Chiang Mai

Gökyüzündeki Kağıt Fenerlerin Atası Yi Peng Festivali

Asya’nın en ışıklı günleri olan Yi Peng Festivali (Yee Peng) ve aynı zamana denk gelen Loi Krathong, her yıl binlerce kişiyi Tayland‘da buluşturan en önemli etkinliklerden biri olarak görülüyor.
Yi Peng Festivali
Hani bizde de laf olsun diye özel/genel tüm günlerde, hatta sevgililer gününde gökyüzüne bırakılıp uçurulan kağıt fenerler var ya! İşte onların atası sayılan bir aktivite Yi Peng Festivali..

Yi Peng Festivali Nedir, Nerede ve Ne Zaman Düzenlenir?

Yi Peng, Tay dilinde Yi “iki” ve Peng “dolunay” anlamlarına gelen kelimelerden oluşan bir isim.

Festival her yılın 12. dolunayı olarak belirtilen dönemde, miladi takvime göre Kasım ayına denk gelen periyotta gerçekleştiriliyor.

Yi Peng dönemi Tayland

Tayland’ın Kuzey bölgesinde yer alan popüler gezi destinasyonu Chiang Mai’de her yıl görkemli bir şekilde gerçekleştirilen Yi Peng öylesine büyük bir ilgi görüyor ki, festivalin gerçekleştirildiği günlerde gökyüzünde gezen onbinlerce fener nedeniyle uçak seferleri iptal edilip havaalanları kapatılıyor.

Yi Peng Festivali Chiang Mai

Yi Peng Ritüeli

Yi Peng zamanında kimine göre kurtulmak istediğin şeyi fenerin üzerine yazıyor ve bırakıyorsun, kimine göre de doğru yolu bulmak için Buda‘nın gittiği yolu aydınlatıyor ve saygıda bulunuyorsun. Birtakım inanışa göre de dileklerini tutuyorsun ve gerçekleşmesi için gelecek yılı bekliyorsun.

Aslında bir çeşit arınma diyebileceğimiz Yi Peng festivali için, hem ritüel hem de turistik olarak farklı amaçlara da bölünmüş diyebiliriz. Çünkü hem gerçek tarihinde düzenlenen bir festival var bir de bir hafta sonrasında turistler için düzenleneni bulunuyor.
Tayland gezisi için Chiang Mai’ye giderseniz ve Yi Peng dönemiyse, uğramanız gereken yerin Maejo Üniversitesi olduğunu da notlarınız arasına ekleyin.
Yi Peng Festivali

About author

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir