Unutulmaz filmlerin peşinde seyahat etmek ister misiniz? Ünlü filmler ve bu filmlerin unutulmaz sahnelerinin çekildiği, hikayelerinin geçtiği yerler artık gözde birer film rotaları haline geldi.

Her ne kadar ucuz satış fiyatları nedeniyle klasik turlar satılmaya devam etse de, yeni seyahat trendleri arasında yer alan tematik ve deneyim turları arasında en ilgi çekenlerinden biri de unutulmaz film rotaları olmaya devam ediyor.

Bu turları gerçekleştiren yeni birçok seyahat acentası ortaya çıkarken, klasik turlar düzenleyen köklü tur operatörleri de yan markalarla benzer trendler için ürünler oluşturuyorlar. Bunlardan biri olan tatil sepeti, sinema ve seyahat tutkunları için 10 farklı rota belirledi. Eğer iyi bir sinema izleyicisiyseniz, bu filmlerin çekildiği mekanlar sizin için yepyeni bir tatil lokasyonu olabilir.

Filmlerin Peşinde Seyahat, Film Rotaları

Bir filmi hayranlıkla izlerken o heyecan verici görüntülerin içine girip kahramanların peşine takılmayı, kameranın gezdiği coğrafyalarda kaybolmayı istemediniz mi hiç? Mesela o meşhur Kumsal filminin yıldızı Leonardo di Caprio ile Tayland’a gidip, Phi Phi Adaları’nın bembeyaz kumsallarından turkuaz sulara atlamayı arzulamadınız mı? Eğer iyi bir sinema izleyicisiyseniz mutlaka sizin için unutulmaz olan bir filmin karesine girmeyi, en azından çekildiği mekanı gözlerinizle görmeyi hayal etmişsinizdir.

İşte sinemaseverlerin gönüllerinde taht kurmuş 10 kült filmin çekildikleri lokasyonlar, sizi unutulmaz film rotaları için seyahat etmeye çağırıyor.

Çölde Çay – Tanca / Fas

Film rotaları egzotik bir coğrafyada Orijinal adı The Sheltering Sky olan Bernardo Bertolucci’nin bu unutulmaz filmi ile başlıyor.

Filmi izleyenler belki hatırlar. Çölde Çay filmi, tam da gezginlerin ruhunu okşayan bir diyalogla açılır ve John Malkovich ile Debra Winger’ın canlandırdığı başkahramanlar Fas’ın Tanca limanına inerek, yol arkadaşlarına belki de eve hiç geri dönmeyecek seyyahlar olduklarını söylerler.

Film Rotaları Çölde Çay

Fas’ın egzotik sokaklarından Sahra Çölü’nün kızıl kumlarına, Cezayir ve Nijer sınırına kadar uzanan birçok farklı lokasyonda çekilmiş olan Çölde Çay’ın mekanlarını deneyimlemek isteyenler, özellikle filmin kahramanlarının Tanca’da kaldıkları tarihi El Minzah Oteli’ni de mutlaka ziyaret etmeliler!

Indiana Jones (Son Macera) – Petra / Ürdün

Dünyanın en gizemli antik kentlerinden biri olan Ürdün’deki Petra Antik Şehri’ni tüm dünya neredeyse Harrison Ford ve Sean Connery’nin başrolünde oynadıkları Indiana Jones filmiyle tanıdı.

Petra İndiana Jones

Senaryo gereği kayıp kutsal kasenin peşine düşen karakterlerin filmin sonunda bir kanyona gizlenmiş olan Petra harabelerine gelmeleri tesadüf olmasa gerek! Kayalıkların içine kazılmış, pembe, turuncu ve kırmızı taşlardan yontulmuş tapınaklarıyla Petra, gerçekten de hazinelerin saklandığı gizli bir bölge gibi.

Petra, hem filmin hem de bölgede geçmişte hüküm sürmüş Nebati Krallığı’nın izlerini sürmek isteyen seyahat severlerin gözdesi.

In Bruges – Brugge / Belçika

Brugge, Belçika’nın kuzeyinde yer alan, içinden geçen kanallar nedeniyle Kuzey’in Venedik’i olarak nitelendirilen bir masal kenti.

Film Rotaları Brugge Belçika

Başkente trenle bir saat mesafedeki Ortaçağ şehri Brugge, özellikle In Bruges filminden sonra ziyaretçi akınına uğradı. Usta İngiliz oyuncular Colin Farrell ve Ralph Fiennes’in rol aldığı film, özellikle şehir meydanında yer alan Belfort kulesinde çekilen unutulmaz sahnesiyle sinemaseverlerin akıllarında yer etti.

Eğer nefesiniz yetiyorsa siz de oyuncular gibi 83 metrelik bu çan kulesine tırmanıp şehrin dantel gibi işlenmiş mimarisini tepeden seyretmelisiniz.

Zorba – Girit / Yunanistan

Nikos Kazancakis’in başyapıtı, aynı adlı romandan uyarlanmış olan Zorba filmi, yalnızca unutulmaz müziğiyle değil, filmin çekildiği lokasyonla da akıllarda.

Zorba Girit Adası

Yunanistan’ın Girit Adası’nda çekilmiş olan filmin belki de en ünlü sahnelerinden biri, hikayenin kahramanı Zorba’nın (yani ünlü aktör Anthony Quinn’in) sirtaki yaptığı o anlar. Kokkino Chorio köyünün Stavros plajında 1964 yılında çekilen bu görüntüler siyah-beyaz olsa da, Yunan adalarının güzelliğini gözler önüne seriyor.

Bugün filmin çekiminden neredeyse 55 yıl sonra Stavros plajı aynı bakirlikte değilse de şirin lokantaları, pansiyonları ve masmavi deniziyle yaşamdan keyif almayı bilen Zorba’yı yadetmek isteyenleri ağırlamaya devam ediyor.

Yüzüklerin Efendisi – Yeni Zelanda

Kült filmlerden bahsedince Yüzüklerin Efendisi’nden söz etmeden olmaz! Muhteşem doğası, ormanları, şelaleleriyle adeta doğal bir film platosunu andıran Yeni Zelanda’da çekilmiş olan Yüzüklerin Efendisi serisinin üç filmi de ülkenin farklı bölgelerinde kameraya alındı.

Yeni Zelanda Hobbit Köyü

Wellington’daki Kaitoke Bölgesel Parkı, Nelson Lakes Ulusal Parkı, Christchurch’deki Mount Sunday ve Pelennor Fields gibi bölgelerde çekilen Yüzüklerin Efendisi’ne ait görülmesi gereken en önemli lokasyonlardan biri ise adanın kuzeyinde yer alan Matamata bölgesi.

Burada yer alan Waikato kasabası, serideki Orta Dünya’nın Shire bölgesini temsil ediyor. Hani şu meşhur Hobbit’lerin yaşadığı yer. Dağların içine kazınmış yuvarlak kapılı ve pencereli evleri görmek için bile ziyaret edilesi bir kasaba.

Karayip Korsanları – Saint Vincent ve Grenadin Adaları

Korsancılık oynamak için Karayipler’den daha uygun bir lokasyon olamaz. Hele hele Johnny Depp’in Karayip Korsanları serisinden keyif alıyorsanız o halde Güney Amerika’nın yukarısındaki bu minik takımadaları ziyaret etmeden geçmeyin.

Karayip Korsanları Nerede Çekildi

Karayip Korsanları, Saint Vincent adasında yer alan Wallilabou Körfezi’nde çekildi. Yemyeşil dağlar, denize uzanan palmiyeler ve gerçekten de korsanlar zamanından kalan okyanusa yöneltilmiş tarihi toplarıyla ziyaretçileri adeta zamanda yolculuğa çıkaran Wallilabou Körfezi, lüks yatların demirlediği turistik bir bölge.

Karayip Korsanları Adası

Buradan kiralayacağınız teknelerle filmin çekildiği sahilleri gezebilir, sakin restoranlarda balık yiyip Karayipler’in tadını çıkarabilirsiniz.

Amelié – Paris / Fransa

Söz konusu Paris olduğunda, burada çekilmiş olan onlarca filmi saymak mümkün elbette. Ancak unutulmaz müzikleri, Audrey Tautou’nun canlandırdığı sevimli kahramanı ile Amelié, sinemaseverlerin Paris’le özdeşleştirdiği en önemli filmlerin başında geliyor.

Amelie Filmi Paris Kafe

Önceden Amelié‘nin çalıştığı Café des 2 Moulins isimli kafe görülmeye değer. Arnavut kaldırıldı iki sokağın kesişiminde yer alan bu kafe filmin meraklıları bu şekilde ilgi görüyor ki, gitmeden önce ziyaret ederek yarar var. İster Amelie’nin çalıştığı barındığı, ister sokağı kesen masalarındaki oturun, içindeki filmin içinde hissedeceğinize garanti edilebiliriz.

Benim Afrikam – Nairobi / Kenya

Meryl Streep ve Robert Redford‘un performanslarını izleyenleri büyüleyenlerde oynadım, Afrika’daki filmi, oyunculukların başarısı yukarı çekildi, yerin, yani Kenya’nın gelecekteki doğasına ait görüntülerle de klasikleşti.

Film Rotaları Kenya

Kenya‘nın başkenti Nairobi’nde toprak sahibi olan ve 1910’larda yaşayan yaşayan Danimarkalı yazar Karen Blixen‘in Afrika anılarını anlatıldığı yerde Afrika‘dan dışarı uyarlanan film, gerçek olaylardan esinleniyor. Blixen’in o anda yaşadığı çiftlik, halen filmin meraklılarının ziyaretine açık.

Günümüzde Karen Blixen Müzesi olarak ziyaretçileri ağırlayan ev, Ngong Tepeleri‘nde yer alıyor.

Cinnet – Oregon / ABD

Usta yönetmen Stanley Kubrick‘in korku romanlarının duayeni Stephen King‘in The Shining kitabından uyarlanan ve Jack Nicholson‘ın başrolde yer olduğu Cinnet filmi, korku filmleri alanında kültlerden söyleniyor.

Filmlerin çekildiği yerler

Ana karakterin, oğlu ve eşiyle birlikte kimliği bekçilik yapmakta olduğu sıradakileri, izole ve ürpertici ortamdan yavaş yavaş aklını yitirdiği filmin orada sahnesi onu ne kadar kapalıda çekildiyse de, dış mekan olarak Oregon‘daki Timerline Lodge oteli orada. King’in kitabı yazarken kaldığı Kolorado’daki Stanley Oteli de, hikayeye esin kaynağı olduğu için filmin meraklıları sırasında sıkça ziyaret ediliyor.

Filmin korku dolu sahnelerini kafanızda canlandırmak için bu otelin ürpertici koridorlarında gezmeye ne dersiniz?

Harry Potter – Oxford / İngiltere

Harry Potter çocuklar için kaleme giden bir masal kahramanı olsa da, onun hikayelerini biz büyükler de çocuklar kadar büyük bir ilgiyle izledik.

Harry Potter Okulu

Harry Potter öyle bir fenomen haline geldi ki, tüm dünyadan hayranları filmin çekildiği lokasyonları görebiliyor için İngiltere ‘yi ziyaret ederek devam ediyorlar. Hikayede Hogwarts’ın sonundan Harry Potter ve arkadaşlarına büyücülük öğreten kolej, eski Oxford‘da yer alan tarihi Christchurch Koleji.

Harry Potter filminin çekildiği okul

500 yıllık bir tarihe sahip ve muhteşem bir mimariye sahip olan bu okul, Harry Potter hayranlarının koleji ziyaret edip gezmelerine izin veriyor.

Booking.com
Önceki İçerikVietnam’ın En Ünlü Yeri: İçinden Tren Geçen, Tren Sokağı
Sonraki İçerikTürkiye’nin En Güzel Antik Liman Kenti Assos Hakkında Her Şey
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz