Asya’nın küçük ada devletinde, Singapur’da yeni bir gün doğuyor. Türkiye ile aramızdaki 6 saat fark nedeniyle burada günler.daha bir önde yaşanıyor(!). Dün Singapur’da gezilecek yerler konusunda biraz hızlı davranmanın yorgunluğu hala üzerimde ama yine de bugün erkenden uyandım. Kaldığım otelin kahvaltı salonunda meyve ağırlıklı birşeyler yedim ve hızlıca eşyalarımı toparlayıp, kapıda beni bekleyen araca geçtim. Bugün tam günümü Singapur’un gezilecek yerleri listesinde ilk sıralarda yer alan Sentosa Adası’nda geçirmeyi planlıyorum.

Singapur’da Bir Eğlence Dünyası  Sentosa Adası

Sentosa adası Singapur’un ziyaretçilerine sunduğu ve nefis pazarladığı tamamen insan yapımı bir eğlence adası.

Sentosa Adası Singapur

Singapurlular, Singapur’un neredeyse heryerinde olduğu gibi Sentosa için de, burayı iyi pazarlamak ve ilgi çekici hale getirmek için herşeyi yapmışlar. Bir araca atlayıp, adaya gitmek üzere hareket ettim. Sabahın erken saatleri olmasına rağmen sanırım iş günü olmasından dolayı yollar pek bir hareketli.

Singapur’da nerdeyse baktığım her yerin düzenli oluşu, şehrin derli toplu hali pek hoşuma gidiyor. Sanki geceden binlerce insan şehri temizlemişler ve sonra şöyle bir toparlayıp düzenlemişler görüntüsü hakim sokaklara. Nefis gerçekten. İmrendirici bir düzen içerisinde herşey.

Şehirdeki düzeni korumak için yıllarca katı kurallar koyup bunları taviz vermeden uygulayan Singapurlular, günümüzde bu kuralların alışkanlığa dönmesinin keyfini çıkartıyorlar. Yasaklarla ilgili birçok efsaneye sahip olan Singapur’da, hakkında çok şey yazılıp çizilen sakız satışı yasağını kaldırmışlar. Hatta sigara içmek için belirli yerler belirleyip buralarda sigara söndürme noktaları hazırlayıp bu en sert yasağı da hafifletmişler. Artık birçok restoran ve kafede sigara içilmesine olanak tanıyan köşeler bile var. Ancak temizlik çok önemli olduğundan kirliliğe karşı yüksek cezalar devam ediyor. Bu konudaki tavizsiz davranışlarının karşılığını da, dünyanın en temiz ülkesinde yaşayarak aldıklarını düşünüyorum.

Sentosa Adasına Nasıl Gidilir?

Sentosa adasına gitmek için kaldığınız yere göre birkaç alternatif deneyebilirsiniz. Aslına bakarsanız en kolay olanı Sentosa adası turu satın almak. Bu normal şartlarda; size ilk bakışta fazla bir ücret ödediğinizi düşündürse de aslında Sentosa’ya ulaşım ve giriş öncelikleri konusunda birtakım ayrıcalıklar sunuyor. Hem de özel olarak otelinizden alınıp otelinize getiriliyorsunuz.

Sentosa Adası

Tur düzenleyen araçlarla gitmiyorsanız Mrt yani Singapur Metrosunu kullanıp, önce Harbour Front durağında inmeniz gerekiyor. Buradan Sentosa Express isimli light train denen aracı kullanabileceğiniz gibi bir başka alternatifiniz de teleferik ile adaya geçmek. Ben her zaman olduğu gibi havadan gitmeyi yani teleferik ile Sentosa Adası’na ulaşmayı tercih ettim.

Sentosa adasına gitmek için bir başka seçenek ise yürümek! Evet teleferik için yukarıya çıkmadan Sentosa adasına herhangi bir ulaşım ücreti ödemeden de geçebilirsiniz. Mesafe çok uzun değil ancak nem ve sıcağın etkisiyle yorucu olabiliyor. Ama yürürken dinlenmek için nefis manzarada fotoğraf çekebilirsiniz.

Sentosa Adası

Aktivite ve eğlence dolu birçok alternatif sunulan ve tamamını değerlendirmek için bir günün bile az geleceğini (bence iki tam gün ayrılmalı) hatırlatmam gerekiyor. Bunun nedeni Sentosa’ya gitme kararı aldığınızda, aktivitelerle ilgili bir çok paket seçeneği karşınıza çıkması. Tamamını içeren paketler 120-130 Singapur doları gibi fiyatlar içeriyor. Adada ulaşım, alınan paket içerikleri ile renklerle belirlenmiş hatlarda, shuttle araçlarla yapılıyor. Biz önce bizi adaya götürecek teleferiğin hareket noktası olan tepeye (Burası Ön liman olarak anılıyor) varıyoruz.

Teleferik ile Sentosa ve Yağmur

Teleferiklerin hareket noktasına geldiğimizde, turist kafilelerinin akın akın geldiğini görerek sırayı kaptırmadan hızlanmamız gerektiğine karar veriyoruz ve o anda dışarda başlayan yağmur bize küçük bir görüntü zenginliği sunmaya başlıyor.

Sentosa Adası Singapur gezisi

4-6 kişilik kabinlerden oluşan bu sevimli teleferiğe biniyoruz. Belirli bir fiyat farkıyla alt tarafı cam olan kabinlerin olduğunu da öğrenmeme rağmen denk gelmedim. Teleferiğin en yüksek noktası 96 metre olarak belirtilmiş. Liman üzerinden geçtiğiniz için geçiş sırasında yolcu gemilerini ve etkileyici çevre manzarasını izlemek gerçekten doyumsuz!

Merhaba Sentosa Adası

Adaya vardıktan sonra, Singapur’un tarihinin anlatıldığı hareketli bir müzeye geliyoruz. “Images of Singapur“ isimli müzeye girdikten sonra bizleri ambar benzeri bir liman deposu şekli verilmiş bir yerde oturtuyorlar ve interaktif harika bir sunum gösterisi yapıyorlar.

Daha sonra belirlenmiş kapıları takip ederek adanın keşfinden kuruluş tarihine kadar balmumu heykellerin kullanıldığı mükemmel dekorlarda ses ve ışıklarla süslenmiş dakikalar yaşatıyorlar.

Sentosa Adası Singapur turları

Sentosa Adası

Sentosa Adası Singapur

Müzeden çıkıp artan nem dolayısıyla bir soluklanıp araçlarımızla küçük bir ada turu sonrasında Akvaryuma varıyoruz. Akvaryum dediğime bakmayın dünyanın en büyük akvaryumu sıfatını 150 metre derinliği ve içerisindeki canlı çeşitliliği ile hakeden bir su altı dünyası burası. “Under Water World“

Sentosa Adası

Sentosa Adası

Burayı gezerken deniz altı dünyasını aslında nasıl da bilmediğinize karar veriyorsunuz ki, buradaki canlılardan sonra bir daha denize girmekte bile zorlanabilirsiniz! Olağanüstü görüntüler var burada. Aynı bilet ile bir diğer tarafta bulunan park ve yunus gösterilerini de izleyebilirsiniz.

Sentosa Adası

sentosa adası dolphin

Ancak önemle belirtmek isterim ki; doğasına uymayan bir mekanda çeşitli gösterileri zorla sunan bu hayvanların gösterilerine katılmayı desteklemiyorum.

Sentosa Adasında Görülmesi Gereken Yerler

Adada görülmesi gereken en önemli noktalardan biri 37 metre uzunluğundaki Merlion heykeli. Ayrıca açık havalarda Endonezya’dan Malezya’ya kadar her yerin izlenebildiğini iddia ettikleri 131 metre yüksekliğe yavaş yavaş çıkan “Tiger sky” isimli kule de yükseklik korkusu olmayanlar için harika bir seçenek.

sentosa adası singapur geziler

sentosa adası singapur gezi

Adada bulunan canlı yaşam bahçesi “Butterfly Park” kelebek ve böceklerin onbinlerce çeşidini barındıran bir amazon ormanı. Ancak burayı zamansızlıktan ziyaret edemeden bulunduğum noktadaki tek tanıdık restoran olan Subway’de kendime göre bir sandviç yaptırıp yemek süresince araçlarını beklettiğim turist kafilesi görünümlü sahte gezginlere katılmak zorunda kalarak, adanın içerisinde yola devam ettim!

sentosa adası gezisi

Zaman kısıtlılığı nedeniyle adada bulunan aktivitelerin hepsini görme şansım olmadığından, korsan alanları, megazip, trapez, çeşitli parklar ve herşeyden önemlisi Universal Stüdyoları’na ilk gün gidemedim. Benim merak ettiğim, yıllar önce izlediğim “Songs of the Sea” gösterisinin olduğu sahilde yeni sahneye konan interaktif gösteriydi. Bu aklımdan çıkmayan gösterinin yenisini seyretmek üzere sahile doğru yola koyuldum. Burayı anlatmak gerçekten çok güç. Ben tek kelime ile bayılıyorum burada kurulan doğal ortam içindeki bu devasa sahneye.

40 dakika civarında süren, su, ışık, lazer ve ses ile büyüleyici bir görsellik sunan show sona erdiğinde içiniz buruluyor, kursağınızda kalıyor. Hava karardığında kumların üzerinde oturup, deniz üzerinde yapılan kulübelerle oluşturulan dekoru, sahneyi ve diğer detayları izlemek harika bir tecrübe. Bir çırpıda anlatılsa da yorulduğumu hissederek ayrıldım adanın içlerinden.

sentosa adası

Adada kalmak için harika seçenekler mevcut. Universal ve Hard Rock Hotel bunlardan bazıları. Ancak ben adanın günübirlik ziyaretçileri ile birlikte merkeze, kaldığım otele doğru yola koyuldum.

Akşam yemeği için fazla şansımı zorlamanın gereksiz olduğunu düşünerek otelden yürüme uzaklığında olan nefis bir italyan restoranında harika bir pizza/makarna gecesi yaptım. Sabah yola koyulmak için çok erken kalkmak zorunda olduğumdan, uyumak üzere geceye veda ettim.

Görülecek çok şey olduğuna göre yol hala çok uzun!

Singapur’da alternatif konaklama seçenekleri için booking.com fiyatlarına göz atmanızı öneririm.

Booking.com
Önceki İçerikGöksu Tabiat Parkı: Hafta Sonu Gezisi İçin Özel Bir Nokta
Sonraki İçerikGezi haritaları: Eğlenceli Gezi Haritalar Sitesi
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz