Macaristan‘ın başkenti Budapeşte‘nin yaklaşık elli kilometre uzağında bizim de tarihimizde önemli bir yeri olan Estergon ya da Macar dilindeki ismiyle Ezstergom yer alıyor.

Estergon, -bize her ne kadar kalesi ile dillerimize yerleştiğinden dolayı- küçük bir yeri anlatıyor gibi gözükse de, aslında burası bir bölgenin ismini de anlatan bir Macar sınır kenti.

Estergon, gerçekleştireceğiniz bir Macaristan seyahati veya katılacağınız bir Orta Avrupa Turu esnasında gözde bir gezi durağı içerisinde yer alıyor.

Estergon Kalesi

Estergon Kalesi

Macaristan’ın başkenti Budapeşte‘yi gezip gördükten sonra çevrede ne var ne yok diye araştırmaya başlayabilirsiniz.

İşte tam bu sırada karşınıza önce Szentendre çıkacak. Nefis bir kent olan Szentendre gezisi için detayları yine seyahat içeriklerimiz arasında bulabilirsiniz.

Macaristan Gezisi

Estergon Hakkında Her Şey

Estergon, Macaristan’ın en eski ve köklü kentlerinden biri. Aynı zamanda Macaristan – Slovakya sınırını da belirleyen kentin içerisinden geçen ve hemen Tuna Nehri kıyısında yer alan ünlü Estergon Kalesi ve kale içerisinde yer alan “Basilikası” ile ünlü ve hala önemli bir şehir.

Estergon ve ünlü kalesi, 1241 yılındaki Moğol istilasına kadar Macar Krallığının idari ve dini merkezi olmuş.

Estergon Türküsü

Osmanlılar tarafından gerçekleştirilen 1. Viyana kuşatması sırasında Osmanlı hakimiyetine geçen kale, iki ayrı dönemde Osmanlı hakimiyetinde kalmış. Özellikle kaleyi teslim etmek zorunda kalan Osmanlıların burukluğu ve üzüntüsü, ünlü Estergon Kalesi Türküsü‘ne de konu olmuş.

Arpad Hanedanı Kralı 4. Bela döneminde, başkentin önce Vişegrad sonrasında ise Buda‘ya taşındığı süreler içerisinde ise ülkenin başkentliğini yapmış.

Estergon Kalesi İçerisinde Bir Bazilika

Estergon ve kalesi günümüzde bir turistik cazibe merkezi olarak yer alıyor. Gerçi bizim için kentten ünlü olan “kale”den günümüze kalan çok fazla bir şey yok gibi.

Hatta kente geldiğinizde dikkatinizi çeken ilk şey Macaristan’ın en büyük dini yapısı olan “Katedral” oluyor. Kale namına ise maalesef çok fazla bir yapı dikkatinizi çekmiyor.

Estergon bazilikası

Kale içinde bulunan Estergon Bazilikası, 1822 tarihinde yapımına başlanan ve 1869 yılında tamamlanan bir yapı.

Estergon Bazilikası‘nın yapımı yeni bir tarih olsa da, yapıldığı yerde daha önce bulunan sonrasında yıkılmış olan 1010 tarihli Saint Adalbert Katedrali‘nin neredeyse tam olduğu yere yapılmış.

O tarihlerde Tepe Kale olarak bilinen kale içerisinde yedi adet kilise bulunuyormuş.

Macaristan Gezisi katedral

Estergon Kalesi Müze Girişi

Estergon Kalesi içinde şimdi bu katedral toplu ziyaretlerde bilet alınarak gezilen bir müze gibi hizmet verirken, dini törenler için de kullanıma devam ediyor. Camla korunan eski temeller, Osmanlılara da ait savaş aletleri bulunan müze, gezilecek önemli yerlerden.

Estergon Kalesi’nin Tuna Nehri’ne bakan tarafına geldiğinizde ise harika bir manzara görüyorsunuz. Nehirin karşı kıyısında gördüğünüz yer Slovakya toprakları. Slovakya’nın sınır kenti Štúrovo‘da bir zamanlar Osmanlı idaresinde kalmış topraklardan. Günümüzde yaklaşık 12 bin kişinin yaşadığı bu Slovak kentine Maria Valeria Köprüsü ile geçebiliyorsunuz.

Estergon Macaristan – Slovakya Sınırı

Köprünün tam ortasında Slovakya’ya geçtiğinizi belirten tabelalar bulunuyor.

Macaristan Slovakya sınırı

Kentin, kalenin ve bazilikanın en güzel görüntülerini de bu karşı sahilden seyredebilir ve fotoğraflayabilirsiniz.

Estergon’a Nasıl Gidilir?

Budapeşte’den yapmayı düşündüğünüz bir Estergon gezisi için Szentendre, Vişegrad üzerinden Tuna Nehri sahili boyunca devam ederek Estergon’a ulaşabilirsiniz.Booking.com

Otobüsle Estergon Gezisi

Estergon’a gitmek için çeşitli alternatifler bulunuyor. Eğer Orta Avrupa Turu veya başka bir tur programı satın alıp Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunuyorsanız, içerisinde Estergon’un da bulunduğu Vişegrad, Szentendre ekstra turuna katılabilirsiniz.

Štúrovo Gezisi

Budapeşte’ye kendiniz geldiyseniz veya Estergon’a yine kendi imkanlarınız ile ulaşmak isterseniz, otobüs alternatifini kullanabilirsiniz.

Bu ünlü kente giden otobüslerden 800 numaralı olanı Dorog üzerinden, 880 numaralı olanı ise Vişegrad üzerinden gidiyor. Yaklaşık bir buçuk saatlik yolculukla kentin otobüs terminaline varabiliyorsunuz.

Tren ile Estergon Gezisi

Tren ile Estergon’a gitmek için 1877 tarihinde yapılan Nyugati tren istasyonundan yine yaklaşık olarak bir buçuk saatlik bir yolculuk sizi buraya ulaştıracaktır.

Booking.com
Önceki İçerikLas Terrenas Dominik’te bir Cennet
Sonraki İçerikViyana Schönbrunn Sarayı Hakkında Her Şey
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz