Uçak yolculukları son dönemlerde hayatımızın içine çok daha fazla girdi. Ancak birçoğumuz uçak yolculuklarında hala stres ve korku hissediyoruz. Aslında uçak yolculuklarında strese giren tek canlı biz değiliz. Bir çok kişinin yaşamını paylaştığı evcil hayvanlar içinde seyahatler oldukça stresli bir süreç. Uçakta evcil hayvan ile seyahat başlı başına özen gerektiren iş. Bu nedenle evcil hayvanla seyahat etmeye dair kısa bilgiler içeren bir rehber hazırladım.

Uçakta Evcil Hayvan

Sizler de bu konuda yaşanmış tecrübelerinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazıp paylaşırsanız, bu konuda bilgi almak isteyenlere hep birlikte oldukça faydalı oluruz diye umuyorum.

uçakta evcil hayvan

Uçak Yolculuğuna Çıkmaya Uygun mu?

Uçak yolculuklarına çıkmadan önce evcil dostumuzun yaş, sağlık ve bünyesel özellikleri gibi faktörlerini göz önüne almak gerekiyor.

Tahmin ederseniz ki, uçak yolculuğu evcil hayvanlarımızın alışkanlıklarına uyan bir durum değil. Örneğin hamile bir hayvanımız varsa yolculuklarda sıkıntılı bir durum yaşayabilir. Ya da sıcak veya soğuktan hoşlanmayan evcil dostumuz yine benzer sorunlarla karşılaşabilir ve yolculuk boyunca huzursuzluğunu belli edip sorunlu bir yolculuğa sebep olabilir. Bu tip durumların bilinerek yola çıkılması halinde önleyici bir takım tedbirler alınabilir ya da halledilemiyorsa gerektiğinde ulaşım aracı bile değiştirilebilir.

Veterinerlerin hamile hayvanlar için yolculuklardan sakınılması uyarısını önemle dikkate almak gerekiyor. Uzmanlar bu tip durumlarda hayvanların yolculuklarını doğumdan en az iki hafta sonraya kadar ertelemeyi öneriyor.

Uçak yolculuğunuz için daha kabine geçtiğinizde içerideki sıcaklık evcil dostunuz için bunaltıcı ve huzursuz edici olabilir. Aynı şekilde uçak kalkışa geçtikten sonraki havalandırma da benzer sıkıntılara yol açabilir. Özellikle sıcak yaz mevsiminde akşamları veya sabah erken yapılan uçuşlar dostlarımız için daha fazla öneriliyor. Kış aylarında ise öğle saatlerini tercih etmelisiniz.

uçakta evcil hayvan

Uçakta Evcil Hayvan Bulundurmak ile İlgili İzin

Evcil hayvanınızın yasal olarak yolculuk izni alabilmesi için normal şartlarda en az sekiz haftalık olması ve sütten en az beş gündür kesilmiş olması gerekiyor. Dostunuzun sıcaklıklar veya yaş ile ilgili sıkıntıları bulunuyorsa ya da fizyolojik bir takım sorunları varsa kargo bölümleri veya kargo uçakları kesinlikle tercih edilmemelidir.

Herhangi bir hastalık riski grubundaki hayvanlarınız için ise; seyahatinizle ilgili veterineriniz ile kesinlikle konuşmalı ve izin için bir evrak gerekiyorsa mutlaka sağlamalısınız. Aksi halde planladığınız bir seyahat, havayolu şirketinin uyguladığı/uygulayabileceği kurallar gereği dostunuzu uçağa almamasından uçakta evcil hayvan bulundurulmamasından dolayı alt üst olabilir.

Peki böylesi bir durumla karşılaşmamak için ne yapmalıyız?

Yukarıda da bahsettiğim gibi öncelikle veterinerimizle konuşarak gerekli durumu belirtmeli ve ondan alacağımız bir sağlık belgesinin de içinde bulunduğu dostumuza ait tüm evraklarımızı yanımızda bir dosyada bulundurmalıyız.

Eğer fizyolojik bir durum var ise veya -yine herhangi planlamadığınız bir sorunla karşılaşmamak için- mutlaka onunla önceden çekilmiş bir kaç fotoğraf yanınızda veya akıllı telefonunuzda bulunsun!

Uluslararası uçuşlar ile başka ülkelerdeki yerel uçuşlar, uçuş kuralları ile ilgili bir takım farklı uygulamalar içerebilir. Tatsız bir durum yaşamamak adına biletinizi aldığınız havayolu firmasının veya bağlantılı uçuşlarda kullanacağınız bütün havayolu firmalarının kurallarını mutlaka gözden geçirin. Havalandırma, ulaşım sertifikası veya isim etiketi gibi kurallar uygulayan havayolu firmalarının kural ve uygulamalarına hazırlıklı olun. İnternet üzerinden aldığınız bilgilerle yetinmeyip mutlaka havayolu firmasına telefon açıp yetkililerle konuyu ve durumunuz açıklayarak görüşün.

Uçakta evcil hayvan bulundurmak

Uluslararası bir seyahat yapıyorsanız, gideceğiniz yerin elçiliklerinden sağlık düzenlemeleri veya karantina süreçleri konularında işinize çok yarayacak bilgiler edinebilirsiniz.

Mümkünse evcil hayvanınız ile yapacağınız seyahatlerinizi aktarmasız olarak gerçekleştirin. Hem transferler sırasındaki karmaşa ve hava değişimlerinden hem de olası kazalardan onu korumuş olursunuz.

Yolculuk öncesinde alışması için mutlaka yolculuk yapacağı kafes veya çantayı her zamankinden daha fazla kullandırın. Yemeğini orada yemesine alıştırın. Birkaç kez mutlaka orada uyutun. Karnı tok olarak yolculuğa çıkarmayın!

Dostunuzun hem çantasına hem de boynuna isim, adres, telefon gibi iletişim bilgilerinizi mutlaka yazın. Eğer onu kargoyla yalnız göndermeniz gerekiyorsa iletileceği iletişim bilgilerini de eklemeyi unutmayın.

Onu en iyi tanıyanın siz olduğunuzu ve sadece size güvendiğini unutmayın.

Uçakta evcil hayvan ile

Booking.com
Önceki İçerikMoskova Gece Hayatı: Moskova’nın Bitmeyen Geceleri
Sonraki İçerikKırgızistan Gezilecek Yerler ve Kırgızistan’a Gitmek İçin 10 Sebep
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz