Elhamra Sarayı, İspanya turları ve Granada gezisinin en önemli durak noktası. Granada şehrini tepeden çeviren kızıl renkli saraya gitmek için önce, Elhamra Sarayı bilet gişelerine uğramam gerekiyordu. Bu nedenle sabahın çok erken saatlerinde uyandım.

Elhamra Sarayı için erkenden yol almam gerekiyor çünkü burada hikayem biraz karıştı! Bakın bu kez ipuçlarını hikayemle birlikte veriyorum. Elhamra Sarayı’na Nasıl Gidilir veya nasıl girilir? Elhamra Sarayı biletleri Nereden ve Nasıl Alınır?

Elhamra Sarayı Bilet Alma Telaşı

Normal şartlar altında kolaylık olması açısından Elhamra Sarayı gezisi için giriş biletlerinizi internetten almanız gerekiyor.

Ancak ben internetten hem de çok öncesinden bakmama rağmen, istediğim tarih için bilet bulamadım. Çünkü internet üzerinden biletlerin sadece bir kısmı belirli oranlarda satışa çıkarılıyor. Ancak siz yine de gitmeden önce kontrol etmek isterseniz Elhamra Sarayı için biletlerinizi buradan alabilirsiniz.

Bu nedenle ben de Elhamra Sarayı‘na gitmek istediğim günün bir gün öncesinde akşam vakti, Elhamra Sarayı‘nın ziyaret saatleri sona erip, herkes ortalıktan çekilmişken uzun ve güzel bir yürüyüşle sarayın giriş kapısına geldim.

elhamra sarayı biletleri

Elhamra Sarayı Bilet Gişesi Deneyimi

Giriş kapısında gişelere gelmeden “Danışma” yazan yerde kimse yoktu. Ben de, muhtemelen girilmesin diye şerit bantlar ile çevrilmiş kapının kenarından (çıkış kapısının aksi yönünde) içeri doğru süzüldüm.

Bir güvenlik görevlisi (üniformalı) sanki latin ezgileriyle bir şarkı söylüyormuş gibi yüksek sesle birşeyler söyledi. Tabii ki anlamadım! İspanyolca konuşulduğunda, eğer biraz da yankı yapan bir ortam varsa Flamenko ezgileri gibi geliyor bana! O konuştukça ben de kendimce bir şeyler mırıldandım ama tabii ki o da beni anlamadı. Hatta sanırım onun Flamenko ezgilerinin son bölümü, melodik ritmlerden çok sanki bana biraz giydiriyormuş gibiydi!

Elhamra Sarayı bilet gişelerinin personel için kullanılan arka kapısı olduğunu sandığım bir kapı açıldı. Galiba bu melodik seslerin(!) dayanılmazlığını merak eden biriydi. Yanımıza doğru geldi. Orta yaşlarda, okul ortamında görsem coğrafya öğretmeni diyeceğim bir tarzda, gözlüklerinin üstünden bakmaya çalışan bir kadıncağız “Buraya girmek yasak” dedi. Ben de en umursamaz halimle “Biliyorum” dedim. Onun bir şeyler daha söylemesine fırsat vermeden derdimi anlatmaya başladım.

Ben “Çok uzaktan geliyorum ve mutlaka Elhamra Sarayı‘nı görmeliyim. Bu nedenle bilet almam gerek” diyerek durumu ajite ederken, bana nereden geldiğimi sordu. “Türkiye” dedikten sonra “Türkiye mi uzak? Buraya en çok uzakdoğulu geliyor, bunu biliyor musun?” dedi.

Nasıl toparlayacağımı bilemediğim bir anda “madem saçmaladım durumu iyice sıvayayım” diye “Doğrudur ama ben zor şartlarda buradayım ve tek bir neden için geldim, Elhamra Sarayı diyerek acındırmanın dibine vurmaya karar verdim.

Bana biraz da uzun sayılabilecek bir süre baktıktan sonra “Yarın erkenden gel, bilet bulabilirsin” diye sözümü kesti. Hala biraz daha zorlamam gerektiğine olan sonsuz inancımla “Sizi bulabilir miyim? Yani yarın sabah geldiğimde siz yardımcı olur musunuz” diye son bir atak daha yaptım.

Bu defa gözlüklerinin üstünden bakarak (Tam bu sırada bana gerçekten acıdığını da düşünüyorum) gülerek bana bir kartını verdi ve arkasına sabah için açılış saatini ve hangi numaralı gişede olacağını yazarak bir yandan da ağzıyla tekrarlayarak söyledi. Teşekkür ederek ve son olarak -biraz daha zırvalamak gibi olmasını istemesem de öyle anlaşılan- yanında bulunan su sebilinden bir su alarak oradan ayrıldım.

elhamra sarayı bilgileri granada

Bilet Almak için Sabah Erken Saatlerde Sokaktayım

İşte bu nedenle ertesi sabah “sabahın körü” olarak tabir edilen saatte yola çıktım. Bana “Sabah saat 07:00’de burada ol” demişti çünkü. Ben de bu saatte Granada sokaklarında ıssızlığın içerisinde ilerleyerek, Elhamra Sarayı‘nın yemyeşil bahçesinden yolu izleyeceğimi sanıyordum!

Elhamra Sarayı yoluna girdiğimde yürüyenler ve geçen araçlar, sabahın bu saatindeki hareketliliğin sebebinin muhteşem bir turizm pazarlaması olduğunu hatırlattı bana.

Sabah tam 07:00’de sıraya girdiğimde, önümdeki kalabalık yaklaşık olarak bin kişiye yakındı. Henüz gişeler kapalı ve buraya akan ciddi bir kalabalık hala sıraya girmeye devam ediyordu.

Saat 08:30 olduğunda hareketlilik başladı kalabalıkta. Böyle bir sırada yalnız olmak çok kötü. Sıradan ayrılıp bi yere gidemiyorsun. Önümdeki bin kişiye arkamda bulunan yaklaşık 2 bin kişi daha eklendi. İçeride belirli saatlerde belirli sayıda kalabalık tuttuklarından dolayı öğleden sonra girişi olanlar bile vardı sırada.

Kapılar açıldıktan sonra, Elhamra Sarayı genel ve sadece bahçeler için olan biletlerden hepsinin satışta olduğunu gördüm gişelerde. İnternetten haftalar önce yok dedikleri biletler kapıda satılıyordu! Ancak tabii ki sınırlı sayıda..

Bence bu riski almaya gerçekten değmez! Eğer bulabiliyorsanız önceden almanızda ciddi annlamda fayda var. Ya da herhangi bir tur ile geldiyseniz mutlaka onlardan alın. Çünkü bu Elhamra Sarayı için bilet bulmanın yanında, bir de rehber ile gezmek gerçekten çok önemli!

Elhamra Sarayı Giriş Biletleri

Gişeye vardığımda benim gitmem gereken dün konuştuğum hanımefendinin olduğu gişe doluydu.

Sırayla boş olan gişelere yönlendiren görevliye sıra bana geldiğinde bir arkadakini işaret ederek birini beklediğimi söyleyerek bir iki sefer sıramı atlattım. Ama artık bu harekete daha fazla devam etmemem gerekiyordu, çünkü tam o sırada “Nasri Saraylar için olan biletler bitmiştir” uyarısı yazıldı.

Artık daha fazla idare edemeyeceğimi anladıktan sonra olanca yüzsüzlüğümle dün konuştuğum görevlinin gişesinin önünde birkaç kişinin işinin bitmesini bekledim. Beni görünce gülen ve “ok” gibi bir işaret yapan coğrafya öğretmenim(!) bankonun altından biletimi verdi ve 14 Euro dedi. Ödedim ve teşekkürlerimi sunup kapıya yöneldim. İşte geldim Elhamra..

Elhamra Sarayı’na Nasıl Gidilir?

Elhamra Sarayı‘na ulaşmak için Granada içinden geçen 30 numaralı minibüsleri kullanabilirsiniz.

Minibüs ve otobüslerde direkt şoföre ödeme yapabiliyorsunuz. Ücret kişi başı 1,50 Euro idi zam gelmiş midir bilmiyorum. Ayrıca Granada City Tour araçlarının da durak noktalarından biri Elhamra Sarayı.

Elhamra Sarayı giriş biletlerini yazıda da anlattığım gibi internetten almanızda fayda var. Tam gezi ücreti 14,85 euro, General Life 7 Euro.

Elhamra Sarayı General Life denilen yer sarayın bahçeleri, yazlık sarayı ve genel yaşam alanları. Tabii ki siz mutlaka tam geziyi alın! Çünkü Nasri sarayları gezinin en can alıcı noktasını oluşturuyor.

Elhamra sarayı nasıl girilir

Booking.com
Önceki İçerikSeyahat Hayalleri: Gezmek İçin Hayal Kurmak Gerekir
Sonraki İçerikBisiklet Dünyası: Bisiklet Almak Neden Gerekli Dedirtecek 10 Fotoğraf
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz