PAYLAŞ

Balkanlar gezi rehberi yazmak için küçük bir araştırma yapmak istediğinizde büyük bir ihtimalle karşınıza Balkan Turları‘nın olmazsa olmaz yerlerinden biri olan Makedonya’nın Ohrid şehri çıkacak. Üsküp’ten Ohrid’e otobüsle nasıl gidilir? hakkında daha önce yazmıştım. Öyleyse artık balkanların en nefis köşelerinden biri olan biri olan Ohrid’i adım adım turlayıp Ohrid Gezi Rehberi tadında gezilecek yerler listemize ekleyelim.

Ohrid Gezi Rehberi

Ohrid Gezi Rehberi: Balkanlar Gezilecek Yer Dolu

Çok kişinin aksine, ben balkanlarda yolculuk yapmanın çok ama çok keyifli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle Üsküp’ü gezerken alınan tat ile Üsküp’e çok da uzak olmayan Ohrid arasında yol alırken, aynı malzemeler kullanılarak yaratılmış ama lezzeti farklı bir başka keyif çıktığını farkediyorsunuz.

Ohrid Gezi Rehberi

Ohrid’i anlatmaya başladığım ilk yazıda da belirttiğim, havanın kapalı ve zaman zaman yağışlı olmasının göl üzerinde oluşturduğu görkemli bulut tabakası, Ohrid gölünün manzarasını oldukça etkileyici hale getiriyor.

Kaleye çıkmak üzere bıraktığım ilk bölümde, yağış nedeniyle taksiye bindiğimizi belirterek sonlandırmıştım.

Ohrid Gezi Rehberi

Ohrid Gezi Rehberi: Samuel Kalesi

Kalenin giriş kapısında taksiden indim. Devam eden yağmurun yanında, Ohrid’i tepeden gören kalenin olduğu bölgede şiddetli bir rüzgarla karşılaştım. Önü tamamen açık olan, gölün çevresini kaplayan dağlar üzerinden gelen ve nemli zeminde oluşan rüzgarları karşılayan bir alanda olduğumdan, kalenin arazisine girdikten sonra çıkmaya başladığım burçlarda, şiddetli rüzgar nedeniyle bir kaç dakika bile durmakta zorlandım.

Ohrid Gezi Rehberi

Ohrid Gezi Rehberi

Romalılar döneminde yapılmasına rağmen son haline Bulgar Kralı Çar Samuel tarafından getirildiği için Samuel Kalesi ismiyle anılan bu görkemli tarihi yapı, birçok savaş görmüş balkan kalelerinden biri.

Ohrid Gezi Rehberi

Ohrid’in Samuel Kalesi

Bu geziye kısa bir hikaye sığdırmak gerekirse; Samuel’in oğlu Gabriel’i öldürerek tahta geçen Vladimir, 1018 yılında öldüğünde, yıllardır süren Bizans – Bulgar Krallığı savaşının ve 1. Bulgar Krallığı’nın neredeyse sonu sayılabilecek gelişmeye tanık olan kalenin burası olduğunu söylemek gerek.

Ohrid Gezi Rehberi

Hatta tam hikayeye göre, Bizans imparatoru Basileios Şubat 1018’de Bulgar kiliselerinin merkezi ve başşehir sayılan Ohrid’e ve bu kaleye, büyük bir zafer gösterisiyle girmiş.

Kalenin şu an çok iyi durumda olmasının nedeni, yakın zamanda geçirdiği restorasyonlar. Tarihin izlerini arayıp bulmak için çok uygun bir yer olan Ohrid’de bu konuda çok ciddi çalışmalar yapılıyor.

Kaleden şehrin ve gölün manzarası gerçekten olağanüstü. Bir de yağışlı havadan dolayı neredeyse birkaç metre uzaktaymış gibi görünen bulutları bu kadar yakın hissedebileceğiniz başka da yer yok gibi. İçeride biraz turlayıp, burçlar üzerinde ve girilebilecek dehlizlerde fotoğraf molaları verip, dik metal merdivenlerinde yardımıyla aşağı indim.

Kale kapısından çıktığınızda, sağınızdan yeşillikler arasında uzayıp giden bir yol olduğunu görüyorsunuz.

Manastır Bahçesinde Bir Türbe: Ohrid’de Sinan Çelebi Türbesi

İşte bu yolun ucunda, konumu ve yapısıyla St.Panteleimon veya Sveti Kliment olarak isimlendirilen  manastır bulunuyor.

Ohrid Gezi Rehberi

Manastıra girmeden önce etrafında süren kazılar dikkatimi çekti. Balkanların en eski üniversitesine ait kalıntılar üzerinde uluslararası bir arkeolojik kazı çalışması yapılıyor. Yağışlı hava kazı çalışmalarını etkilediğinden bir çok arkeolog ve görevli barakalar ve tenteler altında oturuyorlardı.

Denize karşı konumlanan manastırın girişine doğru yürürken, solunuzda küçük bir türbe dikkatinizi çekiyor. Osmanlı döneminde hizmetlerde bulunmuş Sinan Çelebi’ye ait bu türbenin onarımı yakın zamanda yapılarak ziyarete açılmış.

Ohrid Gezi Rehberi

Ohrid Gezi Rehberi: Çiçeklerle Süslü Güzel Ohrid Balkonları

Manastırın içini ve çevresini dolaştıktan sonra taksiyle geldiğim yolu, yağmurun kesilmesinden dolayı yürüyerek dönmeyi tercih ettim.

Eski Ohrid’in içerisinden geçerken kimi bölümlerde bir kalenin içinde olduğunuz hissini yaşıyor, kimi bölümlerde sanki eski Osmanlı kasabalarından birinden geçtiğinizi düşünüyor, bazen de film setlerinde kullanılabilecek harika doğal sahnelere rastlıyorsunuz.

Ohrid Gezi Rehberi

Yol üzerinde, 4 bin kişiye varan kapasitesiyle antik Roma dönemine ait bir tiyatro, Osmanlı döneminde camii olarak kullanılan ortaçağ bazilikalarından biri sayılan Aya Sofya kilisesi görülecek ve fotoğraflanacak yerlerden.

Ohrid Gezi RehberiBooking.com

Denize doğru yaklaştıkça aslında çok basit olan iki sokaklık yol, size daha büyük bir yerdeymişsiniz duygusu veriyor. Neredeyse sağlı sollu bulunan her yer restoran, bar ve kulüp haline getirilmiş.

Ohrid Gezi Rehberi

Dar sokaklardaki geleneksel mimariye sahip evler ve balkonlarından sarkan çiçekler ise yürünecek bu yolların kimi noktalarını adeta tablo haline getiriyor.

Eski şehrin sokaklarında yürümek çok keyifli. Kaçırılmaması gereken öylesine çok detay var ki bu sokaklarda, bir süre sonra sizi alıştırıp, görüntüleri sıradanlaştırıyor. Normalmiş hissi veriyor.

Ohrid Gezi Rehberi

Balkanların büyüsü de burada saklı sanırım. Her sokağın yaşadıkları, her yaşayanın sokakları var burada. Eski ile yeniyi ayrıştırmaya çalışmadan yaşamlar devam ediyor. En azından onca kargaşadan sonra herşeyi unutmuş gibi yapıp bunu çok güzel sergiliyorlar.

Kısa bir yol, uzun bir tarihi anlatmak için yeterli bir mecra değil. Birşeyler yazmak, fotoğraflara bakmak ve biraz da dinlenmek için Sveti Kliment heykelinin karşısında Makedon usulü Türk kahvesi içmek için yine meydanda bulunan kafelerden birinde oturdum.

Ohrid Gezi Rehberi

Ohrid bu kadar mı? Elbette değil!.. Bir de yemekleri ve geceleri var. Onları da anlatacağım elbet!

Booking.com

7 YORUMLAR

    • Hesaplı konusu çok göreceli. Ancak yaz sezonu fiyatlar artıyor. Ohrid’den Prizren’e elbette gidilir ama Üsküp’ten geçmek çok daha yakın olur. Haritadan bakabilirsiniz.

  1. Ohrid gerçekten de inanılmaz güzellikte bir yer… İşin kötüsü bir günlüğüne otostop rotamı değiştirip oraya gitmiştim ve hasta olmuştum… Bir dahaki sefere artık… 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..