Türkiye’nin en çok ziyaretçi çeken ve her yıl milyonlarca kişiye “tatil” konusunda ev sahipliği yapan şehri Antalya, büyük otel ve tatil köylerinin yanında her bütçeye elverişli pek çok keyifli kamp alanını da barındırıyor. Ücretli ve ücretsiz Antalya kamp alanları, Akdeniz’in masmavi suları ile nefis çam ormanları arasında pek çok keyifli seçenek içeriyor.

Antalya’da kamp yapmak için doğa, size farklı alternatif kamp alanları sunuyor. Doğanın ortasında yer alan ve ister tatlı su çevresinde, ister deniz kıyısında, isterseniz bir dağ yamacı veya ormanın içinde yer alan alanlarda keyifle çadırınızı kurabilirsiniz.

Antalya ve çevresinde yer alan pek çok kamp alanında tuvalet, duş alanı, elektrik ve keyifli restoranlar da yer alıyor.

Antalya Kamp Alanları

1 – Geyikbayırı Kamp Alanı

Geyikbayırı Antalya’nın Konyaaltı bölgesinde yer alan bir yer. Özellikle Antalya için çok önemli olan “serinlik” duygusunun ve temiz havanın şehre en yakın olduğu yerlerden biri.

Extreme doğa sporları, kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü parkurlarına ve kamp alanlarına sahip olan Geyikbayırı, bu özellikleri ile Türkiye ve dünyadan birçok sporcuyu ve doğa severi ağırlıyor.

Geyikbayırı Kamp Alanları

Doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz, yaz mevsiminin ortasında bile sıcaktan bunalmayacağınız, yüksek noktalarından nefis günbatımı manzaraları izleyebileceğiniz ve eğer ilgileniyorsanız kaya tırmanışı eğitim ve etkinliklerine katılabileceğiniz Geyikbayırı Kamp Alanları, kendi çadırınızı veya kamp yerlerinin çadırları kullanabileceğiniz seçeneklere sahip. Geyikbayırı’nda çadır alanları dışında oldukça uygun fiyatlara konaklama gerçekleştirebileceğiniz bungalov ve ağaç evler alternatifleri de bulunuyor.

2 – Çıralı – Olimpos Kamp Alanı

Akdeniz kıyı şeridi boyunca belki de gözde ve ünlü olmasına rağmen en korunaklı yerlerden biri burası. Çıralı Olimpos kamp alanları.

Sarp dağlık bir coğrafya ile çevrili olan Çıralı ve Olimpos, bu özelliği ile birçok plaj ve koya ulaşmayı adeta doğal olarak zorlaştırmış. Ulaşımın böylesine zor olmasından yararlanan bölge, bu nedenle de “henüz” bozulmadan kalan nefis bir yer olarak dikkat çekiyor.

Bölge aslında doğal bir cennet olan ve Olimpos ve Çıralı’yı kapsayan uzun bir koy olarak tanımlanabilir. Yıllardır tüm dünyadan özellikle gençlerin tercih ettikleri Çıralı Olimpos bölgesi kamp alanları ile de çok popüler bir yer.

Çıralı Gezisi

Akdeniz’in en keyifli noktalarından birinde müthiş manzarasını önünüze alıp sırtınızı çam ormanlarına dayayabileceğiniz Çıralı Olimpos kamp alanları, bütün bir bölgede gece yıldızları en iyi izleyebileceğiniz yerlerden biri olarak da öne çıkıyor.

Bölgede yer alan ve Yanartaş olarak bilinen “Chimera” isimli bölge ve Olimpos antik kenti, görülmesi gereken en önemli noktalar.

Ağaç evleri ile de ünlü olan Olimpos ve Çıralı bölgesi, kavun içinde yiyebileceğiniz dondurma ile de unutulmaz bir tat bırakıyor.

3 – Maden Koyu Kamp Alanı

Antalya’nın merkez sayılan bölgesine yaklaşık yarım saat uzaklıkta bulunan  Kemer ilçesi, ünlü tatil beldeleri dışında da nefis kamp alanlarına sahip.

Bölgede yer alan Maden Koyu, taş kaplı ve nefis bir denize sahip plajı, dalış noktaları ve dalış mağaraları ile dikkat çeken harika bir nokta.

Maden Koyu aynı zamanda Antalya’nın kamp yapılabilecek en güzel yerlerinden biri olarak da nitelendirilebilir. Bölgede doğa yürüyüşleri ile Olimpos veya çevredeki diğer noktalarda ziyaret edilebilir.

4 – Korsan Koyu Kamp Alanı

Korsan Koyu Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı bir bölgede yer alıyor.

Bölgenin en popüler yürüyüş yolları üzerinde de bulunduğundan ötürü her mevsim ziyaretçi alan Korsan Koyu, deyim yerindeyse bakir bir cennet. Yemyeşil gölgeliklerle dolu ağaçların oluşturduğu orman tadındaki bölge, nefis bir renge sahip masmavi denizle birleşiyor.

Antalya kamp alanları içerisinde en ilgi çekici yerlerden biri olan Korsan Koyu’nda ağaçların arasında çadırınızı kurabilir ve koyun keyifli kıyılarına havlunuzu sererek denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Gelidonya Feneri KampKorsan Koyu Kamp Alanı olarak tanımlanan bölge ücretsiz kamp alanları sınıfında bulunuyor. Yani ekonomik bir tatil yapmak için Türkiye’deki en ideal noktalardan biri.

5 – Adrasan Kamp Alanı

Çıralı ve Olimpos’tan bahsedip Adrasan’ı anlatmamak olmaz! Bölgenin en huzurlu ve keyifli yerlerinden biri olan Adrasan, doğal güzellikleri ve yaklaşık 2 kilometrelik plajı ile Antalya’nın da gözdelerinden biri.

Adrasan kamp alanları

Özellikle hafta sonları, günübirlik gelenlerin de eklenmesiyle sahillerinin ciddi kalabalıklara ev sahipliği yaptığı Adrasan mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Bölgeye has rüzgarların sahili adeta bir havuz görüntüsüne soktuğu bölgede Antalya kamp alanları dışında da küçük konaklama alternatifleri mevcut.

Antalya Kamp Yerleri

Yeşil ve mavi renk tonlarının ve denizin üzerinden doğan güneşin keyfini çıkarabileceğiniz müthiş bir bir tatil cenneti olan Adrasan, dalış ile ilgilenenleri de memnun edecek bir nokta. Sualtı dünyasını keşfetmek için harika noktalar arasında yer alan Adrasan’ın denizinde neredeyse 20 metreye kadar su altı görüş mesafesi bulunuyor.

adrasan

Sahilin kuzey bölümünde Musa Dağı eteklerinde ve Kocamuar bölümünde iki adet tarihi kale yer alıyor. Doğa yürüyüşleri ile bu kaleleri rotalara almak keyifli bir etkinlik olabilir.

Adrasan kamp alanları, özellikle sessizliği ile büyüleyici oluyor.

6 – Phaselis Kamp Alanı

Eğer yine şehirden çok uzak olmayayım ama şehrin gürültü ve kargaşasından kaçıp deniz, güneş ve tarih ile iç içe olayım derseniz Phaselis Kamp Alanı tam size göre!

Antalya kamp

Tarihi milattan önce 7. yüzyıla uzanan Phaselis antik kentine evsahipliği yapan bu etkileyici sahiller, Akdeniz’in en önemli kilometre taşları arasında yer almış. Günümüzde kentin agora, hamam gibi Roma dönemine ait yapıları ile helenistik mimariye sahip tiyatrosunun ayakta olduğu şaşırtıcı bölgede, nefis deniz ve yakıcı güneş, kamp yapılacak yerler arasında Phaselis’i bir adım öne çıkarıyor.

Antalya Kamp Alanları

Eski Likya kentlerinden biri olan Phaselis ve çevresi ormanlarla kaplı. Bu nedenle sıcağa rağmen serinlik yakalayabileceğiniz alanlar barındırıyor. Bostanlık koyu, Phaselis kamp alanları olarak tanımlanan bölgenin ana noktası.

Tekirova’dan yürüyerek ulaşılabilen bölgeye tekneyle de gelebilirsiniz. Yakın bölgede yer alan Sundance Kamp da yüne yürüyerek ulaşabileceğiniz mesafede yer alıyor.

7 – İncekum Orman Kampı Alanı

Antalya Alanya karayolu üzerinde yer alan ve Alanya’ya bağlı İncekum’da yer alan, bölgeyle aynı ismi taşıyan İncekum Kamp Alanı, Alanya’nın en yeşil bölümünde bulunan çam ormanlarının arasında ve nefis kumsallara çok yakın mesafede yer alıyor.

Doğa manzarası gerçekten çekici olan Orman Kampı, kamp aktiviteniz süresince olası ihtiyaçlarınız için alışveriş, restoran, tuvalet ve duş gibi imkanlar sunuyor.

İncekum Orman Kamp Alanı diğer Antalya kamp alanları içerisinde daha farklı bir konumda yer alıyor. Bunun nedeni İncekum Orman Kampı’nın daha çok aileler, çocuklu kamp tatili yapanlar tarafından tercih edilmesi.

Alanya Kleopatra Plajı akşam

İncekum Orman Kampı konaklamanız sırasında yakın olan Alanya ilçesine gidebilir, ünlü Kleopatra Plajı, Kızıl Kule ve Alanya Kalesi gibi yerleri gezebilirsiniz.

8 – Demre Andriake Kamp Alanı

Antalya’nın Kale ilçesi daha çok Demre olarak tanınıyor. Demre Andriake Kamp Alanı, Demre’nin dünyaca ünlü antik antik limanı olan Andriake kıyısında bulunuyor.

Üçağız

Gerçekten çok etkileyici bir manzaraya sahip olan antik bölge, Akdeniz’in tüm özelliklerini barındıran zengin ve vahşi yaşamı, sayısız kuş ve bitki çeşitleri ile hem kamp severleri hem de karavan ile tatil yapanları kendine çekiyor.

Demre’de Üçağız bölgesine de yakın olan Andriake Kamp Alanı önünde soğuk sulara sahip bir nehir akıyor. Nehrin diğer tarafında Akdeniz’in sıcak sularınına komşu olan ve keyifle uzanan bir sahil bulunuyor.

Antalya kamp yerleri

Çayağzı olarak bilinen limandan yani Andriake’den, ünlü Kekova bölgesine hareket eden tekneleri kullanarak nefis zaman geçirebilirsiniz. Kekova Adası, Batık Şehir ve dahası Kekova tekne turları güzergahında bulunuyor.

9 – Kalkan Kamp Alanı

Antalya’nın batısı adeta bir cennet. Kalkan da, Toros dağları eteğinde harika bir yerleşim yeri ve liman olarak bu cennet kıyıların içinde göze çarpıyor.

Antalya Kamp Kalkan

Bölge, neredeyse Akdeniz’in en iyi korunmuş doğal güzelliklerine ev sahipliği yapıyor. Bu korunaklı yerleşim yerlerinden geçen Antalya – Fethiye yolu da buraları daha bir cazibe merkezi haline getiriyor.

Kalkan kamp alanları olarak çeşitli alternatifler barındırıyor. Denize uzak bölgelerde ücretsiz kamp yapacağınız alanlar da bulabiliyorsunuz.

Antalya Kamp Yerleri Kalkan Kamp

Kalkan merkeze yakın bir kamp attıysanız, gezmek ve eğlenmek için de farklı seçenekleriniz olabilir. Kurulu bulunduğu yarımadanın iki yanında kalan koyları, bu koyların manzaralarının izlendiği en güzel noktaların bulunduğu dik yamaçları oldukça etkileyici.

Dalış için de özel bölgelerden biri olan Kalkan, her geçen yıl keşfedilmeye devam ediyor.

10 – Patara Kamp Alanları

Birçok uluslararası kurum ve yayın tarafından “dünyanın en güzel plajları” arasında gösterilen ve aynı zamanda Caretta Caretta deniz kaplumbağalarına ev sahipliği yapan Patara Plajı, aynı zamanda kamp alanlarıyla da tercihleriniz arasında yer alabilecek cazibe noktalarından biri.

Kamp Alanları deniz Kıyısı

Patara Antik Kenti yakınında bulunan bu ünlü plaj, Türkiye’nin en uzun plajlar arasında da yer alıyor. Patara Plajı yaklaşık 18 kilometre uzunluğuyla gelenleri büyülüyor.

Patara’da sahil oldukça sığ olduğundan herkes için harika bir yüzme alanı sağlıyor. Süreli esen tatlı rüzgarlarıyla ünlü olan Patara aynı zamanda bu özelliği ile rüzgar sörfü meraklılarını kendine çekiyor.

Benzersiz kum yapısıyla dikkat çeken Patara kumları denizin temizliğinin de bir göstergesi. Patara kumları çeşitli faydalı mikro organizmalarla dolu. Bölgeye gelen ziyaretçiler kum kürü yaparak çeşitli ağrı ve sızılarından kurtulduklarına inanıyorlar.

kamp yerleri

Patara Plajı aynı zamanda deniz kaplumbağaları Caretta Caretta’ların yumurta bıraktıkları yerler arasında en önemli alanlardan biri. Kumsallarda 195 Caretta Caretta yuvası koruma altına alınmış durumda.

11 – Kaş Kamp Alanı

Giden herkesin sevdiği, vazgeçilmez tatil noktası haline getirdiği, hikayelere, şarkılara ve tablolara konu olan farklı güzelliğiyle Kaş, farklı coğrafi yapısı, küçük kumsalları, çok sayıda gizli koyları ve Türkiye’ye en yakın Yunan adası Meis başta olmak üzere diğer adalarıyla Türkiye’nin en önemli tatil destinasyonlarından biri.

Kaş kamp alanları birçok alternatif barındırıyor. Bu nedenle Kaş’ta kamp yapmak isteyenler için bir Kaş kamp rehberi hazırladık. Ona buradan ulaşabilirsiniz.

Kaş Harnup Kamping

12 – Avlan Gölü Kamp Alanı

Antalya’da kamp yaparken aynı zamanda yanıbaşınızda tatlı suyun da tadını çıkarmak isterseniz size bir tavsiyemiz var. Avlan Gölü.

Büyüleyici bir doğa ve bu doğanın getirdiği bir yaşam zenginliğine sahip olan Avlan Gölü, nefis bir göl manzarası, tertemiz havası, sessizliği, huzuru ve çekiciliği ile kamp yapmak isteyenler için tam bir doğal kamp alanı.

Kamp alanları Antalya

Avlan Gölü Antalya’nın Elmalı ilçesinde bulunuyor. Doğa yürüyüşü yapanların, doğada olmayı sevenlerin sıklıkla ziyaret ettiği göl, sedir ve çam ormanları arasında yer alıyor.

Gölün çevresinde atacağınız kamp sonrası gölde balık avlayabilir, kuşları gözlemleyebilir ve doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Booking.com
Önceki İçerikDağ Çilekleriyle Ünlü İtalya’nın Gizli Bahçesi Nemi
Sonraki İçerikParis’te Tapınak Şövalyeleri’nden Kalan En Büyük İz: 13. Cuma
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz