PAYLAŞ

Zeytin ağacı diye başlamadan önce şöyle bir şey yazar Eski Ahit’de.. “Büyük tufan sonrası Nuh peygamber gemiden bir güvercin salar ve güvercin bir süre sonra ağzında bir zeytin dalı parçasıyla döner..”

Kadim Zeytin Ağacı

Yunan mitolojisine göre Deniz Tanrısı Poseidon ile Bilgelik Tanrıçası Athena arasında bir şehir üstüne anlaşmazlık yaşanır. Baş tanrı Zeus da bu anlaşmazlığı gidermek için ikisi arasında bir yarışma düzenler. İnsanlar hangisinin verdiği hediyeyi seçerse, buraya onun ismi verilecektir.

Poseidon üç dişli çatalını kayaya vurur ve denizlerden dört muhteşem at çıkarır. Bu atlarla dünyanın her yerine gider, ordular kurar, fetihler yaparsınız der. Athena ise mızrağını yere saplar ve zeytin ağacını çıkarır.  “Bu ağaç yüzyıllarca yaşar, meyvesini yeşilken de siyahken de yersiniz. Meyvesinden yağ yapar, yağından ateş yakarsınız” der. İnsanlar Athena’nın hediyesini seçer. Şehire de onun ismi verilir.

İsa Peygamberin göğe yükseldiği yer olduğunda inanılan Kudüs’teki dağın adı Zeytindağı olarak bilinmektedir. Zeytindağı’nda bulunan zeytin ağaçları hala ayaktadır.

zeytin ağacı ve öyküsü

Kuran-ı Kerim’de Tin Suresi şöyle başlar,

Bismillahirrahmânirrahîm,
1- Vettiyni vezzeytuni
2- Ve turi siyniyne
3- Ve hazelbeledil’emiyni

Türkçe’siyle

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle,
1- Andolsun o incire, o zeytine,
2- Sinin (Sina) dağına
3- ve bu güvenli beldeye ki,

Zeytin ağacı binlerce yıl yaşar, çürüyüp öldüğünde dibinden sürgün verip yeniden dirilir. Ölümsüzlüğün simgesidir.

Bir de barışın simgesidir zeytin ağacı, zeytin dalı.. “Zeytin dalı uzatmak” barışmaya verilen isimdir.

zeytin ağacı

Antik Yunan’da, Solon’un kanunları zeytin ağacı kesmeyi yasaklar.

Homeros, zeytinyağına sıvı altın benzetmesini yapar.

Eski Mısır’a zeytini işlemeyi öğreten tanrıça İsis’tir. Mısır’lılar zeytinyağını arınmak için kullanmıştır.

İşte bu zeytin ağaçlarını kimi zaman bahanelere sığınıp topluca kesip götürüyoruz ya..

Zamanında bir santral yapımı için çok fazla zeytin ağacı kesilen köyün muhtarının dediği gibi “O zeytin, o zeytinyağı dile gelirde, beni niye kestin derse boğazlarından nasıl geçeceğine” aldırmadan.

“Kesmeseydik keşke..” dediniz mi hiç bilmiyorum ama yıllar sonra ilk defa “keşke” diyorum. Keşke zeytin ağacı nedir bir bilsek..

Booking.com

1 YORUM

  1. yıllarca yetıstırılmeye calısılan zeytın agaclarını kesıp mermer ocakları acmak zeytın gaclarını kesıp sıte kurmak hangı mantıga hangı vıcdana sıgar acaba

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..