Belki çok kez karşılaştınız belki de sadece isim aşinalığınız var. Hangi konuda mı? Siyah İnci‘den bahsediyorum!

Hani Karayip Korsanları filminde efsanevi gemiye de ismini veren Siyah İnci’den.

Tabii ki Siyah İnci denince de akıllara gelen Tahiti‘den. Çünkü Siyah İnci, Tahiti’de en önemli taş konumunda bulunuyor. Siyah İnci Fransız Polinezyası’nın bu değerli taşı, bölgenin olağanüstü berrak sularında adeta mistik bir yolculuk yaparak Tahiti’nin en önemli ihracat kalemi haline geliyor. Siyah İnci’nin bu kadar değerli olmasının sebeplerinden biri de işte bu uzun süren yetiştirme yolculuğu.

Siyah İnci Nerede Bulunur?

Tahiti’ye gitmeye karar verir ve Siyah İnci’nin peşine düşerseniz, Manihi Adası‘na doğru yol almanızda fayda var.

Manihi Adası’na gelip, hindistan cevizi ağaçlarıyla dolu sahilleri geçip Siyah İnci avına çıkabilirsiniz. Çünkü Manihi Adası’nda özel tekneler ile bu turu gerçekleştirebiliyorsunuz. Siyah İnci tahiti Yaklaşık olarak 60 kadar Siyah İnci çiftliğinin bulunduğu ada ve çevresinde katılabileceğiniz bu tur ile inci yetiştiriciliği hakkında da bilgi alabiliyorsunuz.

Siyah İnci Nasıl Yetiştiriliyor?

Siyah İnci yetiştirmek öylesine meşakkatli bir iş ki, orada buna bir defa daha saygı gösterip bu kadar pahalı olmasını anlayabiliyorsunuz. Siyah İnci nerede yetişir Bu süreç özetle şu şekilde gerçekleşiyor; bir istiridyenin inci kesesi tabir edilen yerine yerleştirilen çekirdek, bir başka istiridyenin siyah dudak kısmından alınan bir kas parçası ile birleştiriliyor ve minimum iki sene okyanusta bekletiliyor. Buna rağmen bütün istiridyelerin ancak yüzde 25’i kadarından satılacak kadar değerli olan inci çıkabiliyor. Siyah İnci yetiştiriciliği Gerçek anlamda bir Siyah İnci avına çıkmak isterseniz Vanilya Adası olarak isimlendirilen Tahaa Adası‘nda “pirogue” denilen tipteki kanolarla bu eşsiz macerayı deneyimleyebilirsiniz.

Eğer meraklıysanız aynı bölgede 1792 yılına tarihlenen batık HMS Bounty gemisinin kalıntılarını da izleme şansına sahip olabilirsiniz. Siyah İnci adası Tabii ki Tahiti doğal güzellikleri, konforlu ve egzotik tesisleri ile oldukça çekici ancak pahalı da bir yer.

Tahiti’de muhteşem su üstü bungalowlarında konaklayabilir veya Cruise gemileri ile birçok yere daha uğrayabilir ve gemide konaklayabilirsiniz. Siyah İnciler nerede

Booking.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz