Motovun gezisi, seyahat planları yaparken çok da önemseyeceğinizi sanmadığımız bir yer gibi görünüyor.

Ancak Motovun ve çevresi, aslında bir seyahate çıktığınızda etrafı gezerken uğramadan geçemeyeceğiniz bir yer. Hırvatistan‘ın Istria bölgesindeki -onların deyimi ile- bir yamaç kasabası olan Motovun, Mirna Nehri‘ni tepeden seyreden bir noktada uçsuz bucaksız yeşillikler ve ormanlarla çevrili bir enfes bir nokta.

Motovun gezisi

Motovun Hırvatistan’ın Bambaşka Yüzü

Hırvatistan‘da hepimizin bildiği Zagrep, Dubrovnik gibi yerlerin dışına doğru çıktığınızda, İtalya ve Fransa‘nın bazı bölgelerinde geziyormuş hissi veren yerlere rastlamaya başlıyorsunuz.

Neredeyse her Istria’yı gezenin Toskana’yı hatırlaması gibi her yeri bir başka yere benzetiyorsunuz. Ama yine buna karşı çıkanların söylediği şekilde “renginden başka hiç bir yeri benzemez” sözü bir bakıma da doğru gibi!

Motovun manzarası

Motovun ilk bakışta dikkat çekilecek bir noktada değil gibi görünse de, bunun sebebi kasabanın bulunduğu tepenin çevreden bakıldığında aslında detayları çok fazla sunmaması.

Ancak bazı açılardan bütün güzelliği ile kendini sergileyen Motovun, o açıdan bakıldığında da size açık bir davetiye gönderiyor ve kasabayı görmeden oradan ayrılamıyorsunuz.

Motovun

Motovun’un nüfusu, kasabanın bu kadar nasıl sessiz kaldığını açıklamaya yetecek bir sayıda. Kasabanın nüfusuna kayıtlı 1014 kişi olmasına rağmen burada sürekli yaşayan sadece 500 kişi bulunuyor.

Kasabanın Ortaçağ döneminden kalma bir yerleşim yeri olduğu, yüksek bir tepede korunaklı bir şekilde yer alması ve surlarıyla hiç düşünmeden anlaşılabiliyor. Zaten kasabaya güzellik katan da işte bu eşsiz konum ve o güzel yapılar.

Motovun nerede

Motovun’da Ne Yapılır?

Trüf Mantarı Dünyanın En İyisi

Motovun trüf mantarı

Motovun’un en önemli özelliklerinden biri çevresindeki ormanlarda yetişen dünyaca ünlü trüf mantarı.

Kasabanın ismi bu özelliği ile 1999 yılında bulunan dünyanın en büyük trüf mantarı sayesinde Guinness rekorlar kitabında yer alıyor. Motovun dolayısıyla Istria mantarı dünyanın en kaliteli trüf mantarı sayılıyor. Anlayacağınız en önemli yerel ürün bu!

Ancak bu kadar değil tabii ki..

Zeytinyağı Üretimi

Istria’da neredeyse herkesin enfes zeytinyağları ürettiği biliniyor. Ama bunların arasında da ön plana çıkan zeytinyağ üreticileri mevcut.

İşte Hırvatistan zeytinyağlarının en iyileri olarak gösterilen Giancarlo Zigante ve Klaudio Ipsa, Istria ve Motovun gezisi sırasında ziyaret edebileceğiniz üretim yerleri arasında bulunuyor.

Motovun Giancarlo Zigante zeytinyağı

Zigante zeytinyağını ve diğer ürünlerini kendilerine ait restoranda tadabilirsiniz. Ipsa bölgesi ise Motovun’un kuzeyine düşen yörede Ipsa köyünde yer alıyor. Tadım için randevu almanız gerekiyor.

Motovun ve Bisiklet

Motovun’da bisiklet ile çevre gezileri olağanüstü etkileyici bir gün geçirmenizi sağlayabilir. Hatta geceyi Motovun’da geçirmeyi düşünüyorsanız bu aktiviteyi mutlaka deneyin.

Motovun’un yamaçlarından geçen, Trieste’yi Porec’ bağlayan eski demiryolu hattı ikinci dünya savaşında söküldükten sonra kalan yerler günümüzde Parenzana olarak isimlendirilen bisiklet yoluna dönüştürülmüş. Istria’nın korunarak bu kadar çekici kalmasında etkisi de büyük olmuş!

Motovun bisiklet

Eylül sonlarında gerçekleştirilen bisiklet yarışı Dünya Bisiklet Federasyonu takviminde yer alan uluslararası bir yarışma haline gelmiş.

Bu tarihlerde buralar çok eğlenceli ve kalabalık oluyor.

Trüf Günleri

Madem aktiviteleri anlatmaya başladık, Motovun’un en önemli ürünü Trüf günlerinden bahsetmemek olmaz.

Motovun dahil çevredeki tüm kasaba ve köylerde ekim ve kasım aylarında Trüf günleri düzenleniyor ve bu pahalı ürünü almak için Trüf Fuarlarına gelen ziyaretçiler çevreyi dolduruyor.

Motovun’un hemen altında sayılabilecek konumda yer alan bir köy olan Livade, bu aylarda yedi hafta süren bu festivalde merkez görevi üstleniyor.

Likör, dağ peynirleri, taze mantarlar, zeytinyağı, makarna ve daha nice enfes ürün hem eğlenceli bir şekilde deneniyor hem de alışveriş yapılabiliyor. Festival sırasında bölgenin yerel şaraplarını da 20 KN ödeyerek istediğiniz gibi tadıp, içebiliyorsunuz.

Motovun Film Festivali

Motovun Film Festivali, yaz aylarında genellikle Ağustos ayında gerçekleştirilen ve genellikle beş-altı gün süren bir festival.

İlk olarak 1999 yılında gerçekleştirilmiş. Küçük ve bağımsız sinemayı destekleyen festivalde akşamları sokaklara kurulan perdelerde açık havada yıldızlar altında filmler izleyebiliyorsunuz.

Motovun film festivali

Motovun’a gittiğinizde birkaç küçük kafe, bar ve restoran ilginizi çekebilir.

Bunlardan Konoba Mondo, Pod Voltom, Kastel, Livade’de yer alan Zigante dikkat çekici görünüyor.

Motovun mekanları

Geceyi geçirmek gibi bir düşünceniz olursa da, gördüğümüz tek büyük otel olan Hotel Kastel’in hem meydan hem de üzüm bağları ve zeytinliklerin olduğu yamaç ve vadi manzaralı odalarını tercih edebilirsiniz.

Motovun otelleri

Booking.com
Önceki İçerikDenizkızı Marpessa Hikayesi Binlerce Yıldır Bu Sahilde Yankılanıyor
Sonraki İçerikBalayı Tatili Önerileri
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz