PAYLAŞ

Makedonya gezisine başkent Üsküp’ten sonra Ohrid ile devam ediyorm. Bu defa olduğu gibi bir otobüs yolculuğundan bahsedeceğim. Makedonya seyahatimin ikinci ayağına varmak için bindiğim Üsküp Ohrid otobüs yolculuğundan. Makedonya gezisi yapan veya Üsküp gezisi planlayan birçok kişi Üsküp’ten Ohrid’e nasıl gidilir?” diye soruyor. İşte bu yolculuğun yani Üsküp Ohrid otobüs yolculuğunun detayları.

Üsküp Ohrid otobüs

Üsküp’ten Ohrid’e Nasıl Gidilir

Üsküp’te kalıp çevreyi kolaçan ettiğim bir kaç günün üzerine Üsküp’ten Ohrid’e gitmek üzere Üsküp otogarına geldim. Bakmayın “Üsküp Otogarı” kelimelerinin görkemine! Hiç bir özelliği olmayan, sanki 20-30 yıl öncesine ait, değil şehirlerarası şehir içi otobüs terminallerine benzer bir yer burası.

Çevrede, bizde de olduğu gibi müşteri kapmaya çalışan “çığırtkan” benzeri insanlar sizi gözüne kestirip otobüs bileti satmaya çalışıyorlar. Ancak bizdeki kadar ısrarcı olmadıklarını belirtmeliyim. Yani elinizdeki valize atlayıp, kolunuza girmiyorlar. Sadece ortaya konuşuyorlar gibi birkaç kelime ediyorlar.

Ohrid’e gitmek için biletimi bir gün önce gelip aldığımdan bir bilet karmaşasına girmeme gerek kalmadan otobüsümü beklemeye koyuldum. “Buraya ait değilim!” diye bağıran bir elektronik takip çizelgesinden, saati gelen araçların kalkışlarını takip etmeye başladım. Buradaki en büyük eğlence bu gibi, zira yapacak pek fazla birşey yok.

Üsküp Ohrid otobüs

Bu arada Üsküp otobüs terminalinin tuvaletlerinin sabah saatleri olmasına rağmen çok kötü -ama gerçekten çok kötü- olduğunu da eklemem gerek.

Üsküp Ohrid Otobüs Vakti

Hangi aracın gideceğini bilmediğimden küçük bir meydan benzeri yerde parketmiş olan araçların durduğu yere doğru hareket ettim. Terminalin bekleme alanından çıkarken havalimanlarındaki kontroller benzeri biletiniz kapıda kontrol ediliyor ve sonra otobüslerin yanına gidebiliyorsunuz.

Üsküp Ohrid otobüs

Bir kaç gündür çevrede gezerken otobüs filolarına ait gözlemler yaptığımdan, kapıda bekleyen yıllanmış araçlar beni pek de şaşırtmadı. Racımı bulup çantamı verip araca geçtim. Kısa bir yolculuk olsa bile aracın marka modelinden çok koltukta rahatça oturabilmeyi ve başlayan sağanak yağış nedeniyle güvenli bir sürüş dileyerek yerime oturdum. Otobüs neredeyse tamamen dolu gibi.

Hareket ettikten sonra şiddetini artıran yağmurla birlikte yemyeşil manzarayı seyretmeye koyuldum.

Üsküp Ohrid otobüs

Yolculuk boyunca dolmuş misali yolda inen-binenler olduğu gibi, bir kaç küçük yerleşim biriminde de terminallere(!) girip yolcu sirkülasyonunu sağlayan otobüsüm bir ara tavandan su sızdırmaya başlasa da, fazla beklentisi olmayan biri olarak beni genelde memnun etti.

Üsküp Ohrid Arası Nefis Manzaralar

Yolda dikkatimi çeken ilk şey yaklaşık bir buçuk saat boyunca yol aldığımız mesafede rastladığımız, yol kenarına sıralanmış köylerin hepsinde bir hayli fazla sayıda gördüğüm camiler oldu. Bana söylenen “müslüman nüfusun azlığı” sanki pek doğru değil gibi. Ancak Ohrid’e yaklaştıkça köylerin yapılarının değiştiğini, camilerin yerlerini kiliselerin aldığını net bir şekilde görebiliyorsunuz. Sanki birdenbire ülke ve kültürler değişiyor gibi.

Üsküp Ohrid otobüs

Ohrid’e yaklaşık otuz kilometre kala bir mola tesisinde durduk. Birşeyler içmek için tesise girdiğimde sayıları yaklaşık yüz kadar Türk ile karşılaştım. Sipariş verebilmek için inanılmaz derecede kalabalık bir sıra olduğundan, birşeyler almaktan vazgeçip tekrar otobüse döndüm. İçerdeki Türk grubu, bir folklor festivali için Makedonya’ya gelmiş öğrenci, eğitmen ve ailelerden oluşuyordu.

Yağmur şiddetle devam ettiğinden molanın bitmesini araçta bekledim. Mola yerinden kısa bir yolculuk sonrası Ohrid otobüs terminaline vardık.

Üsküp Ohrid otobüs

Üsküp Ohrid otobüs

Ohrid Otobüs Terminalinden Merkeze

Otobüsten iner inmez kapıda bulunan taksilerden birine atlayıp, yine bir gün önce web üzerinden rezervasyonumu yaptığım otele doğru hareket ettim. Araçtan indiğimde 100 dinar tutan ücret, katettiğimiz mesafeye göre bana gayet uygun geldi.

Kalacağım otelin konumu hem hayatın döndüğü merkeze yakın, hem de gölün hemen yanında bulunuyor. Bu nedenle yapmış olduğum seçimden dolayı kendimi tebrik ettim!

Ohrid’de alternatif konaklama tesislerine buradan gözatabilirsiniz!

Odaların konforu benim için yine “Asgari standartları” sağladığından dolayı geçer not aldığından hemen eşyalarımı bırakıp “bakalım nasıl bir yermiş Ohrid?” sorusuna cevaplar bulmak için merkeze doğru yürümeye başladım.

Gezilerde ilk kez gittiğim yerde aldığım ilk izlenimler benim için her zaman büyük önem taşır. Ohrid, Üsküp’ten buraya gelmek için yola çıktığımdan beri yol aldığımız güzergahın yağmur altındaki manzarası ve yine o doğanın aldığı “balkan tonlarındaki“ renkleri ile bana yaklaşık dört saat boyunca pozitif hisler verdi.

Üsküp Ohrid otobüs

Otelden çıkıp hemen Ohrid gölü’nün kenarına indiğimdeki fırtınanın etkisindeki hali ise, beni ıslak ve rüzgarlı bir şekilde karşılamasına rağmen çok etkileyiciydi.

Üsküp Ohrid otobüs yolculuğu fiyatı 750 dinar. Otobüsler için birkaç gün veya birgün öncesinde yer bakmanızda fayda var. Üsküp Ohrid arası sezona göre günde on onbeş sefer yapılıyor. Yolculuk yaklaşık olarak dört saate yakın sürüyor ve dağ yollarında otobüsün hızının düşmesi dışında, seyahat etmek için oldukça uygun bir güzergah.

Not: Üsküp ve Ohrid başta olmak üzere Makedonya gezilecek yerler hakkında daha önce de birçok gezi rehberi yayınlamama rağmen, birikmiş çok fazla malzeme ve Makedonya gezilerini de içine alan fazlasıyla “Balkan hikayelerim” var. Merak edenler zaman zaman göz atmaya devam etsinler.

Booking.com

12 YORUMLAR

 1. Ben birkackez ohrid e gittim. BABAM Ve ANNEM orali
  Eskiden ohrid in guzelligini kimse bilmezdi. Oraya. Giden
  BIR baskasina anlatti. Ondan ona ohridi tanidilar sanirim

 2. Merhabalar çok güzel bir site,5 Eylül 2016 tarihinde Pegasus hava yolları ile Sabiha gökçenden üsküpe Uçuyoruz.Hava limanından Ohri’de Nasıl gidebiliriz.Bu konuda bilgi verirseniz çok teşekkür ederim.

  • Teşekkür ederim. Bana kalırsa ohrid’e havaalanından değil üsküp otogardan gidin. Havaalanından kalkan shuttle araçlar sizi otogara kadar götürür. Ama en önemli konu otobüslerin saatleri. Eğer uygun otobüslerin olmadığı bir saatte giderseniz oldukça beklemeniz olası olabilir. Havaalanında bir kaç otobüs firmasının veya danışmanın kontuarından bilgi alabilirsiniz, şimdiden iyi yolculuklar

 3. Ohrid’e geçen hafta gittim. Bence Balkanlarda bir cennet. Bayıldım gerçekten. Hem güzel, hem ucuz. Otobüsümüz bizim de sizinkine çok benzerdi. Makedonya’da daha iyisini de görmedim zaten. Kolay gelsin.

  • Gazanfer, söylediklerine katılıyorum. Tercih edilecek çok nedeni var Makedonya ve Ohrid’in. Özellikle vizesiz olması da tercih nedeni tabii ki! Teşekkürler!

 4. Otobüs ile yolculuk Makedonya’da genel anlamda keyifli. Yine de Türkiye dışında otobüslerde çok konfor aramamak gerekiyor.
  Ohrid’e giden yollar da çok güzeldir. Doğa güzelliği harikadır.
  Sanırım yolculuğun en keyifli yeri de Ohrid’e varmak.

  • Dışardan bakıldığında bende farkettim. 🙂 klima var mıydı, çalışıyor muydu? Bilemiyorum. Hava yağışlı ve serin olduğundan ihtiyaç duymadık. Çok uzun bir yolculuk olmaması sanırım otobüs ile ilgili olumsuzlukları azaltıyor.
   Yollar açık olsun..

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..