Seyahatler sırasında gezilecek görülecek yerler dışında, plansız yapılan yürüyüşlerde gördüğüm güzelliklerin fotoğraflarını çekmeyi seviyorum. “Her yerin” fotoğraflarından çok, “baktığım yerden görülenin” fotoğraflarını paylaşmaya çalışıyorum. Bisiklet fotoğraflarını da işte böyle bir seyahat sırasında çektim. Bir şehirde yaşarken bisiklet dünyası içine girmek için bisiklet almalıyım dedirtecek 10 fotoğraf olarak da sizlerle paylaşıyorum.

Bu defa bilmem kaçıncı kez adımladığım Almanya ve Hollanda‘nın küçük şehirlerindeki nefis sokaklarda bisikletlere denk geldim. İyi ki de denk gelmişim. Çünkü şehir yaşamına böylesine katılmış bir bisiklet yoğunluğu ekonomik zorluklardan çok, hayata kattığı bir konfor olarak anlamlandırılıyor bu ülkelerde.

Bisiklet Dünyası: Şehirde Bisiklet Kullanma İlhamı Veren Görüntüler

Bisiklet kullanma yaşı diye birşey yok. Her yaştan insanlar bisikletleri üzerinde heryere ve her şeye saygılı küçük seyahatler yapıyorlar. Kendilerine gösterilen saygıyı da unutmamak gerekiyor tabii!

Özellikle bu bölgelerde şehirlerin coğrafi yapısı bisiklet kullanmaya oldukça elverişli. Dümdüz ve yer yer deniz seviyesinin bile altındaki bu topraklarda yokuşlar neredeyse hiç olmadığı gibi, bisiklet yolları da hayatın bir parçası olmuş adeta.

Bisikletin spordan çok hayatı kolaylaştıracak bir konfor aracı olarak görülmesi ve maliyetinin düşüklüğü cazibesini artırıyor.

Soğukta, yağmurda, yer yer gri bulutların kapladığı renksiz havalarda bile çok yoğun kullanılan, eski-yeni, markalı-markasız, renkli-renksiz, çamurlu-çamursuz diye ayrım yapılmayan bisikletler bu topraklarda hayata dair önemli bir araç sadece.

İşte sizleri şehirde kullanmak için bisiklet almayı düşündürecek, sıcak, sportif, renkli veya siyah beyaz ama şehirli 10 bisiklet fotoğrafı.

bisiklet dünyası
Park yeri Avrupa’da olduğu gibi bizim büyük şehirlerimizde de maliyetli ve oldukça problemli bir iş. Bisiklet için bu sorun yok tabii ki!
bisiklet dünyası şehir
Yağan yağmurlar ve soğuk hava için bir konfor ortamı sağlamak mühim bir iş. Bu fotoğraf yağmur henüz sona erdiğinde çekildi. Ancak kuru bir sele ve gidon görüyorsunuz. Çünkü her bisiklet sürücüsünün bunlara uygun yapılmış plastik-naylon ekipmanları var. Olmadı siz de bir poşet geçirirsiniz!
Bisiklet Dünyası
Park yeri konusunda belediyelerin belirlediği alanlar bisikletler tarafından kullanılıyor. Önlerindeki sepetler, alışveriş ve kendi çantaları için. Arkalarda bulunan naylonlar ise bisikletlerin brandaları.
Bisiklet Dünyası
Bisikletli şehirleri en güzel anlatan fotoğraflardan biri. Arabaların sıkıştırdığı, sağa sola park ettiği, yürümenin zor olduğu sokaklar yerine kendi halinde, sessiz, ıslak ama şehirli bir sokak. Bisikletler, bizde arabaların olduğu gibi kapı önlerine park edilmiş.
Bisiklet Dünyası
Bir park yeri de burası. Ağacın olmadığı yerde duvarlara çizilen graffitilerde bulunan ağaçlara yaslanmış bisikletler. Bisikletini ağaca dayamanın dayanılmaz hafifiliği..
Bisiklet Dünyası
Bisiklet doğaya çok yakışmıyor mu gerçekten?
Bisiklet Dünyası
Sokaklara anlam, şehirlere hayat katan bir araç olan bisiklet aynı zamanda küçük taşınabilir malzemeler için sepetlerle takviye edilmiş.
Bisiklet Dünyası
Bisiklet belirli bir yaşın aracı değil. Sokaklarda herkes onlara, onlar ise yayaların sokaklarına saygı gösteriyorlar.
Bisiklet Dünyası
İş çıkışı sahiplerini bekleyen bisikletler, orta refüjlerde oluşturulan park yerlerinde barındırılıyor.
Bisiklet Dünyası
Eskimiş, paslanmış ve artık kullanılmayan bir bisiklet dekor olarak bir cafeyi süslüyor.

4 YORUMLAR

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..