Kış kampları hem keyifli hem de çekici bir aktivite olarak bilinir. Özellikle sunduğu enfes manzaralar kış kampı yapmanın cazibesini oldukça artırıyor. Ancak bu kamplarda her zaman olduğu gibi dikkatli olmak, kurallara uymak ve kamp malzemelerimizi kış kampları için seçmek zorundayız. Uyku tulumu da çadırdan sonra kış kamplarının vazgeçilmez ekipmanları arasında yer alıyor.

Uyku tulumu Kullanımı

Kış Kampları ve Uyku Tulumu Konforu

Kış kamplarında kendimizi ısıtmanın, kuru tutmanın, iyi beslenmenin ve “kurallara uymanın” çok önemli olduğunu biliyoruz. Peki kış kampı yaparken uyku tulumunu konforlu bir hale getirip iyi bir uyku çekmek için neler yapabiliriz?

Kış Kampları ve uyku tulumları

Bunlar için bazı küçük kuralları bilmemiz ve dikkatlice uygulamamız gerekiyor. Bu kuralları kısaca tekrar edip hatırlatmanın herhangi bir sakıncası da yok!

Uyku Tulumunda Keyifli Bir Uyku İçin

1 Uyku tulumu seçiminizi bilinçli yapın. Ne amaçla, hangi mevsimde kullanacağınıza mutlaka karar verin. Özellikle uyku tulumu alırken karşınıza çıkan Comfort, Limit, Extreme detaylarına dikkat edin!

2 Kış kamplarında uyumak için uyku tulumuna girmeden önce ısınmış ancak terlememiş olmamız gerekiyor. Uyku tulumuna girmeden önce ve girdikten sonra terlememek ana kurallardan biri.

Uyku tulumu nasıl kullanılır

3 Uyku tulumumuza girmeden küçük ısınma hareketleri ile kan dolaşımımızı hızlandırabilir ve vücudumuzu ısıttıktan sonra yatağımıza kurulabiliriz.

4 Uyku tulumları asla size sıcaklık sağlayan bir ekipman değildir! Tulumun prensibi içerideki vücut sıcaklığını muhafaza edip dışarıdaki ile temas etmesini önlemektir. İdeal bir uyuma ortamı için vücut sıcaklığınızın kaybolmamasını ve uzun süre korunmasını amaçlar.

5 Mevsim farketmeden uyku tulumunuzun altında zemin için mat kullanın. Çadırın zemininden gelen soğuk, uyku tulumu ile temas etmemeli! Mümkünse hem şişme hem de basit köpük bir matı birlikte kullanın.

Kış kampları

6 Kış kampında uyumak için -soğuğun derecesine bağlı olarak- çok kalın giyinip gün boyu giydiğiniz giysilerle uyku tulumu içine girmeyin. Düşündüğünüzün aksine nem tutmuş veya tutacak olan giysiler tulum içerisinde üşümenizi kolaylaştıracaktır. Eğer hava şartları ve ekipmanlarınız elveriyorsa uyku tulumu içerisine termal içlikle girmek doğru bir davranış olabilir.

7 Uyku tulumu içliği ile veya ıslak/nemli olmayan günlük kıyafetlerinizle tulum içerisinde kalan boş yerleri doldurun. Sabah giyeceğiniz kıyafetleriniz de bu şekilde sıcak kalabilir.

8 Uyku tulumuna uyumak için girerken gündüz kullandığınız çoraplarınızı yenileri ile değiştirmeyi sakın unutmayın.

9 Uyurken burnunuzu ve hatta yüzünüzü açıkta tutmaya çalışın. Tulumun içinde nefes alıp verdikçe tulum içine dolan buhar neme dönüşüp ciddi anlamda üşümenize sebep olur.

10 Dışarıda kalan boyun, burun ve başınızın üşümemesi için; boynunuzu bandana yardımıyla, başınızı da sizi terletmeyecek bir bere şapkayla kapatarak çözüm bulabilirsiniz.

11 Tuluma girmeden önce mutlaka çişinizi yapın. Eğer uyurken çişiniz gelirse yine mutlaka çıkıp ihtiyacınızı giderin. Bu durum, çişinizi tuttuğunuz taktirde üşümenize sebep olacak nedenlerin başında gelmektedir.

Kış kamplarında uyumak

12 Çadırın havalandırma bölümü mutlaka açık kalmalı. İçerideki hava ile dışarıdaki hava sirkülasyon yapamadığında çadırın içi nemlenir ve iç brandalarda damlacıklar oluşarak üşümenize sebep olur.

13 Tulumun içerisine ağzı sıkıca kapatılmış nemli olmayan sıcak su torbaları, çeşitli cep sobaları ve hatta plastik şişelerin içine doldurulmuş sıcak su alabilirsiniz. Bunlar size ekstra sıcaklık sağlayacaktır. Ancak bunları kullanırken dikkatli olmanız, terlememeniz, materyallerin sızdırmaması ve tulumunuza zarar vermemesi gerekiyor.

Booking.com
Önceki İçerikÖrme Dikilitaş İstanbul’un Tılsımı ile Anılan Gizemli Yapısı
Sonraki İçerikGalata Kulesi: Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Hikayesi ve Galata Kulesi
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz