Asya’nın en ışıklı günleri olan Yi Peng Festivali (Yee Peng) ve aynı zamana denk gelen Loi Krathong, her yıl binlerce kişiyi Tayland‘da buluşturan en önemli etkinliklerden biri olarak görülüyor.
Yi Peng Festivali
Hani bizde de laf olsun diye özel/genel tüm günlerde, hatta sevgililer gününde gökyüzüne bırakılıp uçurulan kağıt fenerler var ya! İşte onların atası sayılan bir aktivite Yi Peng Festivali..

Yi Peng Festivali Nedir, Nerede ve Ne Zaman Düzenlenir?

Yi Peng, Tay dilinde Yi “iki” ve Peng “dolunay” anlamlarına gelen kelimelerden oluşan bir isim.

Festival her yılın 12. dolunayı olarak belirtilen dönemde, miladi takvime göre Kasım ayına denk gelen periyotta gerçekleştiriliyor.

Yi Peng dönemi Tayland

Tayland’ın Kuzey bölgesinde yer alan popüler gezi destinasyonu Chiang Mai’de her yıl görkemli bir şekilde gerçekleştirilen Yi Peng öylesine büyük bir ilgi görüyor ki, festivalin gerçekleştirildiği günlerde gökyüzünde gezen onbinlerce fener nedeniyle uçak seferleri iptal edilip havaalanları kapatılıyor.

Yi Peng Festivali Chiang Mai

Yi Peng Ritüeli

Yi Peng zamanında kimine göre kurtulmak istediğin şeyi fenerin üzerine yazıyor ve bırakıyorsun, kimine göre de doğru yolu bulmak için Buda‘nın gittiği yolu aydınlatıyor ve saygıda bulunuyorsun. Birtakım inanışa göre de dileklerini tutuyorsun ve gerçekleşmesi için gelecek yılı bekliyorsun.

Aslında bir çeşit arınma diyebileceğimiz Yi Peng festivali için, hem ritüel hem de turistik olarak farklı amaçlara da bölünmüş diyebiliriz. Çünkü hem gerçek tarihinde düzenlenen bir festival var bir de bir hafta sonrasında turistler için düzenleneni bulunuyor.
Tayland gezisi için Chiang Mai’ye giderseniz ve Yi Peng dönemiyse, uğramanız gereken yerin Maejo Üniversitesi olduğunu da notlarınız arasına ekleyin.
Yi Peng Festivali
Editör notu: Bu yazı bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını döneminde yazıldı. “Bundan sonra böylesi kalabalıklar arasında olabilecek miyiz?” diye bundan sonra daha ciddi düşünmek gereken bir dönemde. Ancak yine de bir fener ile hayatımızdan atmak istediğimiz şeyleri onun üzerine yazıp gökyüzüne bırakmak fikri, şu an için elimizden gelen tek şey gibi..
Booking.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz