PAYLAŞ

Malta daha önce de bahsettiğim gibi hem küçük bir ada hem de küçük bir ülke. Ama yine de Malta gezilecek yerleri konusunda pek çok alternatif ile dolu. Üstelik eskiye göre ulaşımı da çok daha rahat. Malta gezisi için nereden başlanır derseniz, tabii ki önce başkent Valletta’dan başlayın derim. Valletta gezi rehberini okuyup gezerseniz keyif alarak bir gezi yapacağınızı düşünüyorum. Marsaxlokk gezisi için de bu yazının işinize yarayacağını düşünüyorum

Marsaxlokk Gezisi

Dediğim gibi madem Valletta’yı gezdik dolaştık ve keyfini de çıkardık daha neler yapabiliriz? O zaman buyurun gezmeye devam edelim Malta’yı ve bu küçük ama güzel adanın görülmesi gereken en özel yerlerinden olan Marsaxlokk’a gidelim.

marsaxlokk gezisi malta

Marsaxlokk Malta’da Bir Balıkçı Köyü

Malta tarihini bir başka yazıda anlatmıştım. Malta tarihinin dönüm noktalarının başında “Büyük Kuşatma” geliyor. Yani Osmanlıların ünlü Malta kuşatması.

Malta gezisini tadını çıkararak yapmanız için Malta gezi rehberinden önce biraz da Osmanlıların Malta kuşatması ve Malta tarihininden bahsetmiştim. Bu yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Malta adasını kuşatan güçlü Osmanlı donanması askerlerini ilk olarak Marsaxlokk denilen bu yerden karaya çıkarmış. Marsaxlokk günümüzde sessiz ve sakin harika bir koyun içerisinde bir balıkçı köyü görünümünde. Marsaxlokk balıkçı köyünü ve içerisinde bulunduğu koyu gördükten sonra Osmanlıların doğal bir liman olarak iyi bir noktayı kullandıklarını anlıyorsunuz.

Uzun bir kuşatma sırasında gemilerin barınabileceği büyüklükte ve karaya çıkma imkanları hayli uygun olan bir bölge burası. İşte tarihi sahneleri gözlerinizi kapatarak hayal edebileceğiniz Marsaxlokk bugün aynı koyda balıkçı teknelerine barınak, sahilde ise balık başta üzere birçok farklı mutfağa ev sahipliği yapan bir turistik cazibe noktasına dönmüş.

Zaten hep öyle değil mi? Bir çok ülkedeki gezilmesi gereken yerler, ya tarihi büyük olayların yaşandığı alanlar ya da yüzlerce yıl önce büyük acılar çekmiş coğrafyalar..

Marsaxlokk gezisimarsaxlokk gezisi gezilecek yerlermalta gezi rehberi marsaxlokk horus

Valletta’dan Marsaxlokk’a Nasıl Gidilir?

Marsaxlokk gezisi için bu nefis yere gitmek için en uygun yöntem başkent Valletta’nın hemen girişinde bulunan otobüs duraklarını kullanmak.

Günlük, haftalık veya bir başka şehir içi ulaşım kartınız yoksa yapacağınız şey, asılı tarifelerden otobüslerin saat ve gidecekleri yer konusunda bilgilerini almak ve otobüs şoförüne 1,5 euro ödeme yapmak. Malta’da otobüslere yaptığınız ödeme sonrasında size verilen fişle birlikte iki saat boyunca her otobüsü ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz.

Marsaxlokk gezisi malta gezilecek malta gezi rehberi marsaxlokk horus 2Marsaxlokk gezisi için size gereken otobüs 81 – 119 veya 120 numaralı hatlar. Sonrasında çok da uzun olmayan bir yolculukla, aslında ülkenin bir ucuna gidiyorsunuz. Marsaxlokk’a eğer şehir içi otobüslerle gelirseniz ana durakta inin ve çok kısa bir yürüyüşle sahile doğru yürüyün.

Çıktığınız bu deniz kıyısındaki yere hayran kalacağınızı düşünüyorum. Sırayla neredeyse denize sıfır ve sahile paralel dizilmiş bitişik nizam sıralı evler ile önlerindeki restoranlar ve hemen restoranların önünde denizde demirli balıkçı kayıkları nefis görünüyor.

Ben Marsaxlokk gezisi için kente akşam üzeri geldim ve balıkçılar artık ağlarını temizliyor kimileri de teknelerinin bakımlarını yapıyorlardı. Balıklar pazara ve dükkanlara verilmiş, biten bir günün ardından yorgunluk atıyorlardı. Yani aslında tam da yemek vakti gelmişti.

malta gezi rehberi marsaxlokk balıkçılarmarsaxlokk gezisi kayıkçımarsaxlokk gezisiSahilde sıralı restoranlardan birine oturmadan önce bir ucundan neredeyse diğerine kadar yürüdüm. Fotoğraflar çektim, ağları temizleyen balıkçılara ve onlardan gelecek balık artıklarını bekleyen köpek ve kedilere baktım. Aynı anda birkaç martı da denizin üzerinde aynı sebeple uçuşup duruyordu. Uzun zamandır görmediğimden olsa gerek, “böylesi sakin bir yeri özlemişim galiba” diye düşündüm.

Marsaxlokk Gezisi’nde Dikkat Çeken Ayrıntı: Nazar Boncuğu veya Horus’un Gözü

Marsaxlokk‘un balıkçı teknelerine hayran kalacaksınız. Bir örnek renklerdeki bölgeye özgün ahşap kayıkların şekilleri de alıştığımızın birazcık dışındalar. Teknelerin önünde bizim nazar boncuğuna benzer bir göz işareti var. Horus’un gözü olan bu işaret denizcilere uğur getirmesi ve koruması için yapılıyor teknelerin baş kısmına.

marsaxlokk gezisi kesfet.tvmalta gezi rehberi marsaxlokk kayıklarmalta gezi rehberi marsaxlokk kayık 3marsaxlokk gezisiMarsaxlokk‘u çok sevdim ben. Malta‘ya yolunuz düşerse gidin, sahilde sıralı evlerin önünde dolaşın, birşeyler için ve herhangi bir restorana oturup keyifle taze balıklardan oluşan menülerden tadın.

Malta‘yı gezeceğiniz herhangi bir gün programınızda mutlaka Marsaxlokk olsun, yani Malta’yı gezerken Marsaxlokk’a mutlaka uğrayın!

marsaxlokk gezisi

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..