Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti aklıma tam da şunları getiriyor. Hani dünyanın gezilmesi/görülmesi gereken yerleri listesinde “öne çıkanlar” olarak belirtilen yerlerde genel olarak şu şekilde bir uyarı görürsünüz “Acele edin! Değişmeden mutlaka görün!”. Daha çok siyasi nedenlerle en yakınlarda olan ama sanki uzak gibi kalan noktalar var. Amerika Birleşik Devletleri’nin yanıbaşındaki Küba gibi ya da hemen bizim kapının önündeki Kıbrıs gibi. Şimdi kapının önüne çıkalım ve Kıbrıs Gezi Rehberi ‘ni okumaya başlayalım.

Kıbrıs’ın en önemli gezilecek yerlerinden Gazi Magosa gezisi hakkında bilgiler içeren gezi rehberini buradan okuyabilirsiniz.

Kıbrıs Gezi Rehberi

Kıbrıs için söylenecek ve yazılacak çok şey olmasına rağmen, ilk yapılması gereken şey “görmek!”. Zaten görenler için ise bir defa daha ama bu kez daha fazla bilerek, çok daha hissederek ve hepsinden önemlisi tadını çıkararak gezmek.

Kıbrıs’ın tarihini kısaca anlatmak için yıllar önce bir fuarda gördüğüm ve daha önce de bahsettiğim Macaristan için yapılmış bir afişin sloganı geldi aklıma. Onlardan uyarlarsak şöyle denilebilir örneğin ; “Önce Mısırlılar, Hititler, Fenikeliler, Asurlar ve daha bir çokları.. Sonrasında üç yüzyıla yakın Lüzinyan’lar, üç yüzyıla yakın da Osmanlılar kaldı. Şimdi sıra sende! Bir gece de sen kal!” (Bu arada turizm tanıtımı için hiç fena olmadı gibi, Kuzey Kıbrıs Turizm Tanıtma’ya iletmeliyim bunu!)

Kıbrıs’a Gitmek İçin Birkaç Neden

Kıbrıs, her tarihi hikaye gibi kendi içine attığı acılarını denize serpiştirip, mutlu, sevimli ve eğlenceli yüzüyle Akdeniz’in ortasında ziyaretçilerini bekliyor. Bekliyor beklemesine iyi de, neden Kıbrıs’a gitmeli acaba diye sormazlar mı şimdi?

Kıbrıs Gezi Rehberi

Sorsunlar öyleyse. Biz de cevaplarımızı vermeye başlarız o zaman.

Öncelikle bize çok yakın! Uçağa atlayıp bir-bir buçuk saat içerisinde her yerden Kıbrıs’a ulaşabiliyoruz. Sezon ve periyotlara göre oldukça yeterli uçuş alternatifleri de var. Ayrıca Kıbrıs, konaklama konusunda da oldukça fazla seçenek sunuyor. Kıbrıs otelleri, standartları ve konseptleri dahilinde “iyi” olarak tanımlanabilecek bir hizmet veriyor.

Ayrıca konumlandığı coğrafyanın özelliği nedeniyle her mevsimde gidilebilecek bir destinasyon. Pasaport, vize gibi bir takım evraklarla uğraşmadan Akdeniz’in ortasında farklı bir havayı yakalamak için de yine “Kıbrıs” harika bir seçenek.

Hem de Kıbrıs’da kendi paramızı ve kendi dilimizi dilediğimizce kullanabiliyoruz. Ne kurdan birşeyler kaybediyor ne de döviz ofisleri aramaktan yorgun hallere düşüyoruz.

Kıbrıs Gezi Rehberi kktc

Gezilecek yerlerden bahsetmeden önce Hellim peyniri gibi bir lezzeti var ki, burada paylaşmadan olmaz. Kızarırken çıkardığı koku buraya kadar geldi gibi hatta! Unutmadan bir de adanın ünlü “Şeftali Kebabı” da tadılması gereken lezzetlerinden.

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Kıbrıs’ta gezilecek yerler konusunda oldukça fazla alternatif var. Ama bunların Girne, Magosa gibi farklı yerlerde bulunması ve toplu ulaşımın kısıtlı olmasından dolayı birbirinden uzak sayılabilecek noktalarda yer alması nedeniyle gezi sıralamasını kendinizi yapmanız gerekiyor. Nerede hangi şehirde kalıyorsanız rotanızı ona göre çizebilirsiniz.

Haydi Kıbrıs Gezi Rehberi‘ne başlayalım. İşte Kıbrıs Tatili sırasında gezilmesi gereken başlıca 5 yer.

Kıbrıs Gezi Rehberi girne

Girne Kalesi

Girne Kalesi Kıbrıs adasının tarihini hissedebileceğiniz ve dokuya çok fazla anlam katan müthiş bir nokta.

Akdeniz‘de olduğunuzu adeta bas bas bağıran Girne Kalesi, şehir merkezinde bulunuyor. Marina ile Girne Kalesi ve etrafında bulunan kafe ve barlar iç içe geçmiş gibiler. Burada hem yat limanındaki kafelere oturup en azından bir kahve içimi denizi seyredebilir hem de kalenin içinde Luzinyan ve Venedik kulelerini, sarnıç ve zindanlarını ayrıca batık gemi müzesini de görebilirsiniz.

Kıbrıs Gezi Rehberi gezi

Bellapais Manastırı

Girne yat limanında keyifli dakikalar geçirdikten sonra 1100’lü yılların sonu 1200’lü yılların başı gibi inşa edildiği tahmin edilen ve bana göre Kıbrıs Gezi Rehberi‘nin en önemli noktası ve Kıbrıs’ta mutlaka görülmesi gereken bir yapı var sırada. Bellapais Manastırı.

Kıbrıs Gezi Rehberi

Yaklaşık 15 dakikalık bir araba yolculuğu ile ulaşılan Bellapais Manastırı olağanüstü manzaraya sahip olmasının yanında yapı olarak da oldukça etkileyici ve görkemli. Manastırın ismi “Barış Manastırı” anlamına geliyor. Yüzyıllar içerisinde ek bölümler, duvarlar yapılan manastırın en eski ve günümüze en iyi durumda ulaşan kısmı 13.yüzyıldan kalma kilisesi. Bellapais manastırının tarihi yemekhanesi, vaaz kürsüsü, su hatları ve lavabo v.s gibi detayları büyüleyici.

Bulunduğu konum sebebiyle yazın ortasında serin anlar yaratan manastırın hakim olduğu manzaranın da buralarda eşi yok gibi.

St.Hilarion Kalesi

Zamanının Arap akınlarından korunmak için Beşparmak dağlarının en yüksek konumlarından birine yapılmış olan St.Hilarion Kalesi ise bugün yine manzaranın seyredilebileceği harika noktalardan bir diğeri. Girne’ye on kilometre uzaklıktaki St.Hilarion’a ulaşımın en kolay yolu taksi kullanmak.

480 basamaklı merdivenlerinden tırmandıktan sonra tarihi kalenin hakim olduğu eşsiz manzaranın keyfini çıkarabilir ve fotoğraflarınız için nefis görüntüler yakalayabilirsiniz.

Lala Mustafa Paşa Camii

Akdeniz’in en güzel gotik eserlerinden biri olan ve zamanında St.Nicholas Katedrali olarak kullanılan Lala Mustafa Paşa Camii 1300’lü yılların başından kalan bir yapı.

Magosa’da bulunan Lala Mustafa Paşa camiinin önünde bulunan incir ağacının katedral ile aynı yaşta olduğu söyleniyor. Adada bulunan krallıkların taç törenlerinin yapıldığı katedral 1571 yılında camii olarak kullanılmaya başlamış.

Kıbrıs Gezi Rehberi Magosa

Katedralin hemen yanında karşısında bulunan Namık Kemal zindanı ve müzesi ünlü Türk yazar ve devlet adamının sürgün edildiği yerdir.

St. Barnabas Manastırı

Hakkında birçok efsane ve birçok bilinmeyenin olduğu Aziz Barnabas‘ın ismini taşıyan Manastır, hikayelerle dolu Kıbrıs’ın görülmesi gereken en önemli yerlerinden biri.

Kudüs’te sürdürdüğü eğitimini bitirerek Kıbrıs’a dönen ve MS 45 yılından itibaren Hristiyanlığı yaymaya çalışırken öldürülen Barnabas’ın yaklaşık 400 yıl sonra bulunduğu iddia edilen mezarıyla birlikte adına inşa edilen manastır aynı zamanda bir müze olarak kullanılıyor.

Kıbrıs’ta Başka Neler Var?

Kıbrıs’ın gezilecek yerlerinden sadece beş tanesinden bahsettim. Salamis’inden Bufavento kalesine, Bedesten’inden Apostolos Andreas Manastırına kadar daha onlarca gezilecek ve görülecek yere sahip olan Kıbrıs, sadece tarihten de ibaret değil kuşkusuz.

Kıbrıs Gezi Rehberi seyahat

Bir zamanların eğlence bölgesi olan kapalı Maraş şehrinin etrafındaki mükemmel plajlar, karpaz yarımadasındaki el değmemiş mükemmel doğa ve kumsallar olağanüstü güzelliklere sahip.

Kapalı Maraş bölgesinin bir zamanların Akdeniz’deki en hareketli eğlence merkezlerinden biri olduğu biliniyor. Ancak günümüzde de Kıbrıs yine oldukça konforlu ve keyifli otellere sahip. Sürekli bir eğlence, gece kulüplerinde özel programlarda ve casinolarda durmadan devam ediyor.

Kıbrıs, hala çok bakir ve hala ulaşmak çok kolay. Yapacağınız tek şey, mevsimine çok aldırmadan programınızı belirlemek ve uçak biletlerinizi cebinize koyup adanın yolunu tutmak.

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..