PAYLAŞ

İstanbul’da gezilecek yerler denildiğinde akıllara ilk gelen yerlerden biri tarihi yarımada ve tabii ki tarihi yarımadanın en güzel yerinde konumlanmış olan Topkapı Sarayı.

Yazısını detaylarla elbet bir ara yazarız ama Topkapı Sarayı önce seyredilmesi, bakılması ve yaşanması gereken bir yer. Bu nedenle önce görmek gerekir. Biz de fotoğraflarla bir üzerinden geçelim önce.

Topkapı Sarayı

İstanbul’un yaşadığı, yaşattığı binlerce yılın en görkemlilerine sahne olmuş olan Konstantinopolis’in, Devlet-i Aliyye’nin, imparatorlukların başkentinin merkezinde yani tarihi yarımada ismi verilen bölgedeyim. Tarihi yarımadanın en güzel noktasında kurulu olan Topkapı Sarayı’nın kapısında.

İstanbul’un belki de en güzel halidir bu bölge. Burada, İstanbul’un göbeğinde, elinizi kolunuzu sallayarak imparatorlarla aynı bahçede dolaşabilir onlarla aynı kapıların altından geçebilir ve İstanbul’a onların gözünden bakabilirsiniz.

Elbette onların gördüğü şahane manzarayı göremiyorsunuz artık. Binlerce yıllık tarihe sahip olan İstanbul, yaşadığımız bu dönemde, tarihinin en büyük sınırlarına sahip olduğu halde en çirkin görüntülerini barındırıyor bana göre!

Ama yine de İstanbul işte. Yıllar boyunca sayısız kuşatmalarla karşılaşan, sayısız saldırıya uğrayıp yıkımlar yaşayan, işgal altında dönemler geçiren tüm büyük hükümdarların gözdesi, İmparatorların ve imparatorlukların hedefi, gücün ve hakimiyetin simgesi İstanbul.

Tarihi bilgileri her yerde bulabilirsiniz. Ben bugüne kadar gidemeyenlere, gidemeyecek durumda olanlara, uzaklarda olanlara Topkapı Sarayı ve çevresini benim gözümden sunuyorum.

Bir ömrü İstanbul’a harcasam da, onlarca kez gezip dolaştığım yerlerin her defasında farklı hislerle etkisini üzerimde devam ettirmesi o açıklanamayan büyüsünden kaynaklanıyor. İstanbul’dan kaçamıyorsunuz ve nerede olursanız olun sizi çağırmaya devam ediyor. Hiç vazgeçmeden, tam bıktım artık! dediğiniz anda bile. Binlerce yıldır herkesi çağırdığı gibi.

İşte o çağrıyı yapan şehr-i İstanbul’un merkezini bilmem kaçıncı kez de olsa tekrar görmeye geldim. Ne zaman buraya ayaklarımı bassam, her an bir yerden bir tarihi karakter çıkacakmış ve gözgöze gelecekmişim hissine kapılıyorum. Bahçedeki askeri törenleri hayal ediyor, boğazdan geçen kalyonları görme umuduyla denizi gören bir yeri buluyorum. Çok da laf etmeden, resimlerin şimdilik sadece bir kaç tanesiyle Topkapı Sarayı’na bakıp seyreyleyelim.

 

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here