Tatil tamamen kişisel tercihlerin ön plana çıktığı bir konu. Tabii ki bu kişisel tercihleri değiştirebilmek için reklam ve başka pazarlama yollarıyla tatil yerleri arayanlara yoğun bir bombardıman yapılıyor. Bu sayede de birçok yer ilgi görmeye devam ediyor.

Bunlar dışında pahalı ve uzak olup aynı zamanda zor koşullar barındıran ve hatta kimi zaman dayanıklılık isteyen yerler de farklı şeyler vaat ediyorlar. Sessizlik gibi..

Dünyanın En Sessiz ve En Issız Tatil Yerleri

Laponya

Dünyanın en ıssız, ıssız olduğu kadar da en güzel kışlarının yaşandığı Laponya aynı zamanda en sessiz ve sakin tatil yerleri arasında da bulunuyor.

Ancak siz kışlık dediğime bakmayın. Öyle çok kolay bir hayat yok Laponya’da. Oldukça çetin ve zor bir iklime sahip olan bölge, Finlandiya’nın kuzeyinde yer alıyor.

tatil yerleri

Laponya günümüzde turistik olarak oldukça ilgi çekmesine rağmen bu coğrafya da ne kent gürültüsü var ne de başka bir şey. Yağan karın, kırılan buzun veya karlar üzerinde yürüyen bir hayvanın sesine kulak kabartabileceğiniz kadar sessiz bir yer Laponya.

Sessiz ama sessiz olduğu kadar da dinlemek isteyene şarkılar söyleyen masal gibi bir destinasyon.

Tar Çölü

Hint dünyasında anılan ismiyle Tar, Hindistan ve Pakistan arasında yer alıyor.

Egzotik, zor, az renkli gibi görünen ama rengarenk hayatlar barındıran, rüzgarın sesiyle burnunuza düşen mistik kokuların bölgesi bir yer Tar Çölü. Sessiz ve sessiz olduğu kadar da kışkırtıcı tatil yerleri arasında yer alıyor.

Tatil yerleri tar

Antartika

Elbette dünyanın en sessiz noktalarından birini bu kıta parçasının büyük bir bölümü oluşturuyor. Dünyanın en yüksek kıtası ve en ıssız noktası Antartika.

Tatil yerleri antartika

Buz, beyaz, soğuk ve sessiz. Bir buz çölü, bir buz kıtası.

Machu Picchu

Machu Picchu onca ziyaretçisi yanıbaşında olduğunda bile farklı bir ıssızlığa sahip. Hele ki turist kalabalığı ayrıldıktan sonra alabildiğine ıssız, ürkütücü ama aynı zamanda rüya gibi.

sessiz sakin tatil yerleri

1911’de bulunana kadar daha bir sessiz ve ıssız olan Machu Picchu şimdi Peru’nun en ünlü yerlerinden biri.

En sessiz sakin tatil yerleri Machu Picchu

Patagonya

Güney Amerika’nın en ucu. Kanallarla dolu olan film platosu benzeri, hayatın zor devam ettiği bölgelerden biri.

Patagonya’da şiddetli rüzgarların bırakmadığı dağların ve kanalların arasında sessizliğin hakim olduğu, sadece rüzgar çığlıklarını duyabileceğiniz bir doğanın içindesiniz.

En sessiz sakin tatil yerleri patagonya atlar gezisi

tatil yerleri

Booking.com
Önceki İçerikScheveningen: Hollanda’nın Uçsuz Bucaksız Kuzey Sahilleri
Sonraki İçerikAndaman Adaları: Dünyanın El Değmemiş Son Yerleri
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz