Tarsus

Danyal Peygamber Kabri ve Makam-ı Şerif Camii

Tarsus gezilecek yerler listemizin duraklarından biri de Tarsus’un eski kentinin merkezini oluşturan Makam camii. Makam-ı Şerif Camii birçok eklentilerden oluşan bir yapı. Cami içinde bir hücre benzeri odada ise Danyal Peygamber mezarı yani Hz.Danyal’ın kabri bulunuyor.

Danyal Peygamber Kabri ve Makam-ı Şerif Camii

Hz. Danyal’ın, Babil Kralı II. Nebukadnezar (M.Ö. 605-562) zamanında yaşamış olduğu rivayet ediliyor.

Buna göre; Babil Kralı Nebukadnezar rüyasında İsrailoğullarından gelecek bir erkek çocuğun kendi tahtını sarsacağını öğrenince İsrailoğulları’ndan doğan tüm erkek çocukların öldürülmesini emrediyor. Hz. Danyal doğunca ailesi onu bir mağaraya bırakıyor ve burada biri erkek ve diğeri dişi iki aslan tarafından büyütülüyor. Olgunluk çağına gelince de tekrar kavmi arasına karışıyor ve Yahudileri Babil esaretinden ilmi ve kehanetleri ile kurtarıyor.

Tarsus Danyal Peygamber Kabri

Danyal Peygamber Kabri Tarsus’un Kutsal Hazineleri Arasında

Hz. Danyal, bulunduğu yerde bereketi artırmasıyla dileden dile yayılarak birçok çağrı almış ve uzun bir kıtlık döneminde de Tarsus’a davet edilmiş. Bu tarihten sonra Tarsus’a yerleşen ve ölünce de buraya gömülen Hz. Danyal, Tevrat’ta yer alan ve Hz. Davut’un soyundan gelen Yahudi peygamberleri arasında sayılıyor.

Hz. Danyal’ın mezarı uzun bir süre unutuluyor. Hicri 17 yılında Hz. Ömer’in komutanlarından Ebu Musa El-Eş’ari tarafından bulunan bir mezar açılınca büyük bir lahit içerisinde altın iplikle dokunmuş kumaşa sarılı gayet uzun boylu bir ceset bulunuyor. Başından geçen macerayı sembolize eden iki aslan tarafından yalanan bir çocuk figürünün bulunduğu yüzük fark edilince de Danyal peygamber olduğu anlaşılıyor.

Bunun üzerine Hz. Ömer, Danyal Peygamberin cesedinin Yahudiler tarafından çalınmasını önlemek için daha derine defnettiriyor ve üzerinden de Berdan Nehri’nin eski yatağından geriye kalan küçük bir ırmağı geçiriyor. Çok yakın bir tarihte caminin tamiratı sırasında alt kısımda, suyun giriş yerinde kalın ve muntazam mazgal demirleri ortaya çıkmış. Danyal Peygamberin mezarı bu mazgallardan geçen suyun aşağısında bulunuyor.

Burayı Tarsus gezilecek yerler diye bir program yapmayı düşündüğünüzde mutlaka listenize ekleyin.

Danyal Peygamber Kabri Tarsus

About author

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Related posts
Tarsus

Adım Adım Tarsus'da Gezilecek Yerler

Adım Adım Tarsus Gezi RehberiTarsus TarihiTarsus’un İklimiTarsus’a Nasıl…
Read more
Tarsus

Tarsus Şahmeran Hamamı ve Ünlü Şahmeran Efsanesi

Tarsus Şahmeran EfsanesiBüyük Sır Tarsus’un gezilecek yerler listesinin başlarında…
Read more
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir