Kapadokya sayısız özelliği ile öne çıksa da 20 yıla yakın bir süredir herkese sunduğu “Kapadokya’da Balon turu” fikri ilk sırada yer alıyor.

Jules Verne’nin 1863 yılında yayınlanan ilk romanı olan “Balonla Beş Hafta”nın kahramanı Dr.Samuel Ferguson olmasına rağmen, asıl başrolde “Victoria” ismini taşıyan ve romandaki seyahatin gerçekleştirildiği balon vardır.

Kapadokya’da Unutulmaz Bir Serüven Balon Turu

Romandaki gibi Afrika’yı keşfetmek için olmasa da, Türkiye’nin hatta belki de dünyanın gezilmesi gereken en güzel noktalarından biri olan Kapadokya’da, benzer tecrübeyi gerçekleştirmek için iyi bir fırsat yakaladım. Kapadokya Balon Turu ile bir kez daha gökyüzünde süzülmeye gidiyorum!

Balon Turu

Kapadokya Balon Turu için Sabahın İlk Saatleri..

Defalarca ziyaret etme fırsatını bulduğum Kapadokya bölgesinde daha önce de birkaç kez denediğim ancak tadı hep damağımda kalan Kapadokya balon turu ile yapılan gökyüzündeki süzülme aktivitesi için yine her zaman olduğu gibi sabahın körü denilebilecek bir saatte ayaktayım.

Sabah saat 05:00 gibi hafifçe geçiştirilen kahvaltıdan sonra, mevsimin de bölgeye armağan ettiği “soğuk hava”yı fazlasıyla hissederek karanlık bir sabah vakti beni balonların kalkış noktasına götürecek olan aracıma bindim. Araç daha hareket bile etmeden vadiye hakim yerlerden karanlığı delercesine püsküren ateşleri görmek, sabahın bu karanlığında oldukça mistik ve heyecan verici görünüyor.

Kapadokya balonları

Büyüleyici bir alana yayılmış renk renk balonların içine verilen sıcak havalar, alacakaranlıkta duran balonları adeta ışıklı birer reklam tabelasına dönüştürüyor. Vadinin hemen her yerinden gelen benzer görüntüler eşliğinde benim de katılacağım uçuşun kalkış yapacağı noktaya doğru yaklaşık 15 dakika araçla devam ettik.

Bu kısa yolculuktan sonra vardığımız balonların kalkış için kullandığı alanda “balon ekibi” sıcak hava ile balonun şişirilmesi ve diğer teknik detaylar ile ilgileniyordu. Teknik hazırlıklar ve balonların şişirilmeleri de birer seremoni adeta. Yani aslında hepsi bu heyecanın ve mistik havanın verildiği gösterinin bir parçası!

Ateş saçan bir canavar görüntüsü veren balonlara sıcak hava verme işi, gecenin karanlığının laciverte dönmeye çalıştığı sabahın bu saatlerinde oldukça etkileyici bir görüntü veriyor.

Kapadokya gezisi

Kapadokya’da Balonla Seyahat

Kapadokya’da balon turu gerçekleştiren çok sayıda firma var. Ben Royal Balloon firmasıyla bu tecrübeyi gerçekleştirdim.

Oldukça profesyonel bir çalışma sergilediklerini ve hem macera hem de turistik anlamda gereken dengeyi koruyarak servis verdiklerini belirtmeliyim.

Royal Balloon

Gece hızla sabaha dönerken artık balonlara geçme vaktimiz geldiğini söyleyen görevlilere, bize daha önce verilen “Boarding Pass” kuponlarımızı verip bizi bekleyen sepetlere doluşmaya başladık.

Yirmi kişi kapasiteli sepetin aslında 12-16 kişi arasında olması bana daha uygun gibi göründü! Açıkçası bir balon sepetinde yirmi kişi fikrinden pek hoşlanmadım.

Balon Turu Kapadokya

Avustralyalı olan balon pilotumuz uçuş ile ilgili gerekli brifingi verdikten sonra yavaş yavaş yer ile aramızdaki temasın kesildiğini ve yükselmeye başladığımızı gördüm.

Bir anda balondaki herkesin buraya gelirken ve balonun sepetine geçerken içlerinde oluşan heyecanın, balonun hareket etmesiyle rahatlığa ve keyife dönüştüğünü hissedebiliyorsunuz. Öylesine ki, daha henüz yükselmeye başlarken, neredeyse herkes “Harika, olağanüstü, çok güvenli” gibi yorumlar yapmaya başlıyor.

Gündoğumu Kapadokya Balon

Balon İle Yükselmek Gerçekten Uçmak Deneyimi Gibi

Heyecan kısmı bir yana gerçekten açık havada yükselen bir sepetin içinde bulunmak, çevrenizde uçuşan onlarca balonun bulunduğu bir trafiği görmek ve bu sırada bir kuş gibi olağanüstü bir sessizlikte süzülmek insanın içinde garip duygular uyandırıyor.

Herhangi bir motor gürültüsü olmadan havada yükselmek, öylece boşlukta süzülmek ciddi ve gerçek anlamda bir uçma hissi veriyor.

Kapadokya balonları

Balon Turları

Başka Bir Gezegen Üzerinde Uçmak

Telsiz konuşmalarıyla yönlendirilen sabahın köründeki hava trafiğinin kalabalıklığı öyle güzel manzaralar ve fotoğraf kareleri imkanı veriyor ki, zaten coğrafi özellikleriyle büyüleyici olan Kapadokya bölgesinin cazibesi bir kaç kat daha artıyor.

Kapadokya Balon şirketleri

Kapadokya üzerinde balonla uçmak başka bir gezegen üzerinde keşif yolculuğu yapıyormuş hissi veriyor. Uçuş sırasında balon bazen yükselerek görüntünün açısını muhteşem hale getiriyor bazen de bölgenin nefis coğrafyasında bulunan oyuklara, vadilere, kanyonlara inip süzülüyor. Muhteşem bir sabah seremonisi gerçekleşiyor.

Yaklaşık olarak iki saatlik organizasyonun bir saatlik bölümü gökyüzünde geçiyor. Bulunduğunuz açıdan güneşin doğuşunu görerek, vadiye dolan ışıkları üç yüz metreye kadar ulaşan yükseklikten izliyorsunuz.

Kapadokya Turu

Balon Turu

İniş yerimize doğru planlı bir rotada ilerlerken, aşağıda iniş hazırlıklarını yapan ekip üyeleri, araçlarının arkasında bulunan römorku belirli bir konuma getiriyorlar. İçinde bulunduğunuz balonun sepeti de, bir kuş misali bu römorkun üzerine konarak uçuşu sona erdiriyor.

Balon turları royal balloon

Kapadokya Turu Balonları

Hazırlanan portakal suyu ve şampanya ikramı ile uçuş madalyalarınız(!) sunuluyor ve hatıra defterine birkaç cümle karaladıktan sonra bu harika deneyimin bir kez daha tadı damağımda kalıyor.

Kapadokya mutlaka görülmeli elbette ancak Kapadokya’ya gitmişken balon turu da mutlaka gerçekleştirilmeli!

Kapadokya gezilecek yerler

Booking.com
Önceki İçerikEndülüs Zamanı! La Feria de Abril Sevilla ve Dia De La Cruz Granada
Sonraki İçerikEn iyi Kareler için Dünyadan 13 Durak: Fotoğraf Rotaları
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

4 YORUMLAR

  1. Merhaba ; Bende bir blogger’ım ve daha çok seyahat yazıları yazmaktayım .sitenizi yeni keşfettim ve siteniz gerçekten dop dolu tebrik ederim.
    Özellikle kapadokya yazınızı çok beğendim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz