Hollanda, gezilecek yerler ile kültürel birikimi ve kuzeyin bu zor coğrafyasında insanların yaşamak için yaptıkları enfes yerleşim bölgeleriyle gezilecek en güzel ülkelerden biri. Bu kez Hollanda’nın Brugge’u olarak adlandırılan ve yüzyıllardır neredeyse hiç bozulmamış olan şehirlerden birine, belki de Hollanda’nın en güzel şehri Delft’e gidiyoruz. Delft gezisi için gereken bütün bilgileri Hollanda gezi rehberi‘nde bulabilirsiniz.

Delft Gezisi: En Güzeli Yürümek

Delft şehri, Hollanda’nın idari başkenti olan Lahey yani Den Haag’dan yaklaşık olarak yarım saat uzaklıkta bulunan ve yine Rotterdam’a yakın bir kent.

Oldukça küçük bir şehir olan ancak büyük kentlere olan yakınlığı, kentin güzelliği ve sakinliği ile şehirde büyük bir üniversitenin bulunmasından dolayı 100 bine yakın insanın yaşamını sürdürdüğü Delft, benim Hollanda’da en sevdiğim şehirlerden biri.

Lahey – Den Haag Hollanda’da gezilecek yerler arasında yer alan nefis bir şehir. Lahey yazısını buradan okuyabilirsiniz. 

Delft şehrine geldiğinizde kentin küçük olması nedeniyle herhangi bir toplu ulaşım aracına ihtiyaç duymayacağınızı anlıyorsunuz. Delft’i gezip görmenin en güzel yolu yürümek veya Hollanda’nın birçok yerinde olduğu gibi bisikletle turlamak.

Yürümek derken, öyle ayaklarınıza karasular inecek ve hani gezilecek yerler yazılarında ünlü olan “Şehirde kaybolmak” gibi bir hal yaşamayacağınız bir yürüyüşten bahsediyorum. Kanalların yanından huzurlu bir şekilde yürüyecek, Hollanda’nın ortaçağ dönemine ait mimarisiyle -birçoğu yeniden yapılmış olan- nefis binalarının çevrelediği ara sokaklardan geçecek, yorulduğunuzda muhtemelen bir ailenin işlettiği bir kafede günlük yapılmış olan kurabiyelerinizi tadıp kahvelerinizi yudumlayabileceğiniz bir yürüyüş bu.

delft gezisidelft gezisidelft gezisi

Delft şehrinin tarihi, Hollanda ve aşağı ülkeler olarak adlandırılan bölgede önemli bir kişi olan Orange hanedanının tarihiyle kesişiyor. Delft uzun bir süre Hollanda’da hüküm süren kralların, düklerin ve diğer asillerin şehri olarak kalıyor.

Dedim ya bu şehri seviyorum diye. Haydi şimdi hep beraber yürüyerek Delft’in en güzel noktalarını gezelim.

Delft Hollanda Gezilecek Yerler

Delft Markt Meydanı ve Delft Mavisi

Delft’e geldiğinizde ilk gideceğiniz yer kentin “Markt” olarak bilinen meydanı. Burası her Avrupa şehrinde olduğu gibi kentin en önemli noktası. Meydana yeni kilise tarafından gelirken (eğer araç ile geliyorsanız belirli araçlar ve izinli turist gruplarına ait araçlar dışında trafiğe kapalı) hemen kilisenin meydana açılan köşesinde mavi bir obje göreceksiniz. Bu Delft şehrinin simgelerinden sayılan Delft mavisi olarak adlandırılan kentin ünlü porselenlerine ithaf edilen bir sembol anıt.

delft gezisidelft gezisiŞehirde birçok porselen mağazası ve bu porselenleri üreten atölye ve şimdi müze haline gelmiş olan bir fabrikayı da gezmek mümkün. Ancak pahalı olarak nitelendirebileceğim bu porselenlerin yanında çok fazla sayıda çin malı üründe maalesef Delft dükkanlarında satılıyor.

Meydanın ortasında göreceğiniz heykel Delft doğumlu ünlü Hollandalı düşünür ve hukukçu Hugo Grotius’a ait. Hugo Grotius 1645 yılında hayatını kaybetmesine rağmen günümüzde halen geçerliliğini sürdüren “Açık denizlerin serbestliği” ilkesini ortaya atan kişi olarak bilinmekte.

delft gezisi

İnci Küpeli Kız – Vermeer

Delft gezisi sürprizi! Delft doğumlu ünlü düşünürden bahsetmişken yine bu şehirde dünyaya gelmiş olan ve bilinen en önemli eseri “İnci Küpeli Kız” tablosunun yaratıcısı Vermeer’de bir diğer önemli karakter. Johannes Vermeer, hayatını zorlukla sürdürmüş ve ancak ölümünden iki yüzyıl sonra meşhur olmuş bir ressam. Delft şehrinde doğup yine bu şehirde hayatını kaybeden Vermeer’in “İnci küpeli kız” tablosuna neredeyse tüm mekanlarda ve dükkanlarda rastlayabiliyorsunuz. Filmi de çekilen ve kuzeyin Mona Lisa’sı olarak bilinen “İnci Küpeli Kız” Delft için bir gurur kaynağı ve aynı zamanda bir tanıtım aracı

delft gezisi

Delft’in Markt meydanı diğer şehirlere göre hem sakin ve huzurlu hem de oldukça keyifli bir meydan. Meydanı çevreleyen mimari de yine harika görünüyor. Şimdi yanında durduğunuz uzun kuleli yapı ile Delft’i gezmeye devam edelim.

Nieuwe Kerk – Yeni Kilise

Nieuwe Kerk yani Yeni Kilise yine birçok Avrupa kentinde olduğu gibi şehirde bulunan başka büyük bir kiliseden sonra yapıldığı için bu ismi almış. Yoksa kilisenin isminin yeni olmasına bakmayın. Yapım yılı 1496 olarak tarihlenmiş.

delft gezisi

Kilisenin en önemli özelliği 109 metreye ulaşan yüksekliğiyle Hollanda’nın ikinci yüksek kulesine sahip olan kilise olması. Ücret ödeyerek kilisenin bu kulesine çıkabiliyorsunuz. Kulenin tepesinden açık bir havada bu düz ülkenin başka şehirlerini dahi görebilir ve Delft’e başka bir açıdan bakabilirsiniz. Kocaman taşların altında bulunan Hollanda Kraliyet Ailesine ait mezarlar da, Yeni Kilisenin önemli özelliklerinden.

 Stad Huis – Belediye Binası

delft gezisi

Yeni kilisenin Delft Markt meydanına bakan tarafının tam karşısında göreceğiniz yapı, şehrin diğer bir simgesi.

Belediye binası olarak kullanılan bina ilk olarak Orange hanedanı tarafından da ikametgah olarak kullanılmış. Kentin, 1536 yılında cephaneyle dolu bir binanın patlaması sonunda gerçekleşen yangınla büyük zarar görmesi sırasında belediye binası bu büyük felaketten kurtulmuş Ancak sonrasında !618 yılında başka bir yangında büyük hasar görmüş. 1620 yılında mimar Hendrick de Kayser tarafından şimdiki eser ortaya çıkarılmış.

delft gezisi

Binanın girişinde bulunan merdivenler, günümüzde evlenecek olan birçok çiftin gelip düğün fotoğrafı çektirdiği önemli bir mekan. Ayrıca bina belirli bir süre bölge mahkemesine de evsahipliği yapmış.

Oude Kerk – Eski Kilise

Delft meydanında yeni kiliseyi arkamıza alıp karşımızda bulunan belediye binasının sağındaki sokağa ve tekrar sağa saparak köşede bulunan bir balıkçı dükkanı göreceksiniz. Kentin en eski dükkanlarından biri olan dükkanın dikkatinizi çekeceğine eminim. Kuruluş tarihine bakmayı unutmayın!

delft gezisidelft gezisiBuradan bir daha sağa dönüyoruz. Kanal ile bu balıkçı dükkanının arasındaki yoldan çok kısa bir süre yürürseniz 1246 yılında yapılmış olan Eski Kiliseye geleceksiniz. Eski kilise ve Yeni kilise alınacak tek bir biletle gezilebiliyor.

Kulesinin çarpıklığından ötürü bir yıkılma endişesiyle çeşitli sorunlar yarattığı eski kilisenin yapılan onarımlarla düzeltilen ve sağlamlaştırılan yapısı yüzyıllardır ayakta duran bu eseri günümüze taşımış. Çan kulesinde 9 ton ağırlığında ve trinitas ismli çanı ile ikinci dünya savaşı sırasında Alman işgalinde kuleden indirilip eritilmek istenen ancak sonrasında kurtulan Laudate isimli ikinci bir çan daha bulunur.

Vitrayları ile ünlü Eski kilisede Hollandalı ünlü kişilerin mezarları da yer alıyor.

delft gezisi

Deltf Şehrinde Ne Yapmalı?

Delft’ geldiğinizde yürüyerek bir şehir turu elbette önemli. Ancak benim gezilerimde, gezip seyahat ettiğim yerlerde konaklamak ve oranın günün tüm saatlerinde havasını solumak adeta bir ana kurallarımdan biri. Seyahatseverlerin veya gezginlerin ve hatta “kültür” adında turlar yapan şirketlerin Endülüs’ü gezerken Cordoba gibi bir şehire günübirlik uğramalarını anlayamadığım gün bu farkındalık başladı bende. İki saatte gezilemeyecek şehirde görülemecek onlarca şey kaybetmelerinin yanında bir de hislerle ilgili kayıplar çıkıyor ortaya. (Endülüs turumda Cordoba’da 4 gün kaldım. Hala yeniden gitmek istiyorum 7 günden az kaldığım şehirlere.)

delft gezisidelft gezisiİşte Delft’de günübirlik gidildiğinde güzel şehir ama herşeyiyle görebilir miyiz? Hiç sanmıyorum. Hani seyahat ile ilgili içeriklerde, dergilerde, gezi bloglarında şehirler hakkında yazan yazıların bir klişesi vardır “Burası yarım günde (hadi olmadı bir günde) gezilebilecek kadar küçük bir şehir” der birçok kaynak. Benim de aklıma hep sormak gelir “küçük olan nedir aslında?” diye.. Neyse, Delft elbette bir boyut karşılaştırması yapıyorsak yaşadığınız yerden veya geldiğiniz bölgeden aklınızda orantılarla bir sonuca ulaştırabileceğiniz ölçülere sahiptir elbet ama bu şekilde bir kaç küçük detay görseniz de hissedebileceğiniz hiçbirşeyiniz kalmayacağına eminim.

delft gezisidelft gezisidelft gezisiDelft gezisi için bir gün ayırın. Ama koşturmayın. Keyfini çıkarın. Kafelerde dinlenin, küçük ve şirin dükkanlarının herbirine girip çıkın, sokakların özelliklerine bakarken evlerin güzelliğine bakın ve oturun bir yerlerden çevreyi izleyin. Daha da önemlisi bu kentte mutlaka bir kanal turu yapın. Hatta kanalda su bisikletleriyle gezin. Kiralamak için detayları kanal kıyılarında bulabilirsiniz. Akşam yemeğinizi Delft’de yemeyi ardından kentin ünlü biralarından yudumlamayı ve eski bir binada bulunan bir otelde uyuyup sabah olduğunda kahvenizi kanalın kıyısında içmeyi unutmayın. Eğer kış aylarında gidiyorsanız kanalların donduğu ve belki de karın düştüğü Delft gezisi başka bir sihire sahip oluyor.

Delft dahil her kenti hissetmeye devam edin siz.

delft gezisidelft gezisi

Booking.com

2 YORUMLAR

  1. Şahane bir yazı ve bunun yanında da müthiş fotoğraflar. Okuma zahmetine girmeyenler en azından bu şahane fotolara bakabilirler diye düşünüyorum. Emeklerinize sağlık.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..