Uçak bileti seyahat maliyetleri arasında önemli bir yekûn tutan bir harcama. Eğer ucuz uçak bileti bulmanın püf noktalarını öğrenirsek, yapacağımız seyahatleri daha uygun maliyetlerle yapma şansını da yakalamış oluruz. Bu da bütçemizi uçak biletine değil de yeni yerler keşfetmeye harcamak anlamına geliyor. Anlayacağınız ucuz uçak bileti bulmak işin en önemli noktası gibi!

Ucuz ve ekonomik uçak bileti bulmak ve almak için sıraladığımız diğer ipuçlarını buradan okuyabilirsiniz  

Bu basit ve pratik ip uçları eğer alışkanlık edilirse seyahatler daha ekonomik yapılabilir.

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

1. Esnek olun

Seyahatinizin başlangıcına veya bitişine bir iki gün eklemeyi deneyebilirsiniz. Böylece fiyatların zirveye ulaştığı günlerin dışında daha uygun biletler alabilirsiniz.

Ucuz uçak bileti olduğu günlere mümkünse seyahatinizi kaydırmaya çalışın. Sadece kafanızdaki tatil günlerine endekslenmeyin. Hangi günlere ucuz uçak bileti bulmak mümkünse tatilinizi o tarihlere göre belirleyin.

Ucuz uçak bileti bulmak

2. Farklı sitelerden arama yapın

Sadece tek bir siteden veya sadece birkaç havayolu şirketinin web sitesinden ucuz uçak bileti araması yapmayın, alışkanlıklarınızı değiştirin.

Adını dahi duymadığınız havayollarının uçak bileti fiyatlarını da önünüze getiren uçak bileti arama motorlarını sık kullanmaya çalışın. Düşük fiyatlı bilet bulma şansınız daha da yükselir. Turna.com, Skyscanner ve Momondo gibi bilet arama ve karşılaştırma sitelerini gözden kaçırmayın.

 3. Havayolu hublarını öğrenin

Bazı havayollarının belli şehirler için özel anlaşmaları bulunuyor ve bu firmalar bu şehirlere diğer havayolu firmalarından daha uygun uçak bileti sunuyor.

Bazen düşündüğünüz yere yakın farklı bir havalimanına çok daha ucuz uçuşlar bulabilirsiniz. İstanbul’da Sabiha Gökçen Havalimanı‘na uçan havayolları örneğin daha ekonomik uçak bileti fiyatları sunuyor.

En uygun uçak bileti

4. Küçük havayollarını gözden kaçırmayın

Bilet arama motorları küçük veya az popüler havayollarını listenin aşağısına atabilirler. Bunları göz ardı etmeniz için hiç bir sebep yok.

Düşük bütçeli havayolları belki de bagaj limitleri nedeniyle ilk seçeneğiniz olmayabilir, yine de bir seçenek olarak gözden geçirmeyi unutmayın.

5. Alternatif havalimanlarına göz atın

Bazı havayolu şirketleri ise belli havalimanlarında tekel konumunda bulunabilir. Bu durumu biletlerine yüksek ücret olarak yansıtmaktan da çekinmezler. Bundan kaçınmak için gitmeyi düşündüğünüz yerin 50-100 km çevresinde yer alan diğer havalimanlarına olan uçuşları da kontrol edin.

Bazı durumlarda araç kiralama veya bir kaç saat fazladan otobüs veya trenle ulaşım işini hallederek uygulamaya değer fırsatlar yakalayabilirsiniz.

Ucuz uçak biletini nasıl alırız

6. Bağlantılı uçuşlar alın

Bir kaynağa göre bağlantılı uçuşlar çift yön biletlerde 100$’a kadar tasarruf etmeye imkan sağlıyor.

Böylesi biletleri almadan önce uçuşlar arası aktarmalarda yeterli zaman bıraktığınızdan emin olun. İlk uçuşun rötar yapması halinde diğer uçuşları da kaçırmayı kimse istemez.

7. Gece yarısını tercih edin

Kısıtlı rotalara gece yarısı veya geç saatlerde uçuşlar düzenlendiği için bu saatlere ait biletler gün içinde satılanlara göre daha uygun fiyatlı olacaktır. Aynı şekilde sabahın erken saatlerindeki uçuşlar da oldukça ekonomik.

Eğer havalimanına veya evinize ulaşım açısından sorun yoksa bu saatlerde uçmak para tasarrufu sağlar.

Ucuz uçak bileti almak

8. Bağlantılarınızı esnetin

İndirimli biletlerin sunulduğu bir şehirden bağlantı yapmak size kazanç olarak geri dönebilir. Bilet arama motorlarında yer alan “şehre göre uçuşlar” seçeneği gitmeyi planladığınız yere farklı yerden bağlantılar ile daha ucuz biletler bulmanızı sağlayabilir.

New York’tan Maui’ye direk uçmak yerine New York’tan Los Angeles’a oradan da Hawaii’ye daha ekonomik biletlerle uçabilirsiniz. Bari‘de İstanbul uçuş bileti aldığımızda 1 gece Roma konaklaması olan bilet, zaman kaybetmeden İstanbul’a göre uçuştan çok daha ucuzdu.

Aradaki fark fiyatı ile Roma’da kaldık ve keyifli 1 gece geçirme şansı yakaladık.

9. Ödül sitelerinden ücretsiz mil toplayın

Rakamlar küçük olsa da kredi kartınız ile her alışverişinizi ödeyin. Birçok alışveriş sitesi ve mağazası standart mil biriktirme uygulamalarına ek olarak alışverişlerde fazladan mil veriyor.

Aracınız için yakıt alırken, elektronik alışverişleri yaparken bu tür mil kampanyaları yapanlara göz atın. Sonuçta para kolay kazanılmıyor, alışveriş yaparken birikecek ekstra millerle uçak biletini uygun fiyata getirmek akıllıca olmaz mı?

ucuz uçak bileti tablo

10. Ucuz uçak bileti için ekstra puan biriktirmek

Ucuz uçak bileti bulmak için ekstra puan veren, indirimler sağlayan uçak bileti sitelerini sık kullanılanlara ekleyin.

Ek olarak, bazen havayolu firmaları bazı uçuşlar için sadece kendi sitelerinde satın alındığında özel indirimler sunabilir. Bu yüzden biletinizi kesin almadan önce havayolu firmasının sayfasından bir karşılaştırma yapın derim.

Burada anlattıklarımız size çok karışık gelmesin. Bunları alışkanlık edindiğinizde sadece birkaç dakika ayırarak bazen 100$’a kadar indirim yakalayabiliyorsunuz. Bu çoğunuzun 1 günlük çalışma ücretinden daha fazla.

Standart davranışlar sergilemeyin, püf noktaları ve uygulamalar konusundan kendinizi geliştirin.

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..