PAYLAŞ

Venedik, dünya üzerinde beni en çok şaşırtan ve sanırım şehri her yıl ziyaret eden turist sayısına bakılırsa aynı fikirde olduğumuz milyonları da etkileyen rüya gibi bir şehir. Hani bir Prag yazısında bahsetmiştim “Bazı şehirler, doğuştan şanslı çocuklara benzer” diye. İşte Venedik de bunlardan biri. Ancak Venedik gezisi yaparken bu masalsı kenti oluşturan nefis su yolları ve adaları bambaşka heyecanlar veriyor. Burano Adası bunlardan biri.

Burano Adası

Burano Adası Gezisi

Burano Adası, Venedik lagünün de yer alan adalardan biri ama galiba en renklisi! Sakin ve inanılmaz huzurlu bir görüntü veren bu adanın rengarenk evleri bu renklerin asıl kaynağı.

Burano Adası

Burano adası, aslında küçücük bir ada olmasına rağmen birbirine köprülerle bağlanan ve dört adadan oluşan bir takımada aslında. Ama bu rengarenk görüntü sayesinde koca bir bütünmüş algısı veriyor.

Burano Adası venedik

Rengarenk Burano Adası Evleri Hikayeleri

Burano’nun evlerinin rengarenk olması hakkında -muhtemelen uydurulmuş ve doğru olmayan- birçok hikaye var.

Burano Adası italya

Bunlardan biri ada halkının öteden beri asıl geçim kaynaklarından biri olan balıkçılıktan geliyor. Yılın bir çok döneminde erkenden balığa çıkan balıkçılıkla geçinen insanlar, çöken sis neticesinde denizden gelirken evlerini daha kolay bulsunlar diye rengarenk boyamışlar evlerini. Bir diğeri ise yine ağırlıklı olarak balıkçılık mesleğiyle uğraşanların eski dönemlerde oldukça sarhoş olarak evleri karıştırmalarından kaynaklandığını anlatıyor.

Burano Adası gezisi

Doğru veya değil aklımızı çok yormadan güzelliğin keyfini çıkarmak daha önemli sanırım. Burano Adası evlerinin renkleriyle ilgili günümüzde oldukça önemli kurallar uygulanıyor. Öyle her evi kafanıza göre istediğiniz bir renge boyayamıyorsunuz. Aşırı kontrast yaratması için renkler özellikle seçiliyor ve düzen korunmaya devam ediyor.

Burano Adası gezi rehberi

Burano Adası

Burano adası’nda evler kadar ilginizi çekecek olan bir diğer detay da, özellikle sıcak olan dönemlerde adanın açık olan kapılarında bulunan çizgili rengarenk örtülerden yapılmış sineklikler. Zaman zaman bu rengarenk evlerle öyle güzel bir uyum sağlıyorlar ki, Burano’yo yerleşmek isteğinizi ateşliyor!

Burano Adası venedik nasıl gidilir

Burano Adası

Burano Adası’na yerleşmek derken ada aslında oldukça küçük ve 3 bin civarında bir nüfusa sahip. İş olanakları da hala balıkçılık, turizm ve tarihi önem taşıyan dantel işlemeciliği üzerine kurulu. Bu kısıtlı iş imkanları ve durağan yaşamı tercih etmeyen genç nüfus sürekli adadan ayrılıp daha büyük şehirlere çoğunluğu da hemen yakınlarda olan Venedik’e gidiyorlarmış. Yeni tüm bu güzelliğine rağmen Burano Adası göç alan değil göç veren bir ada.

Burano Adası

Burano Adası turu

Burano’ya Nasıl Gidilir?

Eğer bir Venedik gezisi yapıyorsanız ve birkaç gün kalacaksanız Venedik gezilecek yerler listesine mutlaka almanız gereken Burano Adası’na ulaşım oldukça kolay.

Burano Adası

Venedik’ten yarımşar saat arayla kalkan Vaporetto ismi verilen deniz otobüsü de diyebileceğimiz tekneler işinizi görecektir. Fondamente Nueve veya San Zaccaria duraklarından Burano ve Murano adalarına giden feribotları kullanabilirsiniz. Adaları ziyaretinizde vaporetto dönüş saatlerini de kontrol ederseniz zamanınızı daha verimli kullanabilirsiniz.

Burano Adası

Burano Adası

Burano Adası

Bu yolculuk yaklaşık 40-50 dakika sürüyor ve bineceğiniz durağa göre yaklaşık 8-10 kilometre mesafe arasında değişiyor.Booking.com

Sokaklar, Köprüler, Meydan ve Dantel İşçiliği

Adaya geldiğinizde dikkatinizi ilk çekecek şeylerden biri, pek fazla yükseltisi olmayan bu adada bulunan kilise ve kulesi olacak. Neredeyse adanın her yerinden görülen San Martino kilisesi, İtalya’da -çok fazla rastladıklarından olsa gerek- çok kimseye ilginç gelmeyen eğik çan kulesi ile ünlü.

Zamanında deniz feneri olarak da hizmet vermiş olan bu kule, 53 metrelik yüksekliğini çevreyi eğik bir şekilde selamlayarak korumaya çalışıyor. Korumaya çalışıyor diyorum çünkü işi pek de kolay sayılmaz! Çünkü Venedik’te her yere zarar veren su, tuz ve suyun belirli mevsimlerde yükselmesi Burano için de geçerli.

Burano Adası

Evlerin ve yapıların üzerlerine kurulduğu kazık temeller sürekli olarak doğayla adeta mücadele içerisinde. Kilisenin eğik çan kulesi de bu mücadelenin verdiği zararlardan biri. Gelecekte Venedik ile ilgili söylenen bütün teoriler doğal olarak Burano’yu da kapsıyor.

Burano gezisi sırasında bu küçük adanın rengarenk evlerine ve şirin sokaklarına bakıp köprülerinin üzerinde fotoğraf çekmeye devam ederken öylesine kendinizi kaybedebiliyorsunuz ki, kaybolmanız bile olası. Neyse ki her sokak denize çıkıyor!

Burano Adası

Burano’nun bir başka sembolü de dantelleri. Dantel işlemeciliği tarihte Burano’yu öylesine ünlü yapmış ki, danteller Venedik devletinin önemli ticaret kalemleri arasında yer almaya başlamış. Aslında Lefkara ile ünlü olan ve “Lefkara işi” diye bilinen dantel işleri o dönemde Venedik hakimiyetinde bulunan Kıbrıs’ta bulunan Lefkara isimli köyden çıkmış. Ancak yine anlatılan hikayeler ya Buranolular ya da işin içerisine “ünlü bir kişi olsun” diye çekilen Leonardo da Vinci bu işi İtalya, Venedik ve Burano’ya getirmiş.

Burano Adası

Günümüzde dantel işi çok zor, emek ve zaman harcanan bir uğraş olmasından dolayı gitgide geri plana itilmiş. Burano danteli üreten ve satan çok şık mağazalara rastlamanız olası olsa da, fabrikasyon dantelleri her hediyelik eşya dükkanında bulabiliyorsunuz. Tabii bunların Burano dantellerinin “el emeği” kısmıyla pek bir ilgileri bulunmuyor.

Burano Adası

Yine de dantel işçiliği ve eserleri ilginizi çekiyorsa, bu konuda ün yapmış olan Burano’da Museo del Merletto’yu (dantel müzesi) gezebilirsiniz.

Burano Adası

Burano Adası’nda ne yenir diye sorarsanız tabii ki deniz ürünleri demek zorundayım. Balıkçılıkla hala uğraşan Buranolu’ların tuttuğu balıkları Venedik’te yemeğe kalkarsanız buranın iki katı fiyatı verebilirsiniz. Özellik Sardalye ve Mürekkep balıklarıyla yapılan çeşitler oldukça lezzetli ve dikkat çekici.

Burano Adası

Booking.com
PAYLAŞ
Önceki makaleBalayı Tatil Rehberi: Okumadan Balayına Çıkmayın
Sonraki makaleOverland Seyahat Planlarken Dikkat Edilecek 10 İpucu
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Daha fazlasını www.erkutozen.com 'da, "Biyografi Tadında" sekmesinde anlatıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..