Edirne bir Balkan gezisi için yurtdışına çıkmanızı gerektirmeyen bir şehir! Balkan coğrafyasının Trakya’nın tamamında hissedildiğini ve Edirne’de gerçekten zirve yaptığını söylemem gerek. Edirne gezilecek yerler arasından çok özel bir duraktan bahsetmek istiyorum. Bugüne kadar Edirne’de ne yapılır veya Edirne gezilecek yerler nerelerdir? konusunda pek çok şey duymuşsundur. Evet o okuduğun duyduğun şeylerin hepsini yap ve gör. Ama bazen o kadar çok şey arasında gözden kaçan noktalar ve belki de şaheserler oluyor. Edirne’de bu şaheserlerden birden fazla bulunuyor. Eski Cami veya Ulu Cami

Edirne Gezilecek Yerler Eski (Ulu) Cami

Edirne, denildiğinde görülmesi gereken yerler arasında ilk önerilenlerden biri Mimar Sinan’ın “Ustalık Eserim” dediği Selimiye Camii‘dir. Selimiye Camii elbette görülmesi gereken, Edirne’nin ve Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerinden biridir.

Ama ben Edirne’ye kadar gitmişken, görülmesi gereken önemli bir eserden daha bahsetmek istiyorum. Çok etkileyici, biraz gizemli ve sanki sırlar dolu bir eser. Eski Cami veya Ulu Cami.

Edirne şehir merkezinde meydan denilen semtte yer alan Eski Cami, Edirne tarihinin de ilk büyük eseri olarak biliniyor. Böylesi büyük bir eserin yapımı ve yapanlar hakkında çok bilgi bulunmaması çok ilginç. Belki de caminin 1403 yılında inşaasına başlanması emrini veren 1.Süleyman olarak bilinen ve Edirne’de padişahlığını ilan eden Emir Süleyman Çelebi’nin Fetret devri denilen dönemin şehzade padişahı olmasındadır. Kim bilir?

Edirne gezilecek yerler

edirne gezilecek yerler

Eski Cami’nin tarihine bir göz gezdirirsek caminin 1403 yılında yapımına başlandıktan sonra 1414 yılında (yani fetret devri sona erdikten sonra) bitirildiğini görüyoruz. Sonraki yüzyıllarda hem yangın hem de depremlerde bir takım zararlar gören eser, Osmanlı döneminde 1754 yılında ve Cumhuriyet döneminde 1924 ve 1934 yılında onarımlar geçirmiş.

Sırlarla Kaplı Şaheser

Eski Cami gerçekten tüyleri diken diken yapıyor. Nedenini tam olarak bilmiyorum ama kapısından içeri girildikten itibaren beni etkisi altına aldı. Kapı duvarlarından itibaren içerideki sütunlarda ve duvarlarda bulunan hat sanatının güzel örnekleri burayı çok görkemli kılmış. Bursa Ulu Camii ile de benzerlikler taşıyan Eski Caminin duvarlarındaki yazılı eserler 18.yüzyıl ile 20.yüzyıl arasında çeşitli tarihlerde zamanla yazılmış.

Edirne gezilecek yerler

Edirne gezilecek yerler ulu cami

Edirne gezilecek yerler eski cami

Mimar Sinan kadar şanslı olmayan bir mimarı var. Konyalı Hacı Alaaddin, isminin günümüzde pek bilinmezliği içerisinde olağanüstü bir eser çıkarmış. Dedim ya; belki de fetret devri talihsizliği!

Eski Cami ya da Ulu Cami yazarak anlatılması çok zor olan eserlerden biri. Çünkü insanın üzerinde bıraktığı etkisini kelimelerle ifade edebilmek çok zor. Bilmiyorum ama Eski Cami’yi görünce, ülkemizin en önemli, farklı ve anlamlı eserlerinden biri olduğunu farkettim.

Edirne Gezilecek yerler

Vaaz Kürsüsünde Bir Saygı Detayı

Dokuz parçalı dokuz kubbe ve beyaz duvarları üzerindeki hat yazıları ile içeride oluşan atmosfer sizi bir anda sarıveriyor. Vaaz kürsüsü, Sultan 2.Murat’ın Edirne’ye davet ettiği ve geldiğinde ondan etkilenip burada vaaz vermesini sağladığı Hacı Bayram-ı Veli’ye duyulan saygıdan dolayı asırlardır imamlar tarafından kullanılmıyormuş.

Edirne Gezilecek yerler

Edirne Gezilecek yerler

Ayrıca camiinin içerisinde, minberin hemen sağında bulunan ve Kabe’den getirildiğine rivayet olunan “Rükn-u Yemani” (Kabe taşı) duyulan saygının ve dileklerin odak noktası olmuş durumda. Ayrıca cuma ve bayram hutbelerinin kılıç ile okunması da, manevi bir haz veriyor.

Edirne Gezilecek yerler

Evliya Çelebi gezilerinde ziyaret ettiği camiden “Birinci Mehmet Çelebi” ismiyle bahsetmiş. Edirne Ulu Cami ya da bilinen ismiyle Eski Cami hakettiğinden fazla ilgi gösterilmesi gereken olağanüstü bir nokta. Hayatınızda en az bir kez de olsa burayı ziyaret edin. Mutlaka etkileneceksiniz ve böylesi bir eseri ziyaret etmekten keyif alacaksınız.

Booking.com
Önceki İçerikKış Tatili: Kış Otelleri de Kış Tatilleri de Farklıdır
Sonraki İçerikMarken Gezisi: Hollanda’nın Rüya Gibi Küçük Balıkçı Kasabası
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz