PAYLAŞ

Belki çok kez karşılaştınız belki de isim aşinalığınız var. Siyah İnci‘den bahsediyorum. Hani Karayip Korsanları filminde efsanevi gemiye de ismini veren Siyah İnci’den. Siyah İnci denince de akıllara Tahiti geliyor.

Çünkü Siyah İnci, Tahiti’de en önemli taş konumunda.

Siyah İnci

Fransız Polinezyası’nın bu değerli taşı bölgenin olağanüstü berrak sularında adeta mistik bir yolculuk yaparak, Tahiti’nin en önemli ihracat kalemi haline geliyor. Siyah İnci‘nin bu kadar değerli olmasının sebeplerinden biri de işte bu uzun süren yetiştirme yolculuğu.

Siyah İnci

Tahiti’ye gitmeye karar verir ve Siyah İnci’nin peşine düşerseniz, Manihi adasına doğru yol almanızda fayda var. Manihi Adasına gelip, hindistancevizi ağaçlarıyla dolu sahilleri geçip Siyah İnci avına çıkabilirsiniz. Çünkü Manihi adasında özel tekneler ile bu turu gerçekleştirebiliyorsunuz.

Siyah İnci

Yaklaşık olarak 60 kadar Siyah İnci çiftliğinin bulunduğu ada ve çevresinde katılabileceğiniz bu tur ile inci yetiştiriciliği hakkında da bilgi alabilirsiniz. Siyah İnci yetiştirmek öylesine meşakkatli bir iş ki, orada buna bir defa daha saygı gösterip bu kadar pahalı olmasını anlayabiliyorsunuz.

Siyah İnci

Bir istiridyenin inci kesesi tabir edilen yerine yerleştirilen çekirdek, bir başka istiridyenin siyah dudak kısmından alınan bir kas parçası ile birleştiriliyor ve minimum iki sene okyanusta bekletiliyor. Buna rağmen bütün istiridyelerin ancak yüzde 25’i kadarından satılacak kadar değerli olan inci çıkabiliyor.

Siyah İnci

Gerçek anlamda bir Siyah İnci avına çıkmak isterseniz Vanilya Adası olarak isimlendirilen Tahaa Adası‘nda “pirogue” denilen tipteki kanolarla bu eşsiz macerayı deneyimleyebilirsiniz.

Aynı bölgede 1792 yılına tarihlenen batık HMS Bounty gemisinin kalıntılarını da izleme şansına sahip olabilirsiniz.

Siyah İnci

Tabii ki Tahiti doğal güzellikleri, konforlu ve egzotik tesisleri ile oldukça çekici ancak pahalı da bir yer. Tahiti’de muhteşem su üstü bungalow’larında konaklayabilir veya Cruise gemileri ile birçok yere daha uğrayabilir ve gemide konaklayabilirsiniz.

Siyah İnci

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..