Malta

Adım Adım Malta – Akdeniz’in Etkileyici Ada Ülkesi

Malta konumu itibariyle neredeyse Akdeniz’in kalbinde yer alıyor diye tanımlanabilir. Yüzölçümü ile dünyanın en küçük ülkelerinden bir tanesi olarak dikkat çeken Malta ya da resmi adıyla Malta Cumhuriyeti hem tarihi hem de jeopolitik önemi ile her dönem konuşulmayı başarmış bir Akdeniz adası.

Malta, aynı zamanda kilometrekareye düşen kişi sayısı bakımından da dünyadaki en kalabalık ülkeler arasında yer alıyor. Malta hakkında aşağıdaki bilgiler ve bağlantılı diğer Malta şehirleri bilgileri yazılarına bağlı linkler ile en geniş Malta rehberi bundan böyle elinizin altında olacak.

Malta Hakkında Kısa Bilgiler

Resmî adıyla Malta Cumhuriyeti (Maltaca: Repubblika ta’ Malta diye bilinir), Güney Avrupa ve Orta Akdeniz’de yer alan, Sicilya’nın güneyinde bulunan 5 takımadadan oluşan Avrupa Birliği üyesi adalar devleti. Malta takımadaları 3 büyük, 2 küçük adadan oluşuyor. Büyük sayılan adalar ülkenin de adını taşıyan Malta, Gozo ve Comino isimleri ile anılıyor. Adaların arasında en büyüğü olan Malta 237, Gozo 68 ve Comino ise 2 kilometrekare yüzölçümüne sahip. Malta’nın başkenti Valletta, resmi dili ise Maltaca ve İngilizce. Ülkenin nüfusu ise yaklaşık olarak 415 bin kişi.

Malta gezi rehberi

Malta Nerede?

Malta Orta Akdeniz’de Sicilya’nın güneyinde bir ada. Bu özelliği ile adalar ülkesi Avrupa’nın en güney ucu sayılıyor.

Malta’ya Ne Zaman Gidilir?

Malta, kışları oldukça yumuşak geçen ve sıcak yaz sezonunda da olabildiğince mevsimi yaşayan bir iklime sahip. Soğuk rüzgarlar, kar yağışı, don ve sis gibi hava olaylarına rastlanmıyor. Eylül – Nisan arası görülen yağışlar, yaz aylarında neredeyse tamamen kesilir. Adalarda kış aylarında (Kasım – Nisan) ortalama sıcaklık14.3 °C, yaz aylarında (Mayıs- Ekim) ise 32.6 °C civarında ölçülmüş. Adalar, sıcak yaz günleri ve gecelerinde denizden esen serin meltemlerle, Temmuz ayı ortalarından Eylül ayı ortalarına kadar devam eden sıcaklığın yüksek olduğu dönemlerde bile aşırı sıcaklardan korunabiliyor. Yağış eksikliği ve olumsuz arazi koşullarına rağmen ülkede tarım bu şartlar göz önüne alındığında oldukça gelişmiştir.

Malta Ekonomisi

Malta ekonomik açıdan kendine oldukça yeten, sıkıntısız bir ülke. Ülkede evsizler bulunmuyor. Nüfusun kilometrekareye düşen kişi sayısı bakımından yoğun olsa bile sayı olarak az olduğundan halkın refah düzeyi iyi değerlerde sayılıyor. Ülke ekonomisinin gelirlerinin yaklaşık %97’si turizmden karşılanıyor. Malta’nın özellikle İngilizce eğitim veren dil okullarının bunda etkisi büyük. Ülke, dünyanın her yerinden çok sayıda öğrencisi olan 50’den fazla dil okuluna sahip. Bunun dışında kalan gelirleri küçük çapta dış ticarete dayalı. İngiltere, Çin, Libya ve Suudi Arabistan ile iyi ekonomik ilişkilere sahip.

Malta'ya Nasıl Gidilir?

Malta Ulaşım

Malta’ya ulaşmak için havayolu veya deniz yolu kullanılabilir. Türkiye’den Malta’ya gitmek için havayolu tercih edilebilir. Türk Hava Yolları Malta‘ya sık seferler düzenliyor. Türkiye’nin her yerinden aktarmalı olarak bu sevimli ülkeye ulaşmak mümkün. Ayrıca ülkenin resmi Havayolları Air Malta‘da düzenli olarak Türkiye ile karşılıklı uçuşlar gerçekleştiriyor.

Malta Vizesi Nasıl Alınır?

Malta, Schengen bölgesi içerisinde olduğundan dolayı “Umuma Mahsus” (Bordo) pasaport taşıyan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almakla yükümlüdür. Ülke Konsolosluğundan alıncak olan Schengen Vizesi ile ülke ziyaret edilebiliyor.

Malta’da Alışveriş

Ülke, alışveriş için hediyelik ve yöresel ürünleri bulabileceğiniz dükkan ve yerel pazarlarla dikkatinizi çekebilir. Malta’dan hediye olarak alınabilecek alternatifler arasında  Ülkenin simge ve sembollerini taşıyan çeşitli objeler oldukça sevimlidir. Adalar ülkesinin en büyük simgesi olan şövalyeler ise biblolardan magnetlere kadar her yeri süslüyorlar. Sevimli ada ülkesinin neredeyse milli içeceği, bizim dikenli armut olarak bildiğimiz, Nopales kaktüsünün yapraklarının tepelerinde yetişen meyveden yapılan bir çeşit likör olan Bajtra Malta’dan alınacak hediyelikler listesine mutlaka eklenmeli. Başkentte bal, Gozo’da dantel ve Mdina’da cam işçiliği ile Maltalı ustaların gerçekleştirdiği eserlerden de nefis hediyelikler çıkarılabilir. Bunun dışında yerel üretilmiş şarap ve peynir gibi ürünler de yine ülkeden alınabilecek hediyelikler arasında yer alıyor. Malta’nın dükkanlarının ve alışveriş merkezlerinin geç saatlere kadar açık olmadığını ve özellikle turistik olmayan kısımlarda yaz aylarında siesta uygulaması nedeniyle öğle saatlerinde kapalı olduklarını bilmenizde fayda var.

Malta rehber Erkut Özen

About author

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Related posts
Malta

Malta Nerede, Malta'ya Nasıl Gidilir?

Malta Nerede?Malta’ya Nasıl Gidilir? Malta Adası, konumu itibariyle neredeyse…
Read more
Malta

Malta Tarihi ve Osmanlı'nın Malta Kuşatması

Malta Gezisi Yapmak İçin Malta Tarihi Bilmek Gerek!Malta AdalarıMalta Tarihiİlk Gelenler…
Read more
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir