Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Kıbrıs

Adım Adım Kıbrıs Gezisi

Kıbrıs hakkında bilinmesi gereken çok şey var ama öncelikle konuya şuradan başlamalıyız! Hani dünyanın gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri listesinde “öne çıkanlar” olarak belirtilen yerlerde, genel olarak şu şekilde bir uyarı görürsünüz “Acele edin! Değişmeden mutlaka görün!”. Daha çok siyasi nedenlerle en yakınlarda olan, ama sanki uzak gibi kalan noktalar var. Amerika Birleşik Devletleri’nin yanıbaşındaki Küba gibi ya da hemen bizim kapının önündeki Kıbrıs gibi.

Kıbrıs Sizi Bekliyor

Kıbrıs için söylenecek ve yazılacak çok şey olmasına rağmen, ilk yapılması gereken şey “Kıbrıs‘ı görmek!”. Zaten görenler için ise; bir defa daha, ama bu kez çok daha fazla bilerek, çok daha fazla hissederek ve hepsinden önemlisi çok daha fazla tadını çıkararak gezmek!

Kıbrıs‘ın tarihini kısaca anlatmak için, yıllar önce bir fuarda gördüğümüz ve daha önce de bahsettiğimiz Macaristan için yapılmış bir afişin sloganı geldi aklımıza. Onlardan uyarlarsak şöyle denilebilir örneğin ; “Önce Mısırlılar, Hititler, Fenikeliler, Asurlar ve daha bir çokları.. Sonrasında üç yüzyıla yakın Lüzinyan’lar, üç yüzyıla yakın da Osmanlılar kaldı. Şimdi sıra sende! Bir gece de sen kal!” (Bu arada turizm tanıtımı için hiç fena olmadı gibi, Kuzey Kıbrıs Turizm Tanıtma’ya iletmeli bunu!)

Kıbrıs’a Gitmek İçin Birkaç Neden

Kıbrıs, her tarihi hikaye gibi kendi içine attığı acılarını denize serpiştirip, mutlu, sevimli ve eğlenceli yüzüyle Akdeniz’in ortasında ziyaretçilerini bekliyor. Bekliyor beklemesine iyi de, neden Kıbrıs‘a gitmeli acaba diye sormazlar mı şimdi?

Kıbrıs hakkında her şey

Sorsunlar öyleyse. Biz de cevaplarımızı vermeye başlarız o zaman.

Öncelikle Kıbrıs bize çok yakın! Uçağa atlayıp bir-bir buçuk saat içerisinde her yerden Kıbrıs‘a ulaşabiliyoruz. Sezon ve periyotlara göre oldukça yeterli ve uygun uçuş alternatifleri de bulunuyor.

Ayrıca Kıbrıs, konaklama konusunda da oldukça fazla seçenek sunuyor. Kıbrıs otelleri, standartları ve konseptleri dahilinde “iyi” olarak tanımlanabilecek bir hizmet veriyor.

Bir de önemli bir husus daha ekleyelim! Konumlandığı coğrafyanın özelliği nedeniyle her mevsimde gidilebilecek bir destinasyon olan Kıbrıs, pasaport, vize gibi bir takım evraklarla uğraşmadan Akdeniz’in ortasında farklı bir havayı yakalamak için gidebileceğimiz harika bir seçenek.

Unutumadan! Kıbrıs‘da kendi paramızı ve kendi dilimizi dilediğimizce kullanabiliyoruz. Ne kurdan bir şeyler kaybediyor ne de döviz ofisleri aramaktan yorgun hallere düşüyoruz.

Kıbrıs Gezi Rehberi kktc

Gezilecek yerlerden bahsetmeden önce Hellim peyniri gibi bir lezzeti var ki, burada paylaşmadan olmaz. Kızarırken çıkardığı koku buraya kadar geldi gibi hatta! Unutmadan bir de adanın ünlü Şeftali Kebabı da tadılması gereken lezzetlerinden.

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Kıbrıs’ta gezilecek yerler konusunda oldukça fazla alternatif var. Ama bunların Girne, Magosa gibi farklı yerlerde bulunması ve toplu ulaşımın kısıtlı olmasından dolayı birbirinden uzak sayılabilecek noktalarda yer alması nedeniyle gezi sıralamasını kendinizi yapmanız gerekiyor. Nerede? yani hangi şehirde kalıyorsanız, rotanızı ona göre çizebilirsiniz.

Biz de size yardımcı olsun diye Kıbrıs Tatili sırasında gezilmesi gereken başlıca 5 yerden bahsedelim!

Kıbrıs girne

Girne Kalesi

Girne Kalesi, Kıbrıs adasının tarihini hissedebileceğiniz ve dokuya çok fazla anlam katan müthiş bir nokta.

Akdeniz‘de olduğunuzu adeta bas bas bağıran Girne Kalesi, şehir merkezinde bulunuyor.

Marina ile Girne Kalesi ve etrafında bulunan kafe ve barlar iç içe geçmiş gibiler. Burada hem yat limanındaki kafelere oturup en azından bir kahve içimi denizi seyredebilir hem de kalenin içinde Luzinyan ve Venedik kulelerini, sarnıç ve zindanlarını ayrıca batık gemi müzesini de görebilirsiniz.

Kıbrıs gezisi

Bellapais Manastırı

Girne yat limanında keyifli dakikalar geçirdikten sonra 1100’lü yılların sonu 1200’lü yılların başı gibi inşa edildiği tahmin edilen ve belki de Kıbrıs‘ın gezilecek önemli noktası olan mutlaka görülmesi gereken bir yapı var sırada. Bellapais Manastırı.

Kıbrıs Bellapais Manastırı

Yaklaşık 15 dakikalık bir araba yolculuğu ile ulaşılan Bellapais Manastırı olağanüstü bir manzaraya sahip olmasının yanında, yapı olarak da oldukça etkileyici ve görkemli.

Manastırın ismi Barış Manastırı anlamına geliyor. Yüzyıllar içerisinde ek bölümler, duvarlar yapılan manastırın en eski ve günümüze en iyi durumda ulaşan kısmı 13. yüzyıldan kalma kilisesi. Bellapais Manastırı‘nın tarihi yemekhanesi, vaaz kürsüsü, su hatları ve lavabo gibi detayları büyüleyici.

Bulunduğu konum sebebiyle yazın ortasında serin anlar yaratan manastırın hakim olduğu manzaranın da Kıbrıs‘da eşi yok gibi.

St.Hilarion Kalesi

Kıbrıs‘ta, zamanının Arap akınlarından korunmak için Beşparmak Dağları‘nın en yüksek konumlarından birine yapılmış olan St.Hilarion Kalesi ise, bugün yine manzaranın seyredilebileceği harika noktalardan bir diğeri.

Girne‘ye on kilometre uzaklıktaki St.Hilarion‘a ulaşımın en kolay yolu taksi kullanmak.

480 basamaklı merdivenlerinden tırmandıktan sonra tarihi kalenin hakim olduğu eşsiz manzaranın keyfini çıkarabilir ve fotoğraflarınız için nefis görüntüler yakalayabilirsiniz.

Lala Mustafa Paşa Camii

Akdeniz‘in en güzel gotik eserlerinden biri olan ve zamanında St.Nicholas Katedrali olarak kullanılan Lala Mustafa Paşa Camii 1300’lü yılların başından kalan bir yapı.

Magosa‘da bulunan Lala Mustafa Paşa Cami‘nin önünde bulunan incir ağacının, katedral ile aynı yaşta olduğu söyleniyor.

Adada bulunan krallıkların taç törenlerinin yapıldığı katedral 1571 yılında cami olarak kullanılmaya başlamış.

Kıbrıs Magosa

Katedralin hemen yanında karşısında bulunan Namık Kemal Zindanı ve müzesi ünlü Türk yazar ve devlet adamının sürgün edildiği yer olarak hikayesiyle bir başka dikkat çekici nokta.

St. Barnabas Manastırı

Hakkında birçok efsane ve birçok bilinmeyenin olduğu Aziz Barnabas‘ın ismini taşıyan Manastır, hikayelerle dolu Kıbrıs‘ın görülmesi gereken en önemli yerlerinden biri.

Kudüs‘te sürdürdüğü eğitimini bitirerek Kıbrıs‘a dönen ve milattan sonra 45 yılından itibaren Hristiyanlığı yaymaya çalışırken öldürülen Barnabas‘ın yaklaşık 400 yıl sonra bulunduğu iddia edilen mezarıyla birlikte adına inşa edilen manastır, aynı zamanda bir müze olarak kullanılıyor.

Kıbrıs’ta Başka Neler Var?

Kıbrıs‘ın gezilecek yerlerinden sadece beş tanesinden bahsettik. Salamis‘inden Bufavento Kalesi‘ne, Bedesten‘inden Apostolos Andreas Manastırı‘na kadar daha onlarca gezilecek ve görülecek yere sahip olan Kıbrıs, sadece tarihten de ibaret değil kuşkusuz.

Kıbrıs Gezi Rehberi seyahat

Bir zamanların eğlence bölgesi olan kapalı Maraş şehrinin etrafındaki mükemmel plajlar, karpaz yarımadasındaki el değmemiş mükemmel doğa ve kumsallar olağanüstü güzelliklere sahip.

Kapalı Maraş bölgesinin bir zamanların Akdeniz’deki en hareketli eğlence merkezlerinden biri olduğu biliniyor. Ancak günümüzde de Kıbrıs yine oldukça konforlu ve keyifli otellere sahip. Sürekli bir eğlence hali gece kulüplerinde özel programlarda ve casinolarda durmadan devam ediyor.

Kıbrıs, hala çok bakir ve hala ulaşmak çok kolay. Yapacağınız tek şey, mevsimine çok aldırmadan programınızı belirlemek ve uçak biletlerinizi cebinize koyup adanın yolunu tutmak.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
Kıbrıs

Şubat Ayında Kıbrıs: Gitmek İçin 8 Sebep

Şubat Ayında Kıbrıs1- Kıbrıs’ta Güneş Daha Fazla Gökyüzünde!2- Turistik…
Daha Fazla
Kıbrıs

Magosa Gezi Rehberi: Kıbrıs'ın Kumda Saklı Şehri

Magosa Gezi Rehberi: Kumda Saklı Şehir Magosa GezisiMagosa Gezilecek Yerler &#8211…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir