlovy Vary’in bütün kent mimarisinin dışında, kentin ruhuna aykırı ve asla uyuşmayan bu bina, bu özellikleri kentin simgelerinden biri haline gelmiş.

Karlovy Vary oteller

Thermal Hotel Karlovy Vary binası 1970’lerden kalma 10 katlı bir büyük ruhsuz bir yapı. Şehrin göz alıcı, görkemli “eski kent” bölgesinin zarifliğine tamamen zıt olan bina bir “doğu bloku günleri” eseri.

Sovyet etkisi hissedilen bina, o dönemde bir dönüm noktası olarak kabul edilmiş. Otel, aynı zamanda Karlovy Vary şehir merkezinde bulunan tek halka açık yüzme havuzunu sahip olan tesis.

Her yıl düzenlenen ünlü Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali için de merkezi bir yapı olan bina, festivalin ödül törenlerinin de gerçekleştirildiği yer olarak biliniyor.

9 – Grandhotel Pupp

Kentin muhteşem manzarasına sahip konumda bulunan bir yamaçta, 300 yılı geçkin bir tarihe sahip olan 228 odalı görkemli bir otel yer alıyor.

Karlovy Vary gezilecek yerler

Bu yapı ismini yerel ve ünlü bir şekerlemeci olan Johann Georg Pupp’tan alıyor. Bölgenin en zenginleri arasında yer alan bu ailenin ard arda gelen jenerasyonları yüzyıllar boyunca bu oteli genişletip ve günümüzdeki şekilde Neo-Barok üslup etkisinde bir şaheser haline getirdi.

Ünlü James Bond filmlerinden Casino Royale‘in bazı sahnelerinin de çekim mekanı olan Grandhotel Pupp, günümüzde dünyanın jet sosyetesini ağırlamaya devam ediyor.

10 – Aziz Mary Magdalene Kilisesi

Kentin kaplıcalar bölgesinin göbeğinde yer alan Mary Magdalena Kilisesi, son halini 1733-36 yıllarında yeniden inşa edilerek alan barok bir yapı. 14. yüzyılda bölgenin ilk yerleşim dönemlerinde önem kazanan kilise, aynı yerde yer alan birkaç yapının yangın neticesinde yerle bir olmasından sonra bu hale getirilmiş.

Karlovy Vary gezi rehberi

Çevresinde bir ortaçağ mezarlığı yer alan kilisenin iç mekanında yer alan birçok eser görülmeye değer yapıtlar arasında bulunuyor.

Ünlü barok sunak, gotik yeraltı mezar yerleri, klasik müzik konserlerine sahne olan akustuği ile atmosferi, Aziz Mary Magdalena Kilisesi’ni Karlovy Vary gezilecek yerler arasında listeye almamızı sağlıyor.

11 – Colonnade Pazarı

Karlovy Vary’de ziyaretçiler arasında çok popüler olan noktalardan biri Colonnade Pazarı.

Karlovy Vary’i bugünkü haline getiren en önemli mimarlar arasında bulunan Viyanalı Fellner ve Helmer tarafından inşa edilen beyaz ve girintili ahşap bina, önceleri geçici bir yapı olarak düşünülmüş. Ancak öylesine ilgi görmüş ki, sonradan ortadan kaldırılmamış.

Karlovy Vary Pazar Yeri

Pazarda özellikle turistlerin ilgi gösterdiği iki şifa kaynağı bulunuyor. Bu 62 derecelik şifalı sularıyla ünlü kaynaklar The Market Spring ve IV. Charles Spring isimlerini taşıyor.

Dışarda yer alan ünlü sütunlu alan içinde 1300’lerde IV. Charles tarafından inşa ettirilen, Karlovy Vary’in efsanevi keşfini gösteren bir kabartma yine burada görülmesi gereken noktalardan biri. Karlovy Vary gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken bir nokta.

12 – Yürüyüş Parkurları ve Stara Louka Bölgesi

Keyifli yürüyüş yolları ile tanınan Karlovy Vary çok uzun parkurlara sahip. Ancak Stara Louka, bu yerler arasında en popüler yer olarak ön plana çıkıyor.

Şehirde en çok fotoğraflanan ve sarı renkli yapraklarla süslü olan Slavkovsky Les tepeleri tarafından çerçeveli ve Tepla Nehri’nin kuzey kıyısında uzanan Stara Louka bölgesi, huzurlu bir nefes almak, soluklanmak için nefis alternatifler sunuyor.

13 – Aziz Peter ve Aziz Paul Kilisesi

Kentte bulunan güçlü Rus etkisinin göstergesi de sayılan ve beş altın rengi kubbesiyle bir simge haline gelen St. Peter & Paul Kilisesi, Doğu Roma (Bizans) tarzında mimarisiyle bir simge haline gelmiş.

Karlovy Vary gezilecek yerler

Kilise, 1893 – 1898 yılları arasında mimarlar Frantiskovy Lazne ve Gustav Wiedermann tarafından inşa edilmiş.

Örneklerini eski Sovyetler Birliği coğrafyasında çok fazla görebileceğiniz soğan kubbeli kiliselerden olan yapı ziyaret edilebilen mekanlar arasında yer alıyor.

Karlovy Vary gezilecek yerler listesine daha birçok yer eklenebilir. Ancak size tavsiyemiz; Karlovy Vary ziyareti için Prag’dan düzenlenen günübirlik turlar değil, Karlovy Vary’de geceleme yapabileceğiniz bir şekilde program yapmanız olacak.

About author

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir