Seyahat Rehberi

En iyi Kareler için Dünyadan 13 Durak: Fotoğraf Rotaları

Fotoğraf tutkusu, teknolojik kolaylıklar, dijital devrim ve paylaşımın zirve yaptığı sosyal medya‘nın da etkisiyle hem değişti hem de en sevilen uğraşlardan biri haline geldi. Artık dünyanın dört bir yanını dolaşırken, cep telefonu ve kameralar ile çeşitli ekipman ve uygulamalar bu seyahatlere eşlik ediyor. Farklı kültürler, doğal ve tarihi güzellikler ile ilgili anıların yanında kendi yaşamlarından paylaşımlar yapmak yeni tip fotoğraf tutkusunun en önemli özellikleri fotoğraf rotaları haline geldi.

Artık fotoğrafçılar birer gezgin, gezginler de birer fotoğrafçı haline geldiler. Birçok kişi, katettikleri kilometrelerce yolda binlerce kare fotoğraf alıyor, o nadir anları görüntülüyor ve kendi bakış açısıyla yorumluyor. Sonrasında da bu kareleri instagram başta olmak üzere çeşitli sosyal medya uygulamalarında diğer kullanıcılar ile paylaşıyor.

En İyi Fotoğraf Rotaları

Artık dünyanın çeşitli destinasyonları fotoğraf meraklılarının tutkusu haline geldi. Bazı fotoğraf kareleri artık insanları harekete geçiren en önemli araç olarak görülüyor. Birçok konuda popüler hale gelen “Ölmeden Önce Yapılacaklar Listesi” bazı yerlerde çekilmesi gereken fotoğraflardan bahsediyor.

İşte “yeni tip” fotoğraf tutkunları için harekete geçilecek 13 seçenekten oluşan muhteşem fotoğraf rotaları.

1 – Milford Sound, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, Okyanusya’nın olağanüstü güzelliklere sahip doğa harikası bir ülkesi olarak zaten biliniyordu. Ancak, Yüzüklerin Efendisi film serisinin seti olarak kullanılmasından sonra gezginlerin ve fotoğraf tutkunlarının gözdesi haline geldi.

Gerçekten de dünyanın en keyifli rotalarını barındıran Yeni Zelanda, fotoğraf meraklılarına tam bir festival alanı olarak tanımlanabilir.

Fotoğraf Seyahati Rotaları

The Lord of Rings yani Yüzüklerin Efendisi filmleri ile adeta bir efsane haline gelen Hobbiton’ın da bulunduğu ülke, başta Milford Sound olmak üzere fotoğraf tutkunlarına muhteşem kareler vaadediyor.

Milford Sound’da Lady Bowen ve Stirling isimli iki büyük şelale bulunuyor. Bunların yanısıra yağmur mevsimlerinde bölgede farklı birçok küçük şelale daha oluşuyor. Muhteşem bir dağ, şırıl şırıl akan şelaleler ve onların oluşturduğu su toplulukları arasında fotoğraf çekmeye doyamayacağınız bir ortam oluşuyor.

Milford Sound, fotoğraf gezginlerinin en gözde adreslerinden biri.

Fotoğraf Seyahatleri

2 – Lysefjord, Norveç

Dünyanın en etkileyici coğrafi oluşumlarından biri İskandinavya’da bulunan fiyortlar. Fiyortların oluşturduğu çekici manzaralar, her yıl binlerce kişinin bu bölgeye akın etmesini sağlıyor.

İskandinavya‘nın bu güzelliklerine ev sahipliği yapan Norveç, en iyi fotoğraf karelerinin de alındığı birçok noktaya sahip. Bu noktalardan biri olan Lysefjord veya Lysefjorden olarak anılan fiyort. Çetin yükseltilerden suya doğru kayarak iniyor hissi veren doğal güzelliklere sahip Lysefjord, her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Fotoğraf Seyahati Norveç

Bu fiyordun gözdesi ise ünlü Pulpit kayası. Amatör veya profesyonel fotoğrafçıların akın ettiği, filmlere sahne olan bu göz alıcı nokta, hafızalara kazınacak bir seyahatin en muhteşem yeri.

Norveç’in bu bölgesi, fotoğraf karelerinizde mutlaka yer almalı.

3 – Moraine Gölü, Kanada

Bir resmin veya çizgi romanın içine düştüğünüz hissini veren ve yaklaşık 1885 metre yüksekliğe ulaşan bir dağın çevrelediği muhteşem bir gölü fotoğraflamak isterseniz Moraine Gölü için seyahat planı yapmaya başlayabilirsiniz.

Fotoğraf Seyahatleri Moraine

Moraine Gölü’nün en büyük özelliği olan farklı ve etkileyici mavi rengi, çevredeki bu manzarayla size nefis kareler sunacak.

Göl fotoğraflarının birçoğunda karlı dağlar ve gölün vazgeçilmezi olan kanolar yer alıyor. Siz de bir kano gezisine çıkarak, güzellikleri çeşitlendirebilir bu arada da unutulmaz dakikalar geçirebilirsiniz.

Benzersiz doğal güzellikleri ile çeşitli trekking, hiking rotalarına sahip olan Moraine Gölü, her yıl özellikle fotoğraf tutkunlarının da akın ettiği yerler arasında bulunuyor.

4 – Barcelona, İspanya

Birçok İspanyol tarafından “Barselona İspanya değildir” diye tanımlanmasına karşın, her yıl milyonlarca ziyaretçi tarafından adeta istila edilen Barselona, İspanya’nın en popüler şehirlerinden biri sayılıyor.

Fotoğraf gezileri Barselona

Barselona’nın bu kadar etkileyici olması ve sevilmesinin nedenlerinden biri farklı mimarisi olarak gösteriliyor. Dünyanın en ünlü mimarları arasında yer alan Gaudi’nin başı çektiği mimari estetik anlayışı, bu cazibeli kentin birçok yerini turistler ve fotoğraf tutkunları için vazgeçilmez kılıyor.

Barselona ve çevresi hem kraliyet ihtişamı, hem gotik çekiciliği hem de Katalan coğrafyasının etkisiyle de öylesine çok fotoğraf rotası barındırıyor ki, bölgede deyim yerindeyse “Kaybolmak” gerekiyor.

5 – Golden Gate Köprüsü, San Francisco, ABD

Dünyanın çeşitli noktalarında bulunan bazı eserler, fotoğraf karelerinin vazgeçilmez objesi haline geliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin San Francisco eyaletinde bulunan ünlü Golden Gate Köprüsü de dünyada en çok fotoğrafı çekilen köprülerinden biri olarak gösteriliyor.

Fotoğraf seyahati Golden Gate

Bazıları için Golden Gate Köprüsü’nü, fotoğrafçılık açısından doğru veya farklı açı ve ışıkla buluşturmak zor bir hedefken, bazıları için de denizin üzerinde uzanan bu ikonik köprüyü fotoğraflamak içine duyguların katılacağı doğru zamanları bulmak olarak gösterilir.

Dünyanın fotoğraf simgeleri olarak bir sıralama yapılsa, Golden Gate Köprüsü mutlaka bu listede yer alacaktır.

6 – Eiffel Kulesi, Paris, Fransa

Madem dünyanın çeşitli noktalarında bulunan bazı objelerin fotoğrafçıların ve dolayısıyla fotoğrafların vazgeçilmezi olduğundan bahsettik, öyleyse dünyanın en tanınan simgesi olan Eiffel Kulesi’nden bahsetmemek olmaz!

Fotoğraf eiffel Seyahati

Fransa’nın başkenti olmaktan çok aşk ve aşıklar şehri olarak bilinen Paris’in neredeyse ismiyle özdeş Eiffel Kulesi, yapımının tamamlandığı 1889 yılından beri hiç durmadan fotoğraflanmaya devam ediyor.

Siz bakmayın “Eiffel Kulesi’ne çıkmaya gerek yok” diye burun kıvıranlara! Onlar bile çıkış ücreti vermemek için dile getirdikleri bu söyleme rağmen Eiffel Kulesi’nin yer aldığı fotoğraflar çekmeye devam ediyorlar.

Kim ne derse desin; Paris ve Eiffel Kulesi başta olmak üzere Paris’in simgeleri her daim görülmeye değer yerler olmaya ve elbette fotoğraflarda yer almaya devam edecekler.

7 – Volkanlar Ulusal Parkı, Hawaii, ABD

Dünyanın en gözde destinasyonlarından biri olan Amerika Birleşik Devletleri eyaletlerinden Hawaii, dizilerden filmlere, sosyal medyadan belgesellere kadar birçok mecrada yer alan bir yer. Özellikle muhteşem plajları ve yaşamı ile dünyanın dört bir yanından gezginlerin ziyaret ettiği Hawaii, fotoğraf tutkunları için de vazgeçilmez noktalar arasında yer alıyor.

Fotoğraf seyahatleri Hawaii

Bunun nedenlerinin başında Hawaii’yi oluşturan adaların milyonlarca yıl boyunca volkanik patlamalarla oluşan tektonik adalar olmasından kaynaklanıyor. Volkanik patlamaların halen sürdüğü Hawaii Volkanlar Ulusal Parkı zaman zaman yer yüzüne çıkan lavların oluşturduğu muhteşem manzaralar ile harika görüntüler oluşturuyor.

8 – Eilean Donan, Loch Duich Adası, İskoçya

İskoçya, tarihi ve coğrafyası ile her dönem seyahat severlerin ilgisini kendinde toplayan bir ülke.

İskoçya fotoğraf gezisi

Hal böyle olunca fotoğraf sever gezginler de İskoçya’yı ana duraklarından biri olarak görüyorlar. Keyifle gezip benzersiz fotoğraflar çekebileceğiniz ülkenin birçok yerinin arasında Loch Duich Adası ön plana çıkan noktalar arasında yer alıyor.

Mackenzie klanına ait olduğu bilinen ve tarihi 13’üncü yüzyıla dayanan ünlü Eilean Donan Kalesi’nin de bulunduğu ada, bir zaman yolculuğuna çıkmak için ideal bir yer. Günün değişik saatlerinde farklı açılardan nefis görüntüler veren bu özel durak, İskoçya’ya gitmek için harekete geçirici bir neden olabilir.

9 – Horseshoe Bend, Arizona, ABD

Amerika Birleşik Devletleri, geniş coğrafyasında fotoğrafçı gezginler için farklı rotalar bulunduruyor. ABD’nin Arizona eyaletinde bulunan Horseshoe Bend, çeşitli doğa aktiviteleri gerçekleştirmek ve fotoğraf çekmek için mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında.

fotoğraf gezileri

Colorado Nehri’nin devamı olan bir bölgenin çevresinin dev bir kanyonla çevrilmesi sonucu oluşan bu doğa harikasının ismi de, at nalı şeklindeki yapısından geliyor. Bölgede özellikle gün doğumu ve gün batımlarında bu muhteşem anlara tanık olmak isteyen birçok ziyaretçi bir araya geliyor.

10 – Cape Town, Güney Afrika Cumhuriyeti

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Cape Town farklılıklarla dolu karakteri ile son dönemde dünyanın en ilgi çekici destinasyonları arasında yer alıyor.

Cape Town’da gerçekleştirilen safari turları, fotoğraf tutkunları için oldukça heyecan verici rotalara sahip. Doğal ortamlarında kaplan, aslan, fil, leopar gibi pek çok vahşi hayvanı görüp, fotoğraflayabileceğiniz bu turlar bölgenin en özel aktivitesi sayılıyor.

Cape town seyahati

Bunun dışında Afrika‘nın kendine özgü kültürü ve şaşırtıcı günlük yaşantısı da oldukça renkli kareler yakalamak için ideal!

11 – Kızıldeniz, Hurghada, Mısır

Mısır’ın, Kızıldeniz’e yaklaşık 40 kilometre kıyısı bulunan turistik şehirlerinden olan Hurghada, fotoğraf tutkunları için çok şey vaadediyor. Çünkü Kızıldeniz’in rengarenk su altı hayatının en iyi fotoğraflanabileceği yer olarak bu bölge gösteriliyor.

fotoğraf seyahati rotaları hurghada

Günümüzde sualtı fotoğrafçılığının önemli merkezlerinden birisi olan Hurghada bu özelliği ile aynı zamanda dalış tutkunlarının da gözdesi. Mısır’ın bu en önemli dalış merkezinde sualtı fotoğrafçılığını deneyebilir, su altı dünyasının güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

12 – Kyoto, Japonya

Japonya’nın önemli kentleri arasında bulunan Kyoto şehri, Japon geleneksel mimarisinin en çarpıcı örneklerinin sergilendiği adeta bir masal şehir. Kentte bulunan onlarca tapınak başta olmak üzere birçok çekici nokta, her yıl milyonlarca fotoğraf tutkununun Kyoto’ya gelmesini sağlıyor.

Kyoto fotoğraf gezisi

Şehrin en önemli görülmesi gereken yerlerinden biri dünyaca ünlü Filozoflar Yolu. Japon filozofların yüzyıllar boyunca yürüyüş yaptıkları ve felsefelere kapılar açtıkları patikalar yeşilin farklı tonlarının, su manzaralarının ve patika boyunca yer alan etkileyici dini objenin fotoğraflanabileceği mükemmel bir yer.

13 – Amazon Ormanları, Brezilya

Yaklaşık yüzde 60’ı Brezilya topraklarında bulunan Amazon Ormanları‘nın tamamı  5.5 milyon metrekare alana yayılıyor.

Dünyanın en önemli doğal ortamı sayılan Amazon’da, doğanın binlerce tonunu, on binlerce farklı türde canlıyı ve modern dünyayla bağlantısı olmayan farklı yaşamlar süren yerel kabileleri görebileceğiniz olağanüstü bir bölge.

fotoğraf seyahatleri amazon

Amazon öylesine büyük ve öylesine farklı karelerin yakalanabileceği bir alan ki, bölgeyi keşfetmek için kısa bir süre size yetmeyebilir.

Dünyanın en önemli fotoğraf rotaları arasında yer alan Amazon Ormanları’nın, tüm cazibesiyle sizi yeniden konuk edeceğine emin olabilirsiniz.

About author

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Related posts
Seyahat Rehberi

Online Seyahat Planı: Seyahat Planı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Online Seyahat PlanıProfesyonel(!) Gezi RehberleriSeyahatinizi PlanlayınHerkesin Gezmediği…
Read more
Seyahat Rehberi

Sabiha Gökçen Ulaşım: Sabiha Gökçen Taksi Ücreti

Sabiha Gökçen’e Metro ile UlaşımİETT otobüsleri İle Sabiha Gökçen Havaalanından…
Read more
Seyahat Rehberi

İçinde Seyyah Barındıranlara Teşekkürler

İçindeki SeyyahHaydi okuyalım öyleyse.. Keşfet TV her ne kadar son dönemde YouTube üzerinde…
Read more
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir