Ana Sayfa Macaristan Estergon Türkülere Marşlara Konu Olan Estergon Kalesi

Türkülere Marşlara Konu Olan Estergon Kalesi

0

Macaristan‘ın başkenti Budapeşte’nin yaklaşık elli kilometre uzağında bizim de tarihimizde önemli bir yeri olan Estergon ya da Macar dilindeki ismiyle Ezstergom yer alıyor.

Estergon, bize her ne kadar “Estergon Kalesi” olarak küçük bir yeri anlatıyor gibi gözükse de, aslında burası bir bölgenin ismini de anlatan bir Macar sınır kenti.

Estergon, gerçekleştireceğiniz bir Macaristan seyahati veya katılacağınız bir Orta Avrupa Turu esnasında gözde bir gezi durağı içerisinde yer alıyor.

Estergon Kalesi

Estergon Kalesi

Macaristan’ın başkenti Budapeşte‘yi gezip gördükten sonra çevrede ne var ne yok diye araştırmaya başlayabilirsiniz.

İşte tam bu sırada karşınıza önce Szentendre çıkacak. Nefis bir kent olan Szentendre gezisi yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Estergon Gezisi

Estergon, Macaristan’ın en eski ve köklü kentlerinden biri. Aynı zamanda Macaristan – Slovakya sınırını da belirleyen Estergon’un içerisinden geçen ve hemen Tuna Nehri kıyısında yer alan Estergon Kalesi ve kale içerisinde yer alan Estergon Basilikası ile ünlü ve önemli bir şehir.

Estergon ve Estergon Kalesi, 1241 yılındaki Moğol istilasına kadar Macar Krallığının idari ve dini merkezi olmuş.

Osmanlılar tarafından gerçekleştirilen 1. Viyana kuşatması sırasında Osmanlı hakimiyetine geçen kale, iki ayrı dönemde Osmanlı hakimiyetinde kalmış. Özellikle kaleyi teslim etmek zorunda kalan Osmanlıların burukluğu ve üzüntüsü, ünlü Estergon Türküsü‘ne konu olmuş. Arpad Hanedanı Kralı 4. Bela döneminde, başkentin önce Vişegrad sonrasında ise Buda‘ya taşındığı süreler içerisinde ise ülkenin başkentliğini yapmış.

Estergon Kalesi İçerisinde Bir Bazilika

Estergon ve Estergon Kalesi günümüzde bir turistik cazibe merkezi olarak yer alıyor. Estergon Kalesi’nden günümüze kalan çok fazla bir şey yok gibi.

Hatta Estergon’a geldiğinizde dikkatinizi çeken şey Macaristan’ın en büyük katedrali olan Estergon Katedrali oluyor. Kale namına çok fazla bir yapı dikkatinizi çekmiyor.

Estergon bazilika

Kale içinde bulunan Estergon Bazilikası, 1822 tarihinde yapımına başlanan ve 1869 yılında tamamlanan bir yapı.

Estergon Bazilikası‘nın yapımı yeni bir tarih olsa da, yapıldığı yerde daha önce bulunan sonrasında yıkılmış olan 1010 tarihli Saint Adalbert Katedrali‘nin neredeyse tam olduğu yere yapılmış.

O tarihlerde Tepe Kale olarak bilinen Estergon Kalesi’nde yedi adet kilise bulunuyormuş.

Estergon Gezisi katedral

Estergon Kalesi’nin içinde şimdi bu katedral toplu ziyaretlerde bilet alınarak gezilen bir müze gibi hizmet verirken, dini törenler için de kullanıma devam ediyor. Camla korunan eski temeller, Osmanlılara da ait savaş aletleri bulunan müze, gezilecek önemli yerlerden.

Estergon Kalesi’nin Tuna Nehri’ne bakan tarafına geldiğinizde ise harika bir manzara görüyorsunuz. Nehirin karşı kıyısında gördüğünüz yer Slovakya toprakları. Slovakya’nın sınır kenti Štúrovo‘da bir zamanlar Osmanlı idaresinde kalmış topraklardan. Günümüzde yaklaşık 12 bin kişinin yaşadığı bu Slovak kentine Maria Valeria Köprüsü ile geçebiliyorsunuz.

Köprünün tam ortasında Slovakya’ya geçtiğinizi belirten tabelalar bulunuyor.

Estergon slovakya sınırı

Estergon’un, Estergon Kalesi ve Bazilikasının en güzel görüntülerini de bu karşı sahilden seyredebilir ve fotoğraflayabilirsiniz.

Estergon’a Nasıl Gidilir?

Budapeşte’den yapmayı düşündüğünüz bir Estergon gezisi için Szentendre, Vişegrad üzerinden Tuna Nehri sahili boyunca devam ederek Estergon’a ulaşabilirsiniz.Booking.com


Estergon’a gitmek için çeşitli alternatifler bulunuyor. Eğer Orta Avrupa Turu veya başka bir tur programı satın alıp Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunuyorsanız, içerisinde Estergon’un da bulunduğu Estergon, Vişegrad, Szentendre ekstra turuna katılabilirsiniz.

Estergon Gezisi

Budapeşte’ye kendiniz geldiyseniz veya Estergon’a yine kendi imkanlarınız ile ulaşmak isterseniz, otobüs alternatifini kullanabilirsiniz.

Estergon’a giden otobüslerden 800 numaralı olanı Dorog üzerinden, 880 numaralı olanı ise Vişegrad üzerinden gidiyor. Yaklaşık bir buçuk saatlik yolculukla Estergon otobüs terminaline varabiliyorsunuz.

Tren ile Estergon’a gitmek için 1877 tarihinde yapılan Nyugati tren istasyonundan yine yaklaşık olarak bir buçuk saatlik bir yolculuk sizi Estergon’a ulaştıracaktır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz