En iyi skate parklar nerede hiç merak ettiniz mi? İşte dünyanın en iyi 10 Skateparkı listesi

En iyi Skate Parklar

10- David Armstrong Extreme Park (ABD)

en iyi skateparklar

Eskiler onu Louisville Extreme Park adıyla bilir. İsmi değişmiş olsa da güzelliğinden ve özelliklerinden bir şey kaybetmiş değil.

5 Nisan 2002’de açılan park, Tony Hawk’s Secret Skatepark Tour adlı programla ününe ün kattı. Her gün 24 saat açık olan parkın alametifarikası 7,3 metrelik full pipe’ı yani 360 derecelik rampasıdır. Tabii 3.700 metrekarelik bir alana yayılmış alanda bowl’dan tutun da hubba’lara kadar türlü türlü eğlenceli rampa ve engelleri bulmak da mümkün.

9- Skatehalle (Almanya)

en iyi skateparklar

Dikkat! Fiyakalı bir numara yapmaya kalktınız fakat yere yapıştınız. Üzgünüz, hareket ne kadar zorlu olursa olsun, bir kere düştüyseniz parkta olan herkese bir bira ısmarlamak zorundasınız. Çünkü burası Skatehalle! Almanya ve Avrupa’nın gözbebeklerinden Berlin’deki ünlü kaykay parkı, hem açık hem de kapalı alanlara sahip. Devasa bir parkuru olan bu parkta aradığınız her çeşit rampa, boru ve bowl’ları bulabilirsiniz. Tabii dahası da var. Onu da  bir zahmet gidip görün ve kayarak tadını çıkarın!

8- Kona Skatepark (ABD)

en iyi skateparklar

Florida Jacksonville’deki Kona, Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski, en özel ve belki de dünyanın en ünlü skatepark’ı.

Tony Hawk, Bob Burnquist, Christian Hosoi gibi ustalar buradaki betonun tadına fazlasıyla baktılar! 1970’lerin sonunda kaykay ve paten meraklılarına kollarına açan bu parkta kaymak hala büyük bir keyif. Retro ruhunu günümüze taşıyan Kona’da elbette yeni şeyler de var. Örneğin sokak parkuru yenilenmiş haliyle parkta yer alıyor. Ama nostaljik “snake run” ve büyük rampaya sahip olmanın yanında; piramitler, ledge’ler, çeyrek borular, hump’lar ve bowl’larla bezeli Kona, 70’ler ruhunu yarınlara taşıyor. Bunu da özellikle cumartesi sabahları kapılarını acemilere açarak yapıyor.

7- Burnside Skatepark (ABD)

en iyi skateparklar

Muhtemelen dünyanın en ünlü, en çok görülmüş, en çok merak edilmiş kaykay parkıyla karşı karşıyasınız.

Portland’daki Burnside Skatepark ününü çok şeye borçlu. Kaykay efsanesi Tony Hawk’ın; Tony Hawk’s Pro Skater serilerinde ve Grind Session adlı bilgisayar oyununda bu park yer alıyordu. Hollywood bile Burnside’a kayıtsız kalamadı. Tamam, Özgür Willy adlı çocuk filmi belki kaykay ve paten meraklılarını çok fazla ilgilendirmiyor ama Guus van Sant imzalı, genç kaykaycıları konu alan Paranoid Park’ın bazı sahnelerinin burada geçtiğini bütün “camia” bilir. Film burayı tam anlamıyla efsane mertebesine yükseltti! Belki de Burnside, filmi efsanevi hale getirmiştir!

6- SMP Skate Park (Çin)

en iyi skateparklar SMP Skate Park

Avrasya’nın en büyük kaykay parkına hoş geldiniz! Her şeyin en büyüğünü yapmaya yeminli olan Çinliler, yemediler içmediler kaykay ve paten dünyasını boynu bükük bırakmayarak, en büyük skatepark’ı yapıverdiler. Toplam 13.700 metrekare alan üzerine kurulmuş olan Şangay’daki SMP Skate Park, 150 metre uzunluğa ve 85 metreye varan genişliğe sahip.

Burada her şey büyük! Öyle ki dünyanın en büyük rampası ve beton bowl’u da burada! 2005 yılının ekim ayında açılan parkta her yıl Shanghai Showdown yarışması da yapılıyor.

5- Venice Beach Skatepark (ABD)

Dünyanın En İyi 10 Skatepark'ı Venice Beach Skate Park

Hiç Kaliforniya güneşi altında, altın rengi bir kumsalın üzerinde ve Pasifik Okyanusu’nun dalgalı sularının kıyısında bir skatepark hayal ettiğiniz oldu mu?

Bunun için hayaller kurmanıza gerek yok; alabiliyorsanız Kaliforniya’ya bir uçak bileti alıp Venice’e gitmeniz yeterli. Kaykay ve paten, uzun zamandır Venice’in milli sporu olmuş durumda; bunu da Tony Alva ve Jay Adams gibi ustalara borçlular. Bu park da yeni efsanelerin yazılabilmesi için çeşit çeşit rampalar, merdivenler, handrail’ler, borular, banklar, kanallar, mup’lar, double-set’lerle bezenmiş halde. Kaliforniya’dan bahsediyoruz dostum!

4- Marsilya Skatepark (Fransa)

Dünyanın En İyi 10 Skatepark'ı Marsilya Skate Park

Bowl Marseille adıyla da bilinen park, Fransa’nın en ünlü ve büyük kaykay parkı. Bunu da barındırdığı bowl ve rampalara değil güzelliğine borçlu. Aslında birçok skatepark’a göre aktivite imkanı düşük olduğu için burun kıvrılabilir ama Marsilya’daki bu park, inanılmaz güzellikteki grafitilerle, süslü yapısıyla hayranlık uyandırıyor.

Fransa ve Avrupa’nın her yerinden birçok insan buraya hem kaykay ve patenleriyle, hem de spreyleriyle imzalarını bırakmak için geliyor. İki de güzel haber: Park ücretsiz ve plajın hemen yanında!

3- Lake Cunnigham Regional Skatepark (ABD)

Dünyanın En İyi 10 Skatepark'ı Lake Cunnigham Regional Skate Park

Amerika Birleşik Devletleri kaykay ve patenin başkentiyse, başkentin de en önemli yeri Kaliforniya’dır.

Eyaletin sayısız skatepark’ı arasında en dikkat çekeni kuşkusuz Lake Cunnigham Reginonal Skatepark (LCRSP). Kendine has bir yapıya sahip olan park, en çok bir çikolata reklamına ev sahipliği yapması ve 21,5 metre uzunluğundaki full pipe’ı ile tanınıyor. Burası; bowl’ları, havuzları, cradle’ları, thimble’ları dışında mega duvarı ve sokak stili parkuruyla BMX erbabını bile kendine çekebiliyor. Kaliforniyalı ustaları izlemek isteyenler bilmeliler ki her an bir hengamenin ortasına çekilebilirler! Bunu bilin, LCRSP’ye ona göre adımınızı atın!

2- Stoke Plaza (İngiltere)

Dünyanın En İyi 10 Skatepark'ı Stoke Plaza

Stoke-On-Trent şehrinin (Evet, daha önce böyle bir şehir duymadığınızın farkındayız!) belediye meclisi paraya kıydı ve dünyanın en pahalı skatepark’ını 2005 yılında inşa etti. Şehir bu park için tam 500 bin dolara yakın bir para harcadı. Yani neredeyse 1,5 milyon lirayı gençler kaykay ve patenleriyle bowl’larda atlasınlar, ledge’lerden zıplasınlar, borularda dönsünler, handrail’lerde kaysınlar diye kasadan çıkarttı.

Yaklaşık 3.200 metrekarelik bir alana yayılan Stoke Plaza, hem farklı tasarımı hem de skate dünyasına sadece izleyici olarak dahil olmak isteyenlere ayırdığı güvenli izleyici bölgeleriyle de öne çıkıyor. Kısacası burası Avrupa’nın en büyük skatepark’ı, kaykaycıların ve patencilerin mabedi.

1-Black Pearl Skatepark (Cayman Adaları)

en iyi skate parklar Black Pearl Skate Park Cayman

Dünyanın en büyük ve gösterişli skatepark’ına gitmek istiyorsanız biraz yol masrafı yapacağınızı bilmelisiniz.

Karayip Denizi’ndeki Cayman Adaları’nda bulunan Black Pearl Skatepark her kaykaycının rüyalarını girecek büyüklükte ve güzellikte. Tam 16.250 metrekarelik bir meydana yayılan parkta herkese yer var.

Yeni başlayanlar düşe kalka kaymayı öğrenirken usta patenci ve kaykaycılar da numaralarını sergilemenin keyfini çıkarıyor. Burada bowl’lardan, tümseklerden, ledge’lerden, cradle’lardan, çatı kenarlarından, handrail’lerden bol sayıda bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Black Pearl’ün hemen sağında da dünyanın en büyük dalga havuzunun bulunması buraya yolculuğu adeta zorunlu kılıyor. Evet, Black Pearl’ün günlük 20 dolarlık giriş ücreti biraz sevimsiz ama oralara kadar gitmişken birkaç yeşil kağıt parçası kimin canını sıkabilir ki!

Booking.com
Önceki İçerikMazatlan Meksika’da Eski Günlerine Döndü
Sonraki İçerik21 Haziran Gündönümü, Beyaz Geceler, En Uzun Gün ve St. Petersburg
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz