Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Seyahat Rehberi

Uçakta Uyumak İçin 5 Önemli Tavsiye!

Bir sandalye veya benzeri dik duran bir koltukta, hele ki ekonomik uçuş yapan bir havayolunun koltuğunda rahatça uyumak oldukça zor! Tam uyuduğunuz sırada yapılan anonslar, servis yapılacağı zamanlarda açılan ışıklar, koridorda yürüyenlerin kolunuza bacağınıza sanki kavga eder gibi şiddetle çarpması ve benzeri durumlar zaten konfor boyutunda sıkıntısı olan bu tip yolculukların sizi uyutmama nedenlerinin başında geliyor. Uçakta uyumayı pek sevmiyorum ama yine de mecbur kalınan durumlar oluyor. Siz de uçakta nasıl rahat uyunur? diye soruyorsanız Uçakta uyumak ile ilgili yazımı okumaya devam edin.

Uçakta Uyumak İçin Tavsiyeler

1 – Uçakta Uyumak İçin En Önemli Konu Koltuk Seçimi

Seyahat sırasında rahatça uçakta uyumak için öncelikli tercihiniz cam kenarı bir koltuk olmalı. Başınızı dayayabileceğiniz ekstra bir alan yaratan cam kenarı koltuklarda, servis yapan host ve hostesler ile onların servis arabalarının bir de tuvalete kalkan yolcuların siz uyurken ikide bir size çarparak uykunuzu bölmelerine engel olmuş oluyorsunuz.

uçakta uyumak

Ayrıca pencerenin perdesinin kontrolü de size geçeceğinden dilediğiniz gibi açıp kapatabilirsiniz.

2 – Uçak Yolculuğunda Rahat Kıyafetler Seçin

Bir uçak yolculuğunda, seyahatinize ve uykunuza konfor katabilmek için en önemli detaylardan biri de kıyafet seçimidir. Dar pantolon, kot pantolon, topuklu ayakkabı gibi kıyafetlerden uzak durun. Bunlar yolculuğunuzu yapacağınız dar bir alanda size büyük sıkıntı vereceklerdir.

Yine yolculuğunuz sırasında uykuyu bozan şeylerden biri de bir türlü sağlanamayan dengeli bir ısıtma – soğutmadır. Bu nedenle inceden kalına bir kaç giysi giymenizin veya bunların çabuk ulaşılabilir bir yerde olmasının oldukça faydası bulunuyor. Soğuktan iki büklüm uyanmak istemezsiniz sanırım.

Uçakta uyumak için

3 – İyi Bir Kulaklık Alın!

Yanınızda kendinize uygun bir kulak tıkacı veya bu tıkaç işinden hoşlanmıyorsanız bir kulaklık bulundurun. Ancak bunun seçiminde dikkatli olmalısınız. Zira uyurken kulaklarınıza ağrı yapan kulaklıklar olduğu gibi, dışardaki sesi olduğu gibi kulağınıza getiren kulaklıklarda bulunuyor. Bu nedenle iyi bir çift kulaklık veya kulak tıkacı hem dışardaki seslerin sizi rahatsız etmesine engel olacak hem de dilerseniz sevdiğiniz şarkıları hafif bir tonda dinleyerek nefis bir uyku çekebileceksiniz.

4 – Yastık ve Battaniye Önemlidir

Havayolu şirketlerinin önceleri standart servislerinde olan bu gibi hizmetler artık birçok havayolu tarafından ya kaldırılıyor ya da bu hizmet ücretli olarak sunuluyor.

Eğer uçağınızda bu gibi bir hizmet varsa koltuğunuza oturmadan yastık ve battaniyenizi yolculuğunuz başlamadan görevliden isteyin. Çünkü havayolunuz bunu ücretsiz veriyor bile olsa, uçakta sınırlı sayıda bulundurduğundan size kalmayabilir. Ücret vermek istemiyor veya seçtiğiniz havayolunuzda bu gibi bir hizmet yoksa kendi yastığınızı (bu şişme yastıkta olabilir) ve battaniyenizi yanınızda getirebilirsiniz. Çantanıza sığacak şekilde satılan küçük setlerden oluşan bu paketleri internet üzerinden sipariş edebilir veya havalimanından bakabilirsiniz.

Eğer battaniye kullanıyorsanız emniyet kemerinizi, battaniyenizi üzerinize aldıktan sonra bağlayın ki, kemer kontrolü yapan görevliler sizi uyandırmasın!

5 – Uçak Yolculuğunda İçecekler

Eğer yolculukta uyumak gibi bir fikriniz varsa, uçak yolculuğu öncesi veya sırasında kafeinli içeceklerden uzak durun. Son dönemlerde havalimanlarında çok sayıda kahve zinciri veya kafeinli ürünler satan ve yolculuk saatinize kadar vakit geçirebileceğiniz yerler bulunuyor. Bunlardan uzak durmaya çalışın.

uçakta uyumak için öneriler

Tuvalete çok sık gitmemek için su içmeyi tercih etmeyebilirsiniz ancak özellikle uçuş sırasında su içmeniz sizi dinlendirecek ve daha rahat uykuya geçmenize sebep olacaktır.

Tabii ki bunlar dışında, (görüntüsü bana komik geldiğinden ve her gördüğümde gülmeme rağmen) ışıktan rahatsız oluyorsanız göz bantlarından faydalanabilirsiniz. Ancak uyumak için ciddi bir rahatsızlığınız yoksa ve çok da mecbur değilsiniz uyku ilacı kullanmamanızı tavsiye ediyorum.

Bir de koltuğunuzun sırt kısmını yatırmak sizler için önemli değilse mutlaka exit koltuk tercihi yapın. Ayaklarınızı uzatarak uyunan bir yolculuk çok keyifli oluyor.

Sizinde kendi uyguladığınız taktikler veya verebileceğiniz ipucu varsa, yorumlar kısmına yazıp paylaşırsanız sevinirim.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
Seyahat Rehberi

Uçak Yolculuklarının Gizli Yüzü: Uçak Yemekleri ve Sağlıklı Seyahat Önerileri

Seyahat Öncesi Yenen YemeklerUçakta Yenilen Yemekler: Ne Kadar Sağlıklı?Uzmanlardan Uçak…
Daha Fazla
Seyahat Rehberi

Kabin Bagajı Boyutları: Seyahatinizde Sorunsuz Bir Yolculuk İçin Bilmeniz Gerekenler

Kabin Bagajı Standartları Neden Değişti?Yeni Kabin Bagajı StandartlarıYolcu Deneyimini…
Daha Fazla
Seyahat Rehberi

Unutulmaz Bir Balayı İçin En İdeal Zaman ve Mekanlar: Ay Ay Balayı Tatili Rehberi

Balayı Tatili Hangi Mevsim NereyeOcak: Ilıman İklimlerin CazibesiŞubat: Tropik RüyaMart: Uzak…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

8 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir