Küçücük bir ülke olan Lüksemburg gezilecek yerler bakımından sevimli, huzurlu ve birtakım avantajlar içeren seçeneklere sahip bir yer.

Lüksemburg Gezilecek Yerler – Remich Gezisi

Bir suyun kenarındayım yine. Ama öyle şırıl şırıl akan bir su değil bu. Yanına yerleşenler de bu hareketsizlik ve sessizliğe uymuşlar gibi. Sessiz ve sakin bir pazar günü Remich’e geldim. Hani Lüksemburg’un ucuz kahve ve alkol alışveriş diyarı olan Remich

Lüksemburg Gezi Rehberi yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Mosel nehri kenarında kurulu Remich birçokları için önemsiz sayılabilecek bir nokta. Ama öyle mi gerçekten?

Sınır Kenti Remich Gezisi

Remich, bir sınır kenti. Almanya ve Lüksemburg sınırını tam olarak Mosel Nehri belirliyor. Nehir üzerinde bulunan köprüde, ayrı yönlerde Almanya ve Lüksemburg tabelaları var. Tam ortalarında da kısa bir beyaz çizgi. Bir oraya geçiyorsunuz bir buraya.

Lüksemburg Gezilecek Yerler

Lüksemburg gezilecek yerler sınır

Peki sadece bu kadar mı? Yani Remich Almanya ve Lüksemburg sınırı mı? Elbette hayır! Öyleyse devam edelim..

Sessiz, Sakin ve Huzurlu Remich

Remich fazlasıyla sakin. Bu defa pazar günü geldim ama hafta içi günlerde de pek bir değişiklik olmuyor. Defalarca hafta içi de ziyaret etmiştim hatta pazar günü olmasından dolayı şu an hareketli bile sayılabilir!

Yürüyüşe çıkmış insanlar ve küçük meydanında yeni kurulmaya başlayan hafta sonları ikinci el eşyalar satan pazarı dolayısıyla ortalık bir hayli hareketli.

Lüksemburg gezilecek yerler remich

Meydanda göreceğiniz heykeller oldukça ilgi çekici. Heykellerin yanıbaşında akan suda çamaşır yıkayan, hobbit ırkına dahil olduklarını sandığım(!) bir kadın tasviri heykel grubu oldukça hoş görüntü veriyor.

Lüksemburg gezilecek yerler

Remich’liler sakin ve huzurlu kentlerini seviyorlar. Bu şehirde örneğin ağaçların yapraklarının dökülüp su giderlerini doldurduğu bir anda elleriyle bu giderleri açmaya çalışıp çevredeki yaprakları süpüren insanlar görmek çok keyifli.

Remich Gezisi

Kentleri güzel yapan şeyin, içerisinde yaşayan insanlar olduğunu düşünürüm hep. Remich’de bu anlatıma uyan, yaşamayı seven ve gündelik hayata dair kaygılarının olmadığını düşündüğüm insanların yaşadığı bir yer.

Remich Gezisi

Remich Ucuz Alkol ve Kahve Cenneti

Remich bu kadar sakin, sessiz ve huzurlu ama sıkıcı değil mi bu, başka ne yapılır? diye sorarsanız hemen söyleyeyim. Alışveriş!

Remich bağlı bulunduğu Lüksemburg’un uyguladığı düşük vergi politikaları ve sınır konumunda olmasından dolayı küçücük dükkanlarında her türlü alkollü içki, kahve ve sigaranın dutyfree mağazalarından bile çok daha ucuza satıldığı bir kent.

Lüksemburg gezilecek yerler

Lüksemburg gezilecek yerler

Kahvelerin 200 gramlık kavanoz boyutlarını 3-4 Euro arası, içkileri ise 1 Euro’dan başlayan fiyatlarla alabiliyorsunuz. Sigara duty-free mağazalarından ucuz değil ama Avrupa Birliği ülkelerine göre bir hayli ucuz sayılıyor. Sigara sadece AB vatandaşlarına hitap ediyor. Yani anlayacağınız Remich bizler için ucuz Alkol ve Kahve diyarı.

Lüksemburg gezilecek yerler Remich Gezisi

Remich’e gelmişken hemen yakınlarında bulunan Schengen’e de uğrarsanız bir günde iki küçük sakin kasaba görüp harika bir zaman geçirmiş olursunuz.

Booking.com
Önceki İçerikVizesiz Ülkeler: Vizesiz Gezilecek 3 Kıtada 3 Ülke
Sonraki İçerikMonako Gezisi: Bir Prenslikte Gezilecek Yerler Yapılacak Şeyler
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz