Albaicin gezisinde bahsettiğim ve Sacromonte’den baktığım kızıl surlara yani Elhamra’ya gitmek için sabahın çok erken saatinde uyandım. Elhamra Sarayı için erkenden yol almam gerekiyor çünkü burada hikayem biraz karıştı. Bakın ipuçlarını hikayemle birlikte veriyorum! Elhamra Sarayı’na Nasıl Gidilir veya Nasıl Girilir?

“Elhamra Sarayı’nın Granada’da gezilmesi gereken yerlerden biri olduğu aşikar. Ancak Elhamra Sarayı’nın en güzel fotoğrafları sarayın karşısında bulunan mahallelerden çekiliyor. Albaicin ve Sacromonte’yi anlattığım yazıyı buradan okuyabilirsiniz.”

Elhamra Sarayı Gezisi

Normal şartlar altında kolaylık olması açısından Elhamra Sarayı gezisi için giriş biletlerinizi internetten almanız gerekiyor. Ancak ben internetten hem de çok öncesinden bakmama rağmen istediğim tarih için bilet bulamadım. Çünkü internet üzerinden biletlerin sadece bir kısmı satışa çıkarılıyor.

Bu nedenle ben de Elhamra Sarayı’na gitmek istediğim günün bir gün öncesinde akşam vakti, Elhamra’nın ziyaret saatleri sona erip, herkes ortalıktan çekilmişken uzun ve güzel bir yürüyüşle sarayın giriş kapısına geldim.

elhamra sarayı
Granada, Elhamra Sarayı’ndan böyle görünüyor.

Giriş kapısında gişelere gelmeden “Danışma” yazan yerde kimse yoktu. Ben de, muhtemelen girilmesin diye şerit bantlar ile çevrilmiş kapının kenarından (çıkış kapısının aksi yönünde) içeri doğru süzüldüm. Bir güvenlik görevlisi (üniformalı) sanki latin ezgileriyle bir şarkı söylüyormuş gibi yüksek sesle birşeyler söyledi. Tabii ki anlamadım! İspanyolca konuşulduğunda biraz da yankı yapan bir ortam varsa Flamenko ezgileri gibi geliyor bana. O konuştukça bende kendimce birşeyler mırıldandım ama tabii o da beni anlamadı. Hatta sanırım onun Flamenko ezgilerinin son bölümü melodik ritmlerden çok sanki bana biraz giydiriyormuş gibiydi!

Bilet gişelerinin personel için kullanılan arka kapısı olduğunu sandığım bir kapı açıldı. Galiba bu melodik seslerin(!) dayanılmazlığını merak eden biriydi. Yanımıza doğru geldi. Orta yaşlarda, okul ortamında görsem coğrafya öğretmeni diyeceğim bir tarzda, gözlüklerinin üstünden bakmaya çalışan bir kadıncağız “Buraya girmek yasak” dedi. Ben de en umursamaz halimle “Biliyorum” dedim. Onun birşeyler daha söylemesine fırsat vermeden derdimi anlatmaya başladım. Ben “Çok uzaktan geliyorum ve mutlaka bilet almam gerek” diyerek durumu ajite ederken, nereden geldiğimi sordu. Türkiye dedikten sonra “Türkiye mi uzak? Buraya en çok uzakdoğulu geliyor, bunu biliyor musun?” dedi.

Granada’ya geldiğim ilk gün otele yerleşmem büyük maceraydı. Göz atmak isterseniz buradan bakabilirsiniz.

Nasıl toparlayacağımı bilemediğim bir anda “madem saçmaladım durumu iyice sıvayayım” diye “Doğrudur ama ben zor şartlarda buradayım ve tek bir neden için geldim, Elhamra” diyerek acındırmanın dibine vurmaya karar verdim. “Yarın erkenden gel, bilet bulabilirsin” diye sözümü kesti. Hala zorlamam gerektiğine olan sonsuz inancımla “Sizi bulabilir miyim? yani siz yardımcı olur musunuz” diye son bir atak yaptım. Bu defa gözlüklerinin üstünden bakarak (Tam bu sırada bana gerçekten acıdığını da düşünüyorum) gülerek bana bir kartını verdi ve arkasına sabah için açılış saatini ve hangi numaralı gişede olacağını yazarak bir yandan da ağzıyla tekrarlayarak söyledi. Teşekkür ederek ve son olarak -biraz daha zırvalamak gibi olmasını istemesem de öyle anlaşılan- yanında bulunan su sebilinden bir su alarak oradan ayrıldım.

elhamra sarayı bilgileri granada

İşte bu nedenle sabahın köründe yola çıktım. Bana 07:00’de burada ol dedi çünkü. Ben de bu saatte Granada sokaklarında ıssızlığın içerisinde ilerleyerek, Elhamra’nın yemyeşil bahçesinden yolu izleyeceğimi sanıyordum. Elhamra yoluna girdiğimde yürüyenler ve geçen araçlar, sabahın bu saatindeki hareketliliğin sebebinin muhteşem bir turizm pazarlaması olduğunu hatırlattı bana.

Sabah 07:00’de sıraya girdiğimde önümdeki kalabalık yaklaşık olarak bin kişiye yakındı. Henüz gişeler kapalı ve buraya akan ciddi bir kalabalık hala sıraya girmeye devam ediyordu.

Saat 08:30 olduğunda hareketlilik başladı kalabalıkta. Böyle bir sırada yalnız olmak çok kötü. Sıradan ayrılıp bi yere gidemiyorsun. Önümdeki bin kişiye arkamda bulunan yaklaşık 2 bin kişi daha eklendi. İçeride belirli saatlerde belirli sayıda kalabalık tuttuklarından dolayı öğleden sonra girişi olanlar bile vardı sırada.

Kapılar açıldıktan sonra Elhamra genel ve sadece bahçeler için olan biletlerden hepsinin olduğunu gördüm gişelerde. İnternetten haftalar önce yok dedikleri biletler kapıda satılıyordu. Ama bence yine de bu riski almaya değmez! Eğer bulabiliyorsanız önceden almanızda gerçekten fayda var.

Elhamra Sarayı Giriş Biletleri

Gişeye vardığımda benim gitmem gereken gişe doluydu. Sırayla boş olan gişelere yönlendiren görevliye sıra bana geldiğinde bir arkadakini işaret ederek birini beklediğimi söyleyerek bir iki sefer sıramı atlattım. Çünkü tam o sırada “Genel biletler bitmiştir” uyarısı yazıldı. Artık daha fazla idare edemeyeceğimi anladıktan sonra olanca yüzsüzlüğümle dün konuştuğum görevlinin gişesinin önünde birkaç kişinin işinin bitmesini bekledim. Beni görünce gülen ve “ok” gibi bir işaret yapan coğrafya öğretmenim(!) bankonun altından biletimi verdi ve 14 Euro dedi. Ödedim ve teşekkürlerimi sunup kapıya yöneldim. İşte geldim Elhamra..

Elhamra’ya ulaşmak için Granada içinden geçen 30 numaralı minibüsleri kullanabilirsiniz. Minibüs ve otobüslerde direkt şoföre ödeme yapabiliyorsunuz. Ücret kişi başı 1,20 Euro idi zam gelmiş midir bilmiyorum. Ayrıca Granada City Tour araçlarının da durak noktalarından biri Elhamra Sarayı.

Elhamra giriş biletlerini yazıda da anlattığım gibi internetten almanızda fayda var. Tam gezi ücreti 14 euro, General Life 7 Euro. General Life dedikleri bahçeler, yazlık saray denilen yer ve genel yaşam alanları. Tabii ki tam geziyi alın!

Elhamra sarayı nasıl girilir

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..