Edirne’nin gezilecek yerlerine hayran kaldım. Yol Edirne’ye düştüğünde kentin bütün güzelliğinin yanında tarihi eserler belki de bu ülkenin -İstanbul dahil- hiçbir yerinde olmadığı kadar ilginizi çekecek. İstanbul dahil diyorum çünkü İstanbul’daki gibi tarihi eserlerin üzerine yığılı hayatlar yaşanmıyor Edirne’de. Edirne Muradiye Cami‘ni karşıma çıkardı. Edirne’nin kayıpları yok mu? Hem de pek çok var! Ama kalanları bu kente doku olmaya devam ediyor.

Edirne’yi bir bütün olarak yazmıyorum. Çünkü kıyamıyorum. Bir kaç zaman daha devam ederim böyle. Daha önce Eski Cami / Ulu Cami’yi yazmıştım. Çok etkileyici bir yapı ve içerisinde bulunmak gerçekten heyecan vericiydi. Madem Edirne’nin camilerinden başladım öyle devam edeyim diye bir eserden daha bahsetmek istiyorum.

Edirne Gezisi Eski Cami ya da diğer adıyla Ulu Cami’de olağanüstü etkiler bırakmıştı üzerimde. Edirne Ulu cami yazısı ve fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

Edirne Muradiye Cami

Edirne Muradiye Cami

Edirne Muradiye Cami Bir Şaheser

Edirne Muradiye Cami yeni durağım. Sultan 2.Murad tarafından Sarayiçi’ne ve Edirne’ye hakim bir tepede konumlandırılan Muradiye Cami.

1436 yılında Sultan’ın emriyle yaptırılan Edirne Muradiye Cami ilk dönem Osmanlı mimarisi eserlerinden sayılıyor. Bir garip hali var bu caminin. Böyle yalnız kalmış gibi. Diğer Osmanlı eserlerinin yanında belki de sönük duran bir mimarisi var. Hani hüzünlü olmadığını kimse söyleyemez bu yapının. Etkileyiciliği de belki buradan geliyor.

Edirne Muradiye Cami

Edirne Muradiye Cami

Yalnızlığı kadar yalın elbisesi sizi çok da yanıltmasın. Çünkü içindeki süslemeler, 15.yüzyıl Osmanlı sanatının en önemli yapıtlarından sayılıyor.

Özellikle mihrap öyle güzel süslenmiş ki, görmek için bu bile yeterli bir sebep olabilir. Mihrapta bulunan çinilerin, renkli sır ve sıratlı tekniği denilen bir uygulamayla yapılmış olması ve bu uygulamanın da en iyi örneklerinden biri sayılması Edirne Muradiye Cami’sinin en önemli özelliklerinden. Tabii ki çinilere verilen hasar ile çinileri çalmak ve satmak için yapılan tahribatın doğurduğu sonuçlara rağmen!

Edirne Muradiye Cami

Edirne Muradiye Cami

Edirne Muradiye Cami

Yine duvarlarda mihrap kadar olmasa da çinilerin güzelliği dikkat çekiyor. Ayrıca çiniden başka orta kubbeleri birbirine bağlayan kemerde ve duvarlarda zengin kalem işi süslemeler öylesine güzel ki!

Tek şerefeli minaresi sağ tarafında yer alan bina, kesme taştan inşa edilmiş ve avlusunda bir de şadırvan bulunuyor. Edirne Muradiye Cami‘sinin minaresi de zamanında yeşil çinilerle kaplıymış ancak 1752 depremi sonrasındaki onarımda sökülmüş.

Edirne Muradiye Cami

Edirne Muradiye Cami

Ayrıca Edirne Muradiye cami günümüze kadar ulaşsa da caminin hemen yanında yer alan büyük imaret, Mevlevi Tekkesi ve Semahane maalesef yok olmuş. Bahçesinde bir mezarlığı bulunan Muradiye Camisi Edirne’nin şaheserlerinden en yalnız olanı bence.

Edirne’ye bir gezi yapmak istediğinizde konaklamak için alternatif fiyatlı otellere buradan gözatabilirsiniz.

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..