Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Seyahat Rehberi

Dünyanın En Uzun Pistleri ve Havaalanları

Havaalanlarında c/in sonrası uçağa binip, pilotun -deyim yerindeyse- gazı köklemesiyle tek düşüncemiz gideceğimiz yer olmaya başlar. Ancak aslında daha bu sırada uçak henüz kalkmamıştır. Yani bizler gibi pek çok kişinin dikkat etmediği bu olağan(!) anda havaalanının pistindeyizdir aslında. Hani uçağın içindeyken bazı havaalanlarının insana bitmek bilmez gibi gelen pistleri vardır ya! İşte bazılarının ki gerçekten bitmiyor! Dünyanın en uzun pistleri listesi de bu nedenle var..

Dünyanın En Uzun Pistleri

Farkettiniz mi bilmem! Ama bazı pistler hemencecik biterken, bazıları sanki yolculuğun bundan sonrasına uçağın içinde olmamıza rağmen karadan gidecekmiş(!) hissi verir! Hatta bazen çoğu zaman sanki kalkamayacağız diye bile düşünmüşüzdür.

Dünyanın En Büyük Havalimanları mı yoksa Pistleri mi?

Bizi şaşırttıran şey aslında şudur. Dünyanın en büyük havalimanları diye düşündüğümüzde, aklımıza gelenler genelde havalimanının içidir.

Avrupa veya Asya’da teknoloji harikası, içerisinde neredeyse “yok yok” olan havaalanları bizim için “en büyükleridir”. İşte bu nedenle teknik detaylara aslında pek de takılmayız. “Pistlerin uzunluğundan bize ne canım!” Değil mi?

Dünyanın En Büyükleri

Dünya üzerinde bulunan askeri veya kargo uçakları için ayrılan ya da uluslararası yolcu taşımacılığında kullanılan en uzun pistlere sahip havalimanları nerede? diye sorulsa, eminim benim gibi birçoğunuz Asya, Avrupa veya Amerika kıtalarından bahsedersiniz. Ama şuna emin olun ki hepimiz yanılıyoruz.

Bahsi geçen kıtalarla teknoloji ve yatırım konusunda yarışamayacak düzeyde olan Afrika kıtası, dünya üzerinde en uzun piste sahip olan havalimanlarının yarısına sahip!

Ama elbette havaalanı pistlerinin en uzunları sıralamasına bakarsak karşımıza farklı bir tablo çıkıyor.

İşte dünyanın en uzun pistlerine sahip havaalanları

6 – Denver Uluslararası Havaalanı / ABD

Denver‘da bulunan ve orijinal ismi DIA olan havaalanı 4,877 metrelik bir piste sahip. Havaalanı, dünyanın en uzun pistlerine sahip havaalanları arasında ilk 10’a giren tek ABD pisti.

Dünyanın En Uzun Pistlerine Sahip Havaalanları Denver

Denver Havalimanı aynı zamanda dünyanın en büyük havalimanları sıralamasında da ilk 5’de yer alıyor.

Denver’ın yaklaşık 40 kilometre uzağında kurulu bulunan havaalanının 16R/34L pisti 4,877 metre ile ABD’nin de en uzun pisti.

5 – Upington Havaalanı / Güney Afrika Cumhuriyeti

Güney Afrika’da bulunan Northhern Cape-Upington’da hizmet veren havalimanı, genelde dünyanın en büyük kargo uçaklarının da kullandığı önemli bir nokta.

Güney Afrika Hava Kuvvetleri ile Güney Afrika Havayolları bu alanda aynı zamanda eğitim faaliyetlerini sürdürüyorlar.

Dünyanın en uzun pistleri Güney Afrika

Son yıllarda bir aktarma ve ikmal noktası haline gelen havaalanı, çeşitli diplomatik sorunlardan dolayı Afrika ülkelerine uçuş izinlerinde sorun yaşayan Güney Afrika Havayollarının yakıt alarak Atlantik’i geçtikleri son nokta olarak biliniyor.

Pistinin uzunluğu 4,900 metre olan Upington, aynı zamanda bölgede 45 dereceyi bulan sıcaklıklarda sorun oluşturmayan özel bir piste sahip.

4 – Embraer Unidade Gaviao Peixoto Havaalanı – Brezilya

Dünyanın En Uzun Pistlerine Sahip Havaalanları Brezilya

4,967 metre uzunluğunda bir piste sahip olan havaalanı Brezilya‘nın Sao Paolo şehrinde Gaviao Peixoto bölgesinde bulunuyor.

Sahip olduğu pistle Amerika kıtasının en uzun pistine sahip havalimanı ünvanını taşıyan Embraer Unidade Gaviao Peixoto Havaalanı, Embraer sivil ve askeri havacılık tesislerini de evsahipliği yapıyor.

3 – Ulyanovsk Vostochny Havaalanı – Rusya

Tam 5 kilometre, yani 5,000 metre uzunluğunda bir piste sahip olan havaalanı, sivil havacılık için kullanılan en uzun piste sahip alanlar arasında ikinci sırada bulunuyor.

Ulyanovsk veya Ulyanovsk Northeast olarak bilinen havaalanı, aynı zamanda 77 metrelik genişliğiyle de dünyanın en geniş pistine sahip havalimanı.

Dünyanın en uzun pistleri Rusya

2 – Ramenskoye Havaalanı – Rusya

Burası askeri bir havaalanı. Pistinin uzunluğu tam 5,403 metre. Moskova’nın güneydoğusunda konuşlu bulunan alan, soğuk savaş sonrası uçakların test merkezi olarak kullanılmaya başlanmış.

Dünyanın En Uzun Pistlerine Sahip Havaalanları Rusya

Dünyanın en uzun pistleri sıralamasında dünya ikincisi olarak bilinen Ramenskoye Havaalanı aynı zamanda kargo taşımacılığı için de kullanılıyor.

1 – Qamdo Bangda Havaalanı – Çin

Qamdo havaalanının aslında iki ünvanı var. Biri 5,500 metre uzunluğundaki pistiyle dünyanın en uzun pistine sahip olması, diğeri de dünyanın en yüksekte bulunan havaalanı olması.

Dünyanın En Uzun Pistlerine Sahip Havaalanları Çin

Alanın bulunduğu Tibet’in Qamdo şehrinin deniz seviyesinden yüksekliği tam 4,334 metre.

Yükseklik nedeniyle iniş ve kalkış sırasında daha yüksek bir hıza ihtiyaç duyan uçakların sıkıntı yaşamaması adına planlı bir şekilde yapılmış.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
Seyahat Rehberi

Tur Satın Almadan ve Tatile Çıkmadan Önce Tatil Önerileri

Tatil ÖnerileriTatilin İyi Geçmesi İçin Püf Noktası: Kendinize Bir Söz Verin!Tatile…
Daha Fazla
Seyahat Rehberi

Şehirlerin Eski Yeni Halleri

Kentlerin Hayaletleri nedir bilir misiniz? Ya da buna neden olan şehirlerin eski yeni…
Daha Fazla
Seyahat Rehberi

Bayramda Nereye Gidilmez?

Bayramda Nereye Gidilmez?Bayramda Gidilmemesi Gereken 5 Yer1 Alaçatı – Çeşme2 Bodrum3 Avşa…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir