Hollanda, gezilecek yerleri, kültürel birikimi ve kuzeyin bu zor coğrafyasında insanların yaşamak için yaptıkları enfes yerleşim bölgeleriyle en güzel ülkelerden biri. Bu kez Hollanda’nın Brugge’u olarak adlandırılan ve yüzyıllardır neredeyse hiç bozulmamış olan şehirlerden birine, belki de Hollanda’nın en güzel şehri olan Delft’e gidiyoruz. Hani şu ünlü “İnci Küpeli Kız”ın şehrine.

Delft Hollanda’nın En Güzel Köşelerinden Biri

Delft şehri, Hollanda’nın idari başkenti olan Lahey yani Den Haag‘dan yaklaşık olarak yarım saat uzaklıkta bulunan ve yine Rotterdam’a yakın bir kent.

Oldukça küçük bir şehir olan ancak büyük kentlere olan yakınlığı, kentin güzelliği ve sakinliği ile şehirde büyük bir üniversitenin bulunmasından dolayı 100 bine yakın insanın yaşamını sürdürdüğü Delft, Hollanda’nın en güzel köşelerinden biri.

Delft Yürüyerek Gezilmeli!

Delft şehrine geldiğinizde, özellikle eski şehir kısmını gezmek için -kentin küçük olması nedeniyle- herhangi bir toplu ulaşım aracına ihtiyaç duymayacağınızı anlıyorsunuz. Delft’i gezip görmenin en güzel yolu yürümek veya Hollanda’nın birçok yerinde olduğu gibi bisikletle turlamak!

Yürümek derken, öyle ayaklarınıza karasular inecek ve hani gezilecek yerler yazılarında kabak tadı veren ama çok da ünlü(!) olan “Şehirde Kaybolmak!” gibi bir hal yaşamayacağınız bir yürüyüşten bahsediyoruz.

Delft’i çevreleyen kanalların yanından huzurlu bir şekilde yürüyecek, Hollanda’nın ortaçağ dönemine ait mimarisiyle -birçoğu yeniden yapılmış/onarılmış olan- nefis binalarının çevrelediği ara sokaklardan geçecek, yorulduğunuzda muhtemelen bir ailenin işlettiği bir kafede günlük yapılmış olan kurabiyelerinizi tadıp kahvelerinizi yudumlayabileceğiniz bir yürüyüş bu.

delft gezi rehberidelft gezisi kanallardelft gezisi

Delft şehrinin tarihi, Hollanda ve aşağı ülkeler olarak adlandırılan bölgede önemli bir hanedan olan Orange ailesinin tarihiyle kesişiyor. Delft, uzun bir süre boyunca Hollanda’da hüküm süren kralların, düklerin ve diğer asillerin şehri olarak gündemde kalıyor.

Dedik ya bu şehri seviyoruz diye! Öyleyse şimdi hep beraber yürüyerek Delft’in en güzel noktalarını birlikte gezelim.

Delft’de Gezilecek Yerler

Delft Markt Meydanı ve Delft Mavisi

Delft’e geldiğinizde ilk gideceğiniz yer, kentin “Markt” olarak bilinen meydanı. Burası her Avrupa şehrinde olduğu gibi burada da kentin en önemli noktası.

Meydana, Yeni Kilise tarafından gelirken (eğer araç ile geliyorsanız belirli araçlar ve izinli turist gruplarına ait araçlar dışında trafiğe kapalı) hemen kilisenin meydana açılan köşesinde mavi bir obje göreceksiniz. Bu Delft şehrinin simgelerinden sayılan Delft Mavisi olarak adlandırılan ve kentin ünlü porselenlerine ithaf edilen bir sembol anıt.

delft mavisidelft markt meydanŞehirde birçok porselen mağazası ve bu porselenleri üreten atölye ve şimdi müze haline gelmiş olan bir fabrikayı da gezmek mümkün. Ancak pahalı olarak nitelendirebileceğimiz bu porselenlerin yanında çok fazla sayıda çin malı ürün de, yine maalesef Delft dükkanlarında satılıyor.

Meydanın ortasında göreceğiniz heykel, Delft doğumlu ünlü Hollandalı düşünür ve hukukçu Hugo Grotius‘a ait.

Hugo Grotius, 1645 yılında hayatını kaybetmesine rağmen günümüzde halen geçerliliğini sürdüren “Açık denizlerin serbestliği” ilkesini ortaya atan kişi olarak biliniyor.

delft gezisi

İnci Küpeli Kız – Vermeer

Delft gezisi sürprizi! Delft doğumlu ünlü düşünürden bahsetmişken yine bu şehirde dünyaya gelmiş olan ve bilinen en önemli eseri “İnci Küpeli Kız” tablosunun yaratıcısı Vermeer de bir diğer önemli karakter.

Johannes Vermeer, hayatını zorlukla sürdürmüş ve ancak ölümünden iki yüzyıl sonra meşhur olmuş bir ressam. Delft şehrinde doğup, yine bu şehirde hayatını kaybeden Vermeer’in “İnci küpeli kız” tablosuna neredeyse tüm mekanlarda ve dükkanlarda rastlayabiliyorsunuz.

Filmi de çekilen ve kuzeyin Mona Lisa’sı olarak bilinen “İnci Küpeli Kız”, Delft için bir gurur kaynağı ve aynı zamanda bir tanıtım aracı

delft İnci Küpeli Kız

Delft’in Markt meydanı diğer şehirlere göre hem sakin ve huzurlu, hem de oldukça keyifli bir meydan.

Meydanı çevreleyen mimari de yine harika görünüyor. Şimdi yanında durduğunuz uzun kuleli yapı ile Delft’i gezmeye devam edelim.

Nieuwe Kerk – Yeni Kilise

Nieuwe Kerk yani Yeni Kilise, yine birçok Avrupa kentinde olduğu gibi şehirde bulunan başka büyük bir kiliseden sonra yapıldığı için bu ismi almış. Yoksa kilisenin isminin yeni olmasına bakmayın. Yapım yılı 1496 olarak tarihlenmiş.

delft gezisi

Kilisenin en önemli özelliği, 109 metreye ulaşan yüksekliğiyle Hollanda’nın en yüksek ikinci kulesine sahip olması.

Ücret ödeyerek kilisenin bu kulesine çıkabiliyorsunuz. Kulenin tepesinden eğer hava da açıksa, bu düz ülkenin başka şehirlerini dahi görebilir ve Delft’e başka bir açıdan bakabilirsiniz.

Kocaman taşların altında bulunan Hollanda Kraliyet Ailesine ait mezarlar da, Yeni Kilise’nin önemli özellikleri arasında yer alıyor.

 Stad Huis – Belediye Binası

delft gezisi

Yeni kilisenin Delft Markt meydanına bakan tarafının tam karşısında göreceğiniz yapı, şehrin diğer bir simgesi olan Belediye Binası.

Delft Belediye binası olarak kullanılan yapı ilk olarak Orange Hanedanı tarafından ikametgah olarak kullanılmış.

Kentin, 1536 yılında gerçekleşen ve cephaneyle dolu bir binanın patlaması sonunda çıkan yangınla büyük zarar görmesi sırasında, zarar görmeyen ender binalarından biri de burası olmuş. Ancak sonrasında 1618 yılında çıkan başka bir yangında Belediye Binası da büyük hasar görmüş.

Yangın sonrası 1620 yılında mimar Hendrick de Kayser tarafından şimdiki eser ortaya çıkarılmış.

delft gezisi

Binanın girişinde bulunan merdivenler, günümüzde evlenecek olan birçok çiftin gelip düğün fotoğrafı çektirdiği önemli bir mekan.

Ayrıca bina belirli bir süre Delft bölge mahkemesine de ev sahipliği yapmış.

Oude Kerk – Eski Kilise

Delft meydanında Yeni Kilise’yi arkamıza alıp karşımızda bulunan belediye binasının sağındaki sokağa ve tekrar sağa saparak ulaştığımız köşede bir balıkçı dükkanı göreceksiniz. Kentin en eski yerleşimlerinden biri olan bu balıkçı dükkanının dikkatinizi çekeceğinden eminiz. Önünde durup kuruluş tarihine bakmayı sakın unutmayın!

delft gezisidelft gezisiBuradan bir daha sağa dönüyoruz. Kanal ile bu balıkçı dükkanının arasındaki yoldan çok kısa bir süre yürürseniz, 1246 yılında yapılmış olan Eski Kilise’ye geleceksiniz.

Delft şehrinde Eski Kilise ve Yeni Kilise alacağınız tek bir biletle gezilebiliyor.

Eski Kilise, kulesinin çarpıklığından ötürü yıkılma endişesiyle çeşitli sorunlar yaratmış. Ancak yapılan onarımlarla düzeltilen ve sağlamlaştırılan yapısı, yüzyıllardır ayakta duran bu eseri günümüze taşımış.

Çan kulesinde bulunan 9 ton ağırlığında ve “trinitas” ismini taşıyan çanı ile İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman işgalinde kuleden indirilip eritilmek istenen ancak sonrasında kurtulan Laudate isimli ikinci bir çan daha bulunuyor.

Ayrıca vitrayları ile de ünlü Eski Kilise’de Hollandalı ünlü kişilerin mezarları da yer alıyor.

Hollanda gezi rehberi Erkut Özen

Deltf Şehrinde Ne Yapmalı?

Delft’e geldiğinizde yürüyerek bir şehir turu belirttiğimiz gibi elbette önemli. Ancak kesfet.tv gezilerinde, gezip seyahat ettiğimiz yerlerde konaklamak ve günün tüm saatlerinde havasını solumak adeta bir ana kurallarımızdan biri.

Seyahat severlerin, gezginlerin ve hatta “kültür” adında turlar yapan şirketlerin, Endülüs‘ü gezerken Cordoba gibi bir şehire günübirlik uğramalarını anlayamadığımız gün bu farkındalığa sahip olduk!

delft gezisidelft gezisiİşte Delft de, günübirlik gidildiğinde güzel bir şehir ama her şeyiyle görebilir miyiz? Maalesef hayır..

Hani seyahat ile ilgili içeriklerde, dergilerde, gezi bloglarında şehirler hakkında yazan yazıların bir klişesi vardır “Burası yarım günde (hadi olmadı bir günde) gezilebilecek kadar küçük bir şehir” der birçok kaynak. Biz de hep sormak isteriz “küçük olan nedir aslında?” diye..

Neyse.. Delft elbette bir boyut karşılaştırması yapıyorsak; yaşadığınız yerden veya geldiğiniz bölgeden, aklınızda orantılarla bir sonuca ulaştırabileceğiniz ölçülere sahiptir elbet. Ancak bu şekilde bir gezide birkaç küçük detaya rastgelseniz bile hissedebileceğiniz bir şeyler olmayacağına eminiz.

delft gezisidelft gezisidelft gezisiDelft gezisi için bir gün ayırın. Ama koşturmayın. Keyfini çıkarın. Kafelerde dinlenin, küçük ve şirin dükkanlarının her birine girip çıkın. Sokakların özelliklerine bakarken, evlerin güzelliğine de bakın ve oturup bir yerlerden çevreyi izleyin.

Daha da önemlisi bu kentte mutlaka bir kanal turu yapın. Hatta kanalda su bisikletleriyle gezin. Kiralamak için detayları kanal kıyılarında bulabilirsiniz.

Akşam yemeğinizi Delft’de yemeyi, ardından kentin ünlü biralarından yudumlamayı ve eski bir binada yer alan küçük bir otelde uyuyup, sabah olduğunda kahvenizi kanalın kıyısında içmeyi unutmayın.

Eğer Delft’e kış aylarında gidiyorsanız; kanalların donduğu ve belki de (az ihtimal olsa da) karın düştüğü bu güzel şehirde seyahatinize katacağınız sihirden keyif alın.

Delft de dahil olmak üzere her kenti hissetmeye devam edin.

delft gezisidelft gezisi

Booking.com
Önceki İçerikNiş Gezisi ve Bir Nazi Toplama Kampı
Sonraki İçerikEn Pahalı Kahve Nerede?
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

4 YORUMLAR

  1. Şahane bir yazı ve bunun yanında da müthiş fotoğraflar. Okuma zahmetine girmeyenler en azından bu şahane fotolara bakabilirler diye düşünüyorum. Emeklerinize sağlık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz