Singapur’a nasıl gidilir, Singapur’da gezilecek yerler nereler ile Singapur’da ne yapılır detaylarıyla bir Singapur gezi rehberi.

Eğer ilk kez bir Asya ülkesi ziyaret edilecekse, bu coğrafyada yaşayan bizler için yeme içme alışkanlıkları ve kültürel endişelerden dolayı yumuşak bir geçiş için başlanabilecek en iyi seçimin Singapur olduğunu düşünüyorum. Singapur konusunda merak ettiğimiz bir şeyler varsa ve yakınlarda bir Singapur gezisi planlıyorsanız buyrun birlikte Singapur’u gezelim.

Singapur Gezi Rehberi

Singapur gezi rehberi

Singapur’a Nasıl Gidilir?

Singapur’a gitmek için Türkiye’den oldukça çok seçenek ve alternatif bulunuyor. Direkt uçuşları ve hatta çok konforlu uçuşlar gerçekleştiren havayollarını tercih edebilirsiniz. Ben öyle yapmadım ve yolu biraz uzattım. İçinde bulunduğum durumun gerekleri doğrultusunda İstanbul – Kiev / Kiev – Bangkok ve Bangkok – Singapur olarak aktarmalı bir uçuşa denk geldim. Evet böyle yazınca uzun ve zor gibi görünmesine rağmen benim gibi yolda olmayı seven birine keyifli anlar yaşatabilecek bir tercih olduğunu söylemeliyim.

Önce İstanbul’dan Kiev’e yaklaşık 2 saatlik bir uçuş yaptık. Sonrasında uçak değişikliği ve Bangkok için de Kiev’den 10 saate varan bir uçuş ile sonunda Asya topraklarına varıyoruz.

Tayland’ın Başkenti Bangkok’un ünlü Suvarnabhumi havalimanı’na indiğinizde kendinizi hiç de Asya’da hissetmiyorsunuz. Dünyanın en iyi havalimanlarından biri olan Suvarnabhumi havalimanı olağanüstü bir yapı. Modern, teknolojik oldukça kalabalık ve kendisi de çok büyük bir havaalanı burası. Asya’da olduğunuzu hissettirecek ilk işaretleri Thai havalimanı görevlilerinin işlemleri sırasında farketmeye başlıyorsunuz. İki ellerini kavuşturup, başlarını öne eğerek teşekkür mahiyetindeki hareketlerine, güleryüzleri de eklenince üzerinize sanki kibarlıklarından dolayı bir ezilme duygusu gelebilir. Gerçekten sade bir teşekkürden çok, ifadeye minnettar bir hava katan bu davranış şekli daha ilk dakikada etkisi altına alıyor sizi.

Singapur gezi rehberi havaalanı

Etrafı incelemek için çok vaktim yok, zira Singapur’a gideceğim bağlantı uçağının saati oldukça yakın. Önce Tayland Kraliyet arması taşıyan görevlilerin onayıyla ülkeye giriş yapıyoruz. Pasaportlarımızı damgalatıp, vizeli seyahatlerin bilinçaltımıza attığı 3.sınıf insan psikolojisinden sıyrılma faslını birkaç saniyede atlatıyorum. Tayland, Türk vatandaşlarından vize istemediğinden dünyanın en güzel duygularından biri olan seyahat özgürlüğüne sahip kendine güveni tam bir ülke vatandaşı olarak hissedip kontrolden kolaylıkla geçiyoruz.

Havalimanı içerisinde biraz yürüme, merdivenlerden tırmanma, c/in koşturmalarından oluşan aktivitelerde bulunduktan sonra, yaklaşık bir saat önce girdiğim bu ülkeden Singapur’a gidecek uçağıma geçmek için çıkış yaptım.

Tayland’dan Singapur’a Air Asia ile Uçuş

Bangkok havaalanından Singapur’a gitmek için bindiğim uçakta gözüme ilk çarpan şey temiz bir koku, sade bir genel görünüm, kırmızı siyah ve gri renkte döşenmiş deri koltuklar ile bembeyaz tasarımın rahatsız etmeyen ışıklandırması oluyor. Uçak son dönemlerde talihsiz birkaç kaza yaşamış olan AirAsia firmasına ait.

Ara uçuş olması ve low cost statüsünde yer almasına rağmen, beklentilerimin çok çok üzerindeki görüntüsü ve servisi beni oldukça hoşnut etti. Ne zaman ki koltuğuma gittim, işte o zaman Asya insanının vücut ölçülerinden dolayı uçağın koltuk aralıklarının hiç de bana göre olmadığını gördüm. Ama en azından uçak dolu değildi ve rahatça oturma fırsatım oldu.

Uçuş yaklaşık iki buçuk saat sürüyor. Ancak biner binmez yorgunluğumun da etkisiyle sadece uçağın hareket ettiğini hatırlarak Singapur semalarına yükselirken uykuya dalmışım. Hangi  dilde olduğunu bilmediğim anons birden uyanmamı sağladı. Devamında ingilizce olarak tekrarlanan anonsun iniş emniyet uyarısı olduğunu anlayınca geldiğimizi anladım.

Singapur gezi rehberi

Uçağın Penceresinden Singapur

Uçağın Penceresinden baktığımda harika bir manzara ile karşılaştım. Geldiğim yerde kış aylarının etkisinin hissedilmeye başladığı kasım ayının ortasında masmavi gökyüzünden parlayan güneş şahane görünüyor. Adacık gibi görünen kara parçalarının arasında hareket eden tekne ve gemilerin görüntülerine dalıp gittim bir an. İnanın hem dinlendirici geliyor hem de heyecan dolu ve etkileyici bir hal alıyor. Singapur’un havadan görüntüsünden pek bir hoşlandım diyebilirim.

Uçak indikten sonra, herzamanki rutin işlemleri görüp, sırasıyla önce pasaport ve bagaj işlemlerini halledip bir ülkeye daha vizesiz girmenin verdiği onurla(!) ülkeye (yoksa kente mi desem!) ayak bastım.

Singapur Hakkında Genel Bilgiler

Singapur, daha ülkeye merhaba dediğiniz an “Ben farklı bir ülkeyim” diyor. Ülke kelimesi tabii biraz iddialı aslında burası için. Çünkü Singapur bir şehir devleti. Malezya ve Endonezya’ya komşu. Malay denilen yarımadanın hemen güney ucunda. Sayıları 50’ye yaklaşan ada veya kayalığa sahip.

Singapur Havaalanından şehir merkezine doğru giderken ilk izlenim, heryerin gayet refah içinde olduğu. Ülkede yaşayan 5 milyondan fazla Singapurlu’nun “Daha üst gelir grubundan olanların oluşturduğu kesimlerinin” oturduğunu tahmin ettiğim iyi görünümlü evlerin ve sitelerin önünden geçerek, yürüyüş yolları ve yeşillikler ile spor alanlarının süslediği bir yoldan ilerledik.

Sıcak ve nem kendini pek fena bir şekilde hissettiriyor. Ekvatora olan 137 kilometre uzaklığı bu durumu açıklıyor aslında.

Singapur gezi rehberi

Konaklayacağımız otele gitmeden önce “Şehir girişini sanki ikiye bölmüş gibi bir görüntü veren nehirin denize açıldığı noktada bir kahve molası vermek gerek” diye düşünerek soluklanmak için durduk. Neredeyiz derseniz tabii ki her Singapur’a gelenin geldiği ilk noktadayız. Marina Bay.

Burası gerçekten çok ihtişamlı ve güzel. Singapur’un bilindik o çok ünlü gökdelenleri burada doyumsuz pozlar veriyor.

Bir kahve molası verip bunaltan sıcaktan dolayı biraz olsun serinlemek ve biraz da uzun yolculuk sonrası nefes almak için dünyanın en iyi manzaralı Starbucks’larından birinden aldığımız buzlu kahvelerimizle Marina Bay tarafına doğru oturduk.

Singapur gezi rehberi

Bu nefes alma vakti bana da fotoğraf makinelerim ve diğer malzemelerimi hazırlamak için iyi bir fırsat oldu.

Singapur gezi rehberi

Singapur’da Gezilecek Yerler

Marina Bay Singapur

Singapur’a giden herkesin Singapur’a gittim demesi için önce Marina Bay’i görmesi gerekiyor. Singapur’a dair birçok görülmesi gereken yer burada yer alıyor. Bu nedenle benim de ilk durağım Marina Bay oluyor. Singapur’un kalbi diyebileceğim bu nokta gökdelenlere, iş merkezlerine büyük alışveriş merkezi ve caddelere ev sahipliği yapıyor. Gözde oteller ve kaliteli restoranların bulunduğu Marina Bay ülkenin en gözde yeri. Bütün bu ihtişamlı görüntünün yanında Singapur’un eski ve hikayesi olan tarihi binaları da yine burada yer alıyor.

Singapur gezi rehberi

Little India – Küçük Hindistan

Küçük Singapur’un içinde küçük bir Hindistan burası. Little india Hint kökenli Singapurluların yaşadığı bir bölge. Little india’da dikkatinizi en çok çekecek şey Hindu tapınakları. Çevredeki ağır baharatlı Hint yemekleri kokusu da oldukça dikkat çekici. Singapur’da konaklamak için daha uygun fiyatlı yerlerin olduğu bir bölge. Singapur’a gidildiğinde olmazsa olmazlardan.

Singapur gezi rehberi

China Town – Çin Mahallesi

Singapur gezi rehberi

Adından da anlaşılacağı gibi Çin mahallesi. Birçok Çin malı ürün satan dükkan dolu. Küçük elektronik mağazaları ve kalitesiz mallar satan dükkanlarda bulunuyor. En ilgi çekici yeri bana göre Singapur’un en eski tapınaklarından olan Sri Mariamman.

China Town’da Singapur’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri. Ucuz hediyelik eşyalarınızı da buradan alabilirsiniz.

Orchad Road – Orchad Yolu

Singapur’un en önemli cazibe noktalarından biri. Yaklaşık iki kilometre boyunca birçok ünlü ve lüks mağaza, kafeler, restoranlarla dolu.

Orchad Yolu Singapur’da en keyifli yerlerden biri. Ben akşam üzeri yürümeye başlayıp gecenin bir yarısı otele döndüğümde, yemeğimi yemiş, kafede oturmuş, sokaklarında çalan müziklerle dans edenleri izlemiş ve son olarak da eğlencenin dibine vurmuştum.

Singapur gezi rehberi

Tabii ki eğlence ve yemek demişken Clarke Quay Riverside‘tan bahsetmemek olmaz. Günün her saati otantik yemekleri ve eğlenceyi, eski geleneksel Çin yapılarından restoran ve gece kulüplerine dönüştürülmüş olan yerlerde bulabilirsiniz.

Sentosa Adası

Sentosa bambaşka bir yer. Bir eğlence adası. Bir tematik eğlence cumhuriyeti. Teleferik ile ulaşılan adada insan yapımı bir harikalar dünyası ile karşılaşıyorsunuz.

Harika aktivitelerin yanında Universal Stüdyolarının Tematik Parkı, Su altı dünyası akvaryumu, yağmur ormanları, müzeleri ve muhteşem plajıyla nefis vakit geçirilebilecek bir yer. Programınızda en az bir tam gün ayırmanız gereken bir yer.

Singapur gezi rehberi

National Orchid Garden – Ulusal Orkide Bahçesi

Muhteşem bir park içerisinde bulunan dünyanın mücevher değerindeki orkidelerinin bakımının yapılıp üretildiği ve sergilenip koruma altına alındığı Ulusal Orkide Bahçesi Singapur’un devlet olarak en özen gösterdiği yerlerden biri.

Singapur gezi rehberi

Singapur gezi rehberi

Tam yüzelli yıllık bir geçmişi olan orkide bahçesi tabelası önünde, içerisinde bir sahnenin de bulunduğu gölete sahip park ise hafta sonları Singapurluların doldurduğu bir dinlenme alanı. Akşam üzeri ve hafta sonları klasik müzik konserlerinin de yapıldığı yere hayran kalacaksınız.

Singapur Gezi Rehberi: Singapur’da Ulaşım

Singapur şehir içi ulaşım konusunda hiç zorlanmayacağınız bir şehir. Metro ağı ile gitmek istediğiniz neredeyse her yere gidebilir ve çeşitli bağlantılarla şehri çok keyifli gezebilirsiniz.

Ayrıca yine metro ağı dışında metronun ulaşmadığı veya duraklarının uzak olduğu yerlerde otobüsleri kullanabilirsiniz.

Singapur’da Yeme – İçme

Singapur eğer Uzakdoğu ve Güney Asya mutfağını seviyorsanız yemek konusunda sizi çok tatmin edecektir. Tayland’dan Çin mutfağına ve Hint yemeklerine kadar birçok ülke mutfağı yemekleri neredeyse heryerde bulunuyor. Bunun yanında dünyanın tüm mutfaklarına ait restoranlar yine yeterli sayıda mevcut.

İtalyan, Meksika, Türk ve Ortadoğu ağırlıklı birçok restoran hizmet veriyor. Marina Bay’de Maraş dondurması satan yer bile var. Hiç olmadı fast food restoranlar zaten her zaman bildiğiniz gibi. Yani Singapur’da yeme-içme konusunda sıkıntı çekmezsiniz.

Ama illa tavsiye derseniz, ülke kurulmadan önce bile balıkçıların bulunduğu bir yer olmasından dolayı bir adada yenebilecek en iyi şeyin balık olduğunu düşünüyorum. Deniz ürünlerine dalın gidin derim!

Singapur Otelleri

Singapur konaklama konusunda nefis seçenekler sunan bir ülke. Tabii ki otel işi biraz da bütçe durumuna bağlı.

Gezmek için gittiğimden lüksü aramadan temizlik, güvenlik ve çevreye yakınlık olarak iki kez gittiğim ülkede aynı otelde Royal Queens’de kaldım. Bana yeterli geldi. Ancak dediğim gibi dilerseniz Orchad Road üzerinde bir otelde de kalabilirsiniz veya bütçeyi biraz daha artırır ve unutulmaz bir Singapur tatili yapayım derseniz Marina Bay Sands’de kalırsınız. Singapur gezi rehberi’nin diğer bölümlerini de keyifle okuyabilirsiniz.

Karar veremediyseniz otel seçeneklerine buradan bakabilirsiniz.

Booking.com
Önceki İçerikMarina Bay: Singapur’da Gezilecek Yerler Burada Her Şey Bir Arada
Sonraki İçerikRovos Tren Turları: Afrika’da Tren ile Seyahat
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

3 YORUMLAR

  1. Asya’nın hiç kuşkusuz en güvenli ve modern ülkesi. Marina Bay’da iken kendimi Sydney’de hissettim. Bu kadar küçük bir şehir devleti dünya rekabet indeksi sıralamalarında hep çok üst sıralarda.

    Çalışınca oluyormuş demek ki! Ah bir de bu kadar pahalı olmasa!

    • Kesinlikle güvenli …marina bay’in sydney e olan benzerligi gercekten dikkat cekici. Adamlar organize olup, bu kadar kucuk bir ulkeyi ön plana cikarmasinin sirrini koyduklari kanunlarin sıkı sıkıya takibi ve uygulamada ki kararlıklarıyla acıklıyorlar..

      Degerli katkınıza tesekkurler..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz