Türkiye’nin en güzel kamp yerleri olarak deneyimlediğim kamping alanlarını gezmeye devam ediyoruz. Akçabük Kamping, Datça’nın en güzel köşelerinden biri olan Palamutbükü bölgesinde bulunuyor. Datça kamp yerleri arasında birçok özelliği ile öne çıkan Akçabük kamp alanında kurulu tesise şöyle bir göz atalım.

Akçabük Kamping

Akçabük Kamping Palamutbükü

Akçabük Kamping, kamp yerleri arayışında olan kişilere Palamutbükü bölgesinde “konumu ile” mükemmel bir alternatif sunuyor. Kamping denize sıfır bir orman arazisi içerisinde yer alıyor. Zaten sanırım Orman Genel Müdürlüğü tarafından tahsis edilen ve korunan bir yer.


Kamping alanının girişinde yeterli sayılabilecek bir otopark yer alıyor. Karavanlar dışında çadır yerlerine araç gidilmesine pek müsaade edilmiyor. “Pek” diyorum çünkü kimi zaman yeni gelenlerin eşyalarını indirirken veya çıkış günü kampı toplarken araçlarıyla gelenler olabiliyor. Ancak işleri bittikten sonra yeniden otoparka dönmeleri gerekiyor. Eğer kamp alanına aracınızla gitme imkanınız yoksa eşyalarınızı götürmek için kullandıkları tesis içi araçlarıyla size yardımcı oluyorlar.

Kamp alanları Erkut Özen

Akçabük Kamping girişinde hemen otoparkın karşı tarafında resepsiyon diyebileceğimiz bir desk yeralıyor. Giriş yaparken bilgileri buradan alıyor, buraya kayıt oluyor ve ödemeyi buradan yapıyorsunuz. Biz gittiğimizde birtakım sorunlar(!) nedeniyle kredi kartı ile ödeme yapamadık. Ödemeyi ya nakit ya da havale olarak yapmamızı istediler. Bu aklınızda bulunsun, çünkü problem yaşayabilirsiniz.

Akçabük kamp alanı

Akçabük Kamping Fiyatları

Palamutbükü bölgesinde nefis bir konumda bulunan Akçabük Kamping birkaç farklı fiyat uygulaması yapıyor.

Fiyatlar örneğin çadır için sizden veya onlardan olmasına göre 2’ye ayrılmış. Belirli noktalarda yaptıkları “Kıl Çadır” kaplamalı bungalov tipi üniteler de yine farklı fiyatlandırılıyor.

Datça kamp yerleri Akçabük

Karavan alanı ise yine kendi karavanınızla gelip hizmet alabileceğiniz bir fiyattan sunuluyor. Güncel fiyatlar ve bilgi için Akçabük Kamping işletmesinin yazının alt kısmında yer alan telefon numarasını aramanızı öneririm.

Kamping Alanı

Akçabük Kamping’in sahip olduğu alan oldukça büyük bir alanı kaplıyor. Belirli noktalar belirli üniteler için ayrılmış durumda. Örneğin çadırlar belirli bir yerde, karavanlar da yine başka bir bölümde bulunuyor.

Palamutbükü kamp

Kamping alanı konaklama üniteleri dışında birçok servis alanına sahip. Kamp alanı içerisinde kafe, bar, restoran, market ve başka çeşitli üniteler de yer alıyor. Bölgeyle ve kamping alanları ile karşılaştırdığımda bu ünitelerde sunulan hizmet ve ürünlerin buraya göre pahalı olduğunu söyleyebilirim.

Akçabük Plajı

Kamping alanının bir de plajı var. Plaj nefis bir denize sahip. Taşlık bir sahili ve denizi var. Deniz tertemiz ve oldukça soğuk! Hani “girince alışıyorsun” tanımına çok uyan bir ısıya sahip. Ama plaj kısmı oldukça bakımsız. Neredeyse ilgilenilmiyor diyebilirim. Göstermelik bir iki tane kırık dökük şezlong olmasına rağmen aslında şezlong, şemsiye gibi hizmetler yok. Biz şemsiyemizi kendimiz getirdik ve havluyu serip güneşlendik.

Plaj alanı gece hem sessiz, hem de yıldızlar altında nefis bir ambiyans sağlayan bir mekan haline geliyor. Giderseniz mutlaka sandalye / şezlong ve portatif masanızı sahile götürüp yemeğinizi orada yiyin veya bir şeyler için.

Akçabük plajı

Kampingin Ortak Kullanım Alanları

Akçabük Kamping, kamp alanına kurduğu restoran, cafe, bar vs üniteler ile sanki bir tatil köyü havası ve fiyatlarıyla otel ayarı verse de ortak kullanım alanları oldukça sıkıntılı görünüyor.

Öncelikle kampın tuvaletleri kampa alınan kişiye göre yetersiz bir duruma gelebiliyor. Tuvaletler derme çatma kapılara, aksesuarlara sahip. Kapısında sürekli oturup temizlik yapmaya çalışan bir personel bulundurmalarına rağmen özellikle akşam saatlerinden sonra temizlenmediği sabaha kadar olan vakitlerde kullanılamaz bir hal alabiliyor. Anlayacağınız böyle harika outletleri olan bir işletmeye göre tuvaletler hiç iyi durumda değil.

Akçabük Kamp yeri

İyi durumda olmayan bir başka nokta ise kamp duşları. Yetersiz sayıda olan olan duşların birçoğu çalışmıyor, kapıları kapanmıyor ve kir pas içerisinde bulunan alanlarda yer alıyor. Duş almakta zorlandığım neredeyse tek kamping burası oldu.

Ortak mutfak, ortak buzdolabı gibi alanlar var ancak özellikle buzdolabı kısmı yine hiç iç açıcı değil. Mutfak alanında ise kullananların temizliği ölçüsünde -ki kamp tercihlerinin son dönemde artması bu durumu zorlaştırıyor- kullanılabilir ölçülerde görünüyor.

Bir de kamp denilince bizim insanımızın aklına gelen mangal olayı da Akçabük Kamping’de yine ortak mangal alanı ile aşılmış. Ama inanılmaz bir kalabalık ve sıra oluyor ve mangal yakınlarında bulunan çadırlar duman altında kalıyorlar. Nedir şu mangal hevesi bir türlü çözemediğimden biz bu üniteyi hiç kullanmadık.

Bu yorumları Akçabük Kamping tesisinde bulunan ve hedefledikleri noktayı kendilerinin belirlediği satış ünitelerinin fiyat / performans kriterlerine göre yaparsak zaten ortak alanlar konusunda kamp işletmesinin sınıfta kalacağını söyleyebiliriz.

Akçabük Kamping

Akçabük Kamping Nerede, Nasıl Gidilir?

Akçabük Kamping, Muğla’ya yaklaşık 139 kilometre mesafede yer alıyor. Muğla’dan buraya ulaşım yine yaklaşık 2 buçuk saat kadar sürüyor.

Kendi aracınız veya bir kiralık araç ile kampa geliyorsanız, Muğla kent merkezinden yola çıktıktan sonra, Datça güzergahını takip ederseniz ulaşım için en önemli aşamayı geçmiş olursunuz. Datça ilçe merkezine girmeden, Reşadiye güzergahı üzerinden düz devam ederek Ovabükü Plajı ve Akçabük güzergahına gitmeniz gerekiyor.

Akçabük Kamping Datça ilçe merkezine yaklaşık 26 kilometre uzaklıkta. Yani Datça merkez ile kamp alanı arası yaklaşık 40 dakika sürüyor. Palamutbükü’nden ise yine Ovabükü tarafına yaklaşık 1,5 kilometre devam ederseniz Akçabük Camping harika sahili ile görünmeye başlıyor. Kamping alanının Ovabükü Plajı’na olan uzaklığı ise yaklaşık 6 kilometre.

Akçabük Kamping Keşfet TV

Eğer kendi aracınız yok ve toplu taşıma araçlarını kullanarak kamp yeri ulaşımınızı sağlıyorsanız Muğla – Datça arası çalışan seferlerden yararlanabilirsiniz. Bunlarla Datça merkeze ulaşabilir, Datça merkezine geldikten sonra da Datça – Ovabükü – Palamutbükü arası çalışan araçları kullanmanız gerekir. Datça ilçe merkezinden farklı saatlerde hareket eden Ovabükü bölgesine dolmuşları sizi Akçabük kamp alanı bölgesine kadar getirirler. Yine de dolmuşa binerken mutlaka Akçabük Kamping’e gitmek istediğinizi mutlaka söyleyin.

Eğer Bodrum üzerinden geliyorsanız Bodrum – Datça feribotları size kolaylık sağlayacaktır. Dalaman Havaalanı ise kamp yerine yaklaşık 175 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bu durumda da havaalanında servis veren araçlarla önce Datça sonra Akçabük yapmanız gerekecek.

Akçabük Kamping

Akçabük Kamping Adres ve İletişim

Palamutbükü Mesudiye Yolu 1,2 Km Akçabük Koyu, Palamutbükü Sk. No: 428
Datça / Muğla

Telefon: +90 531 101 42 59 ve +90 542 638 32 74

Booking.com
Önceki İçerikTürkülere Marşlara Konu Olan Estergon Kalesi
Sonraki İçerikEn iyi Plajlar Listesi
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz