Unutulmaz bir Asya seyahati için Asya ülkelerinin Türk vatandaşlarına uyguladığı vize durumları ve iklimsel özelliklerinin farklılık göstermesi dolayısıyla vizesiz Asya ülkeleri için gidilecek en iyi sezonları bilmek gerekiyor. Bahsedilen sezonların belirtilen ülkelere seyahat ve bu yerleri doyasıya gezmek için iklimsel olarak uygun günlerinin çok daha fazla olduğu dönemleri içerdiğini unutmadan Asya ülkeleri arasında bir gezintiye dalalım. Unutmadan; pandemi nedeniyle her ülke için seyahat kısıtlamalarının son durumunu, ilgili ülkelerin dış işleri bakanlıkları ve yine seyahat etmek istediğiniz ülkenin konsolosluklarından öğrenebilirsiniz. Sürprizler yaşamamak için bunu mutlaka her seyahatiniz öncesinde gerçekleştirin.

Vizesiz Asya Ülkeleri ve En Güzel Zamanları

Aralık – Mart Arası Kamboçya – Kamboçya Vizesi Sınır Kapısında

Kamboçya son yıllarda en çekici Asya ülkelerinin başında geliyor. Sahip olduğu doğal güzellikler ve ülkeye özgü coğrafyası dışında özellikle bir efsane haline gelen Angkor Wat ile her yıl milyonları kendine çekiyor.

Birçok Asya ülkesinde olduğu gibi Kamboçya’nın da mevsimleri kıtaya özgü özellikler taşıyor. Kamboçya’da mevsimler çok yağışlı ve az yağışlı olmak üzere iki zaman dilimi şeklinde tanımlanıyor.

Vizesiz Asya Ülkeleri

Ülkede yıllık ortalama sıcaklık 27 derece dolaylarında. Yine yıllık ortalama yağış miktarı ise 1312 mm. olarak belirlenmiş. Kamboçya’nın coğrafyası tropikal iklim özellikleri taşıdığı için Nisan’dan Kasım’a kadar çok yağış alıyor. Bu aylar arasındaki mevsim çok yağışlı olarak biliniyor. Yıllık ortalama yağış miktarı bu aylarda ortalama 24 mm’nin üstüne çıkıyor.

Yılın en çok yağış alan ayları ise yine istatistiklere göre Eylül-Ekim ve Kasım ayları. Bu aylarda yağış miktarı 27 mm’lik bir orana ulaşıyor. Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ayları aynı zamanda “kasırga ayları” olarak da biliniyor.

Kamboçya Tur Rehberi Erkut Özen

Bize göre kış dönemine gelen aylarda ise yaz aylarına göre çok daha az yağış düşüyor. Bu yüzden Kamboçya’ya gitmek için en doğru zaman Kasım sonundan başlayarak Aralık, Ocak, Şubat ve Mart ayları olarak biliniyor. Yaşadığımız yarımkürede kışın bastıran soğuktan kaçmak için yapılabilecek en iyi tatil planlarından biri Kamboçya seyahati. Ayrıca yine Mart ve Ağustos arasının Kamboçya’nın 36 dereceyi bulan sıcaklıkları ile en sıcak zamanları olduğunu da belirtmek gerek. Bu aylarda geceleri bile 25 derecenin üzerinde bir sıcaklık kendini hissettiriyor.

Asya’nın En Güzellerinden Tayland Kasım – Mart Arası En İdeali – Tayland Vizesi ise “Yok”

Tayland Asya’da tatil cenneti olarak bilinen ve bundan dolayı ilk keşfedilen yerlerden biri olduğundan turizm konusunda en şanslı ülkelerden biri. Tayland gezisi yapmak için de yine iklim şartlarına dikkat etmek gerekiyor.

Bangkok Gezilecek Yerler

Tayland’da tropikal bir iklim hüküm sürüyor. Hava durumunu belirleyen özellikler arasında muson yağmurlar başı çekiyor. Sıcaklığın yıllık ortalaması 30 derece dolaylarında. Nem zaman zaman bayıltıcı ölçüde!

Vizesiz Tayland

Nisan ve Mayıs ayları kuru geçen dönemler olarak biliniyor. Ama bu “kuru” denilen dönemlerde sıcaklık da çekilmez bir halde oluyor. Ülkenin birçok yerinde ama özellikle Güney sahillerinde 40 dereceyi aşan sıcaklıklar bu dönemde oldukça yorucu olabiliyor. Tayland’ın en çok yağış aldığı aylar Haziran ve Eylül ayları. Kasım ve Mart ayları arasında muson yağmurları etkisini büyük ölçüde kaybediyor. Hava sıcaklıkları da bu dönemde diğer aylara göre daha düşük. Tayland için yağmursuz ve serin olarak nitelendirilebilecek bu dönem, Tayland gezisi için en uygun iklime sahip dönemler olarak tanımlanıyor. 

Haziran ve Ekim ayları arasında Tayland’ı ziyaret ederseniz muson yağmurlarının tüm ülkeyi adeta esir aldığına şahit olabilirsiniz. Bu dönemde öyle yağışlar görülüyor ki, zaman zaman adalara ulaşım bile aksıyor.

İyi, keyifli ve unutulmaz bir Tayland tatili için plan yaparken yağışlara neden olan ve sıcaklıkların farklılıklar gösterdiği muson faktörünü mutlaka göz önüne alın.

Tatil için Sri Lanka En iyi Sezonu Aralık-Şubat Arası – Sri Lanka Vizesi Sınır Kapısında veya Online

Sri Lanka Asya’nın en etkileyici ülkelerinden biri. Sri Lanka’ya seyahat planı yaparken ülkenin neresine gideceğiniz ile ilgili karar verdikten sonra iklimsel durumları gözden geçirmenizde fayda var. Zira ülkenin güney ve batı bölgeleri Mayıs ve Eylül ayları arasında, kuzey ve doğu tarafı ise Ekim ve Ocak ayları arasında muson yağmurlarını konuk ediyor. Hem de bu konuk etme öylesine ıslak geçiyor ki, bazı yıllarda ülkede büyük sel felaketleri haber olabiliyor. Sri Lanka’nın ortalama yıllık yağış miktarı kuzeyde kuru olarak bilinen bölgelerde yaklaşık 1020 mm iken, dağların doğu yamaçlarına denk gelen yerlerinde 5080 mm’ye kadar çıktığı görülüyor.

Vizesiz Ülkeler

Sri Lanka aynı zamanda bir ada olduğundan dolayı rüzgarlar iklimde belirleyici oluyor. Bu nedenle ülkede sıcaklıklar bölgeden bölgeye oldukça değişiyor. Sri Lanka’da ortalama sıcaklık değerleri ise yıl boyunca; merkeze yakın ve yüksek bölgelerde 15-20 derece arası, diğer kısımlarında 30-35 derece arası olarak tespit edilmiş. 

Hem bir ada hem de tropikal muson iklimine sahip olan Sri Lanka, seyahat için en doğru zamanın Aralık, Ocak ve Şubat ayları olduğu bir destinasyon. Bu dönemde gözde tatil yerleri arasında öne çıkan ülkede adeta turist patlaması yaşanıyor. Ancak bu nedenlerle de uçuş, konaklama ve diğer turistik hizmetlerin fiyatları da her ülkede olduğu gibi Sri Lanka’da da oldukça yükseliyor.

Sri Lanka mutlaka görülmesi gereken Asya ülkeleri arasında Hint Okyanusu’ndaki konumu ile de başı çekiyor.

Singapur için Tatil Zamanı Nisan – Mayıs ve Ekim – Kasım Ayları – Singapur Vizesi “Yok”

Asya’nın ilginç olduğu kadar en çekici ve etkileyici ülkelerinden biri de Singapur. Singapur aslında bir şehir devleti. Ama öyle bir şehir devleti ki; bulunduğu bölgede parlayan bir yıldız adeta.

Vizesiz Singapur

Diğer yakın ülkelerde olduğu gibi Singapur’da da tropik iklim hakim. Bu nedenle Singapur da oldukça yağış alan bir ülke. “En kurak” olarak tanımlanan aylarda bile düşen yağış miktarı ile farklı coğrafyalarda birçok ülkede seller rapor edilebilir!.

Ülkenin yıllık ortalama sıcaklığı 26 derece. Ortalama yağış miktarı ise 2378 mm. Kurak olarak tanımlanan  Eylül ise 163 mm. yağışla yılın en kurak ayı. En fazla yağış ise Aralık ayında görülüyor.

Singapur’da en sıcak ay 27.4 derece ölçümle Mayıs ayı. En düşük sıcaklık ise ocak ayında görülüyor. Bu dönemde de ortalama sıcaklık 26.1 olarak ölçülmüş! Anlayacağınız sıcak ve soğuk aylar arasında pek de bir fark yok!

Musonlarının etkisinde kalan ülkede en çok yağış sezonları ise Kasım’dan Mart ayına kadar ve Mayıs ayından Eylül’e kadar olan sürelerde gerçekleşiyor. Bu yüzden Singapur’u ziyaret etmek için kısa bir aralık kalmış gibi görünse de ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman Nisan-Mayıs ve Ekim-Kasım ayları arası olarak söylenebilir.

Yine de her dönem yağışa hazırlıklı bir Singapur gezisi planlarsanız vizesiz bir Asya ülkesinde nefis bir tatil geçirebilirsiniz.

Endonezya Bali Tatil Sezonu Nisan – Eylül Arası – Bali Vizesi “Yok”

Endonezya denildiğinde Bali Endonezya’nın çok daha önünde bilinirliğe sahip bir destinasyon olarak karşımıza çıkıyor.

Endonezya iklimi bilinenin aksine kuzey yarımküre iklimiyle eş zamanlı özellikler gösteriyor. Aslında ada yıl boyu sıcak ve nemli. Ancak Ekim ve Mart ayları arasında bol yağış alıyor. Nisan ve Eylül döneminde hem yağış az, hem de tropikal bir seyahati çekilmez hale getirebilecek olan bunaltıcı nem düşük seyrediyor. Ayrıca güneş de kendini bu dönemde oldukça keyifli bir şekilde gösteriyor.

Vizesiz Asya Gezisi

Vizesiz Endonezya ve gözde tatil destinasyonu Bali için bir seyahat planı yapıyorsanız bölgenin “yağışsız” olarak tanımlanabilecek bir dönemi olmadığını bilmeniz gerekiyor. Bali’de yıllık ortalama sıcaklık 27 derece. Yıllık ortalama yağış miktarı ise 3428 mm. dolaylarında bulunuyor. En fazla yağışın Temmuz ayında görüldüğü Bali’de 28 derece sıcaklıkla Mart ayı ise yılın en sıcak ayı olarak belirlenmiş. Ağustos ise ortalama 25 derece sıcaklıkla Bali’nin en düşük sıcaklık derecesi ölçülen ay oluyor.

Endonezya’nın rüya tatil destinasyonu Bali’nin en büyük ekonomik geçim kaynağı turizm. Bu nedenle bahsettiğimiz seyahat için uygun aylarda yani özellikle Nisan – Eylül ayları arasında her şey bir “tık” daha pahalı olabiliyor.

Asya’da seyahat için ve yurtiçi ile dünyanın her yerinde unutulmaz tatil planları ile özellikle balayı tatili için bir plan yapıyorsanız Keşfet TV içeriklerini ve özellikle de Keşfet TV YouTube kanalını takip etmeyi unutmayın. Vizesiz Asya ülkeleri çok daha fazla detay, bilgi ve yaşanacak nefis tatil anıları barındırıyor. Aklınızdaki her şeyi ya yoruma ya da sosyal medya hesaplarımıza yazın.

Booking.com
Önceki İçerikParis Bu Defa Adım Adım Geziyoruz
Sonraki İçerikSakura Zamanı – Nedir Bu Sakura?
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz