Bir sandalye veya benzeri dik duran bir koltukta, hele ki ekonomik uçuş yapan bir havayolunun koltuğunda rahatça uyumak oldukça zor! Tam uyuduğunuz sırada yapılan anonslar, servis yapılacağı zamanlarda açılan ışıklar, koridorda yürüyenlerin kolunuza bacağınıza sanki kavga eder gibi şiddetle çarpması ve benzeri durumlar zaten konfor boyutunda sıkıntısı olan bu tip yolculukların sizi uyutmama nedenlerinin başında geliyor. Uçakta uyumayı pek sevmiyorum ama yine de mecbur kalınan durumlar oluyor. Siz de uçakta nasıl rahat uyunur? diye soruyorsanız Uçakta uyumak ile ilgili yazımı okumaya devam edin.

Uçak yolculuklarında havayolu personelinin nefret ettiği davranışları yazdığım yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Uçakta Uyumak İçin Tavsiyeler

1 – Uçakta Uyumak İçin En Önemli Konu Koltuk Seçimi

Seyahat sırasında rahatça uçakta uyumak için öncelikli tercihiniz cam kenarı bir koltuk olmalı. Başınızı dayayabileceğiniz ekstra bir alan yaratan cam kenarı koltuklarda, servis yapan host ve hostesler ile onların servis arabalarının bir de tuvalete kalkan yolcuların siz uyurken ikide bir size çarparak uykunuzu bölmelerine engel olmuş oluyorsunuz.

uçakta uyumak

Ayrıca pencerenin perdesinin kontrolü de size geçeceğinden dilediğiniz gibi açıp kapatabilirsiniz.

2 – Uçak Yolculuğunda Rahat Kıyafetler Seçin

Bir uçak yolculuğunda, seyahatinize ve uykunuza konfor katabilmek için en önemli detaylardan biri de kıyafet seçimidir. Dar pantolon, kot pantolon, topuklu ayakkabı gibi kıyafetlerden uzak durun. Bunlar yolculuğunuzu yapacağınız dar bir alanda size büyük sıkıntı vereceklerdir.

Yine yolculuğunuz sırasında uykuyu bozan şeylerden biri de bir türlü sağlanamayan dengeli bir ısıtma – soğutmadır. Bu nedenle inceden kalına bir kaç giysi giymenizin veya bunların çabuk ulaşılabilir bir yerde olmasının oldukça faydası bulunuyor. Soğuktan iki büklüm uyanmak istemezsiniz sanırım.

Uçakta uyumak için

3 – İyi Bir Kulaklık Alın!

Yanınızda kendinize uygun bir kulak tıkacı veya bu tıkaç işinden hoşlanmıyorsanız bir kulaklık bulundurun. Ancak bunun seçiminde dikkatli olmalısınız. Zira uyurken kulaklarınıza ağrı yapan kulaklıklar olduğu gibi, dışardaki sesi olduğu gibi kulağınıza getiren kulaklıklarda bulunuyor. Bu nedenle iyi bir çift kulaklık veya kulak tıkacı hem dışardaki seslerin sizi rahatsız etmesine engel olacak hem de dilerseniz sevdiğiniz şarkıları hafif bir tonda dinleyerek nefis bir uyku çekebileceksiniz.

4 – Yastık ve Battaniye Önemlidir

Havayolu şirketlerinin önceleri standart servislerinde olan bu gibi hizmetler artık birçok havayolu tarafından ya kaldırılıyor ya da bu hizmet ücretli olarak sunuluyor.

Eğer uçağınızda bu gibi bir hizmet varsa koltuğunuza oturmadan yastık ve battaniyenizi yolculuğunuz başlamadan görevliden isteyin. Çünkü havayolunuz bunu ücretsiz veriyor bile olsa, uçakta sınırlı sayıda bulundurduğundan size kalmayabilir. Ücret vermek istemiyor veya seçtiğiniz havayolunuzda bu gibi bir hizmet yoksa kendi yastığınızı (bu şişme yastıkta olabilir) ve battaniyenizi yanınızda getirebilirsiniz. Çantanıza sığacak şekilde satılan küçük setlerden oluşan bu paketleri internet üzerinden sipariş edebilir veya havalimanından bakabilirsiniz.

Eğer battaniye kullanıyorsanız emniyet kemerinizi, battaniyenizi üzerinize aldıktan sonra bağlayın ki, kemer kontrolü yapan görevliler sizi uyandırmasın!

5 – Uçak Yolculuğunda İçecekler

Eğer yolculukta uyumak gibi bir fikriniz varsa, uçak yolculuğu öncesi veya sırasında kafeinli içeceklerden uzak durun. Son dönemlerde havalimanlarında çok sayıda kahve zinciri veya kafeinli ürünler satan ve yolculuk saatinize kadar vakit geçirebileceğiniz yerler bulunuyor. Bunlardan uzak durmaya çalışın.

uçakta uyumak için öneriler

Tuvalete çok sık gitmemek için su içmeyi tercih etmeyebilirsiniz ancak özellikle uçuş sırasında su içmeniz sizi dinlendirecek ve daha rahat uykuya geçmenize sebep olacaktır.

Tabii ki bunlar dışında, (görüntüsü bana komik geldiğinden ve her gördüğümde gülmeme rağmen) ışıktan rahatsız oluyorsanız göz bantlarından faydalanabilirsiniz. Ancak uyumak için ciddi bir rahatsızlığınız yoksa ve çok da mecbur değilsiniz uyku ilacı kullanmamanızı tavsiye ediyorum.

Bir de koltuğunuzun sırt kısmını yatırmak sizler için önemli değilse mutlaka exit koltuk tercihi yapın. Ayaklarınızı uzatarak uyunan bir yolculuk çok keyifli oluyor.

Sizinde kendi uyguladığınız taktikler veya verebileceğiniz ipucu varsa, yorumlar kısmına yazıp paylaşırsanız sevinirim.

6 YORUMLAR

  1. Uçaklarda bir koltuk standardı da yok. Bazı koltuklarda özellikle orta sıralara oturmak hele de biraz kiloluysanız imkansız gibi birşey. Uçakta uyuyacak kadar uzun bir yola gitmedim ama bir gün gidersem dikkate alacağım. 🙂

  2. Ben uçağa hep uykusuz biniyor ve indiğimde kendimi aptal gibi hissediyorum. Çünkü uçak uyumak için yeterince konforsuz bir araç. Business dışında tabii!

    • Özellikle ekonomi sınıfı hatta lowcost uçuşlarda uyumak gerçekten zorlaşıyor. Uçaklar maliyeti azaltmak için ve birkaç koltuk daha ekleyebilmek için konforsuzlaşıyor. Yine de gezginler için yolculuklarda uyumak, gidilecek yerde zaman kazanmak olduğundan önemli bir detay! Teşekkürler yorumunuza.

  3. Geçen hafta yaptım öneririm, kör sabah saatteki uçağa bilet alın, kaçırmamak için gece uyumayın, sonra daha aprondayken mışıl mışıl yolculuk başlar, iniş takımları yere deyince sona erer 🙂

    • Keyifli bir gezgin çözümü!.. O durumun tek kötü yanı uçağa binene kadar olan süredeki “ya uykusuz ne yapayacağım koca gün” düşünceleri oluyor. 🙂

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..