İtalya gezisi veya klasik bir İtalya turu yapmaya karar verip Venedik’e gitmeye karar verirseniz, Venedik’te gezilecek yerler diye araştırmaya başladığınızda karşınıza Venedik yakınlarında bulunan rengarenk görüntülerle süslü iki küçük ada çıkacak. Bunlardan biri yine kesfet.tv’de detayları olan Burano Adası. Bir diğeri ise Burano yakınlarında bulunan ve cam işçiliği ile ünlü nefis bir diğer küçük ada. Murano Adası.

Murano Adası

Murano Adası

Murano Adası gezisi için planlamalarınızı yaparken içine Burano Adasını da katarsanız dopdolu bir gün geçirebilirsiniz. Eğer gezip dolaşmaktan keyif alıyor ve hele de fotoğraf çekmek hayatınızın ayrılmaz bir parçasıysa Venedik gezisinde mutlaka bu adalara vakit ayırın.

Murano Adası

Murano adası, aynı Burano gibi rengarenk evler ve suların üzerinde kara parçalarını birbirine bağlayan nefis köprülerle dolu. Ayrıca tabii ki bir de cam işçiliği atölyeleri ile!

Murano Adası

Cam sanatı ustalarının Murano adasına gelmeleri çok eski tarihlere dayanıyor. 1291 yılında Venedik içinde bulunan cam atölyelerinin yüksek ısı veren fırınlarının oluşturduğu yangın tehlikesi ve bu ısının çıkardığı rahatsız edici dumanlar, bu atölyelerin Venedik merkezinden daha uzağa taşınması kararını aldırmış kentin yöneticilerine. Venedikli cam ustaları da atölyelerini kendilerine gösterilen kentin hemen yakınında bulunan Murano Adasına taşımışlar. Ada yüzyıllar boyu cam işçiliği ve sanatının merkezi haline gelmiş. Hatta öyle iyi işler ve özgün sanatçılar yetişmiş ki rivayetlere göre bu adada cam işçiliği ile uğraşan ustaların adanın dışına çıkmalarına izin verilmemeye başlanmış. O yıllarda çok önemli bir eser olan cam, böylece değerini kat be kat artırarak Murano’lu ustalara da şöhreti getirmiş.

Murano Adası

Murano Adası

Kentin ekonomisi ve cam işiyle ilgilenen tüccarlarında gelmesiyle nüfusu öyle artmış ki kendilerine bir yönetim birimi kurup para bile bastırmışlar.

Murano Adası

Murano bugün artık cam sanatının endüstriyel hale gelmesiyle el yapımı yüksek fiyatlı ürünlerin satıldığı turistik bir cazibe merkezi olmuş. Adanın en önemli görülecek yerlerinin başında da Museo del Vetro yani Cam Müzesi geliyor.

Murano Adası

Adanın cam işçiliğiyle ünlü olması, adada bulunan birçok eserin de bundan etkilenmesine yol açmış. Onikinci yüzyıla tarihlenen bazilika del Santi Maria e Donato, bu cam işçiliğiyle bezenmiş süslemelerin kullanıldığı bir eser.

Murano adasında görmek gereken yerler arasında bir de tabii ki canlı olarak yaptıkları cam işçiliği gösterileriyle cam atölyeleri de yer alıyor. Camın yapımını izleyip ustaların dakikalar içerisinde çıkardıkları şahane objelere hayret edeceksiniz.

Murano Adası

Murano’ya Nasıl Gidilir?

Venedik gezisi sırasında planlayacağınız bir anda Murano Adasına gitmek oldukça kolay. Aynı Burano Adası gibi sık sık hareket eden feribotlarla veya günlük vaporetto kartlarınızla Murano’ya ulaşabilirsiniz.

Murano Adası

Venedik’ten yaklaşık yarım saat arayla kalkan Vaporetto ismi verilen deniz otobüsü de diyebileceğimiz tekneler Murano adasına gitmek için işinizi görecektir. Fondamente Nueve veya San Zaccaria duraklarından Burano ve Murano adalarına giden feribotları kullanabilirsiniz. Adaları ziyaretinizde vaporetto dönüş saatlerini de kontrol ederseniz zamanınızı daha verimli kullanabilirsiniz.

Murano Adası

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..