Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Kamp Alanları

4 Soruda Bolu’da Karavan Kampı

Kısa bir süre önce kapılarını açan, 1400 metrenin üzerindeki rakımı ve doğa dostu yaklaşımıyla Bolu Aladağlar’da sarıçam ormanları arasında kurulu olan Mountrain Outdoor Club, içinde doğal bir göl ve ormanların bulunduğu, 300 dönümlük alana sahip konforlu bir karavan kampı.

Karavan kampı

Karavan Kampı Yükselen Yeni Trend

Dünyayı etkisi alan pandemi sonrasında yeni trendler arasında hızla yükselen ve kent yaşamından kaçışı doğanın kucağında spor ve eğlence ile buluşturan çadır ve karavan kampları, bu tesisleri tercih edenlere gerçek bir doğa tatili sunuyor.

İşte son zamanlarda sayısı artan Karavan tatili yapmak isteyenlerin en çok sorduğu dört soruyu, Mountrain Karavan Kampı Yöneticisi Ali Tümay cevapladı.

mountrain karavan kampı

Karavan Kampı Nasıl Yapılır? 

Karavan kampı temelde 2 model üzerinde uygulanır. İlki, “freecamping” denilen kampçıları daha özgür ve bağımsız kılan modeldir. İzin verilen bölgelerde herhangi bir alt yapı olmadan yapılan, tamamen doğal kamp modelidir. İkincisi ise kamp alanlarında yapılan kamplardır. Kamp alanlarında alt yapı hizmetleri, güvenlik ve tesiste bulunan diğer imkanlar ile kampçıların konfor alanlarının arttırılması amaçlanmıştır.

Karavan Kamp Yerleri Nasıl Seçilmeli?

Kamp yerinin seçimi, kişilerin tercih ve zevklerine göre değişir. Örneğin kar ve kış kampı seven biri buna yönelik bir kamp yeri seçerken, dağları ve yeşili sevenler buna uygun ormanlık alandaki kamp yerlerini tercih etmelidir.

karavan kamp yerleri

Karavan Kampı için Bolu’nun Avantajları Neler?

Bolu, doğası bakımından Türkiye’nin sayılı coğrafyalarından bir tanesidir. Coğrafi konumu gereği Ankara ve İstanbul’a çok yakın olması, bu büyük şehirlerde yaşayan doğa sever kampçıların kolaylıkla ulaşabileceği bir bölge olarak tercih edilmesini sağlar. Dolayısıyla bir çok kampçı karavan rotaları arasında Bolu’yu ve yemyeşil doğası ile Aladağlar’ı farklı bir yere koymaktadır.

Karavan Kampı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Bir kampın en önemli evresi, en baştaki planlama ve hazırlık safhasıdır. Hangi şartlarda, hangi coğrafyada, hangi mevsim koşullarında, kaç gün, kaç kişi ve nasıl bir rota takip edileceği sorularının iyi irdelenmesi ve buna göre hazırlık yapılması gerekir. Bu hazırlıkların başında karavan bakımı, rutin kontroller ve kullanılacak malzemelerin gözden geçirilmesi gelir. Tüm hazırlık aşamaları tamamladıktan sonra, yapılan plan dahilinde yolculuğa çıkılmalıdır.

karavan kampı

MounTRain Outdoor Club

2000 yılında kurulan, doğada oyun kurgulama ve ağırlama alanında açık havada spor ve etkinlikler alanında uzmanlaşmış MounTRain, açıkhava spor, tatil ve aktivite merkezi olan Bolu Aladağlar’daki MounTRain Outdoor Club ile hizmet veriyor.

karavan park kamp yerleri

Bugüne kadar başta kurumsal şirketler, okullar, yaz kampları olmak üzere 40.000’e yakın katılımcıya hizmet vermiş ve çeşitli outdoor organizasyonlara, macera yarışlarına ev sahipliği yapmış olan işletme, MounTRain Outdoor Club ile geçtiğimiz yıldan bu yana çadır ve karavan kampları ile bireysel gezginlere ve doğaseverlere yeni bir alternatif olarak yeni imkanlar sunuyor.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
Outdoor Geziler | Macera TurlarıKamp Alanları

Doğanın Kucağında: İlk Kez Kamp Yapacaklar İçin Esaslar ve Püf Noktaları

1. Doğru Kamp Alanını Seçme2. İyi Bir Çadır Kurma3. Doğru Ekipmanları Seçme4. Yiyecek ve…
Daha Fazla
Kamp Alanları

Türkiye'nin En Popüler Kamp Alanları Doğa Tutkunlarını Bekliyor

Kamp Alanları Artık Daha da Gözde!Benzersiz Huzur RotalarıTürkiye’nin En Popüler Kamp…
Daha Fazla
Kamp Alanları

Fethiye Kamp Alanları Cennet Kamp ile Ezber Bozuyor

Fethiye Kamp Alanları Bir Yana, Cennet Kamp Bir YanaCennet Koyu ve Cennet Kamp’a Nasıl…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir