Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Gezi Notları

Hafta Sonu Yurtdışı Tatili için 11 Yakın ve Kısa Rota

Hafta sonu tatili yurt dışı seyahatleri için her ne kadar kısa bir süre gibi görünse de aslında çok keyifli programlar ve yurtdışında kısa rotalar için yeterli bir zaman haline getirilebilir. Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle kısa yolculuklarla Avrupa ve Akdeniz çanağında yer alan bir çok destinasyona yakın olması bu fırsatı olabildiğince cazip hale getiriyor. Hafta sonu yurtdışı tatili fikri aklınızın bir köşesinde yer alıyorsa aşağıdaki önerilere göz atmayı unutmayın!

Hafta Sonu Yurtdışı Tatili Rotaları

1- Balkanların En Güzel Köşelerinden Biri Karadağ

Karadağ ya da uluslararası ismiyle Montenegro Balkanlar coğrafyasının ve Balkan turları programlarının en güzel köşelerinden biri. Türkiye’den vizesiz gidilebilecek ülkeler listesinin en gözde başlıklarından olan Karadağ özellikle tarihi dokusu bozulmamış eski tarihi şehir sokakları ve tabii ki körfez, koy ve sahilleri ile öne çıkıyor.

Karadağ’ın en gözde şehirleri arasında bulunan tatil cenneti Budva, Kotor ile birlikte Karadağ’ın ilgi çekici noktaları arasında yer alıyor. Budva’nın eski kent olarak anılan tarihi şehir kısmı adeta zamanda yolculuk yapılan bir dokuya sahip. Karadağ’da geçireceğiniz hafta sonu tatili sırasında eşsiz Budva plajlarında güneşlenip denizin tadını çıkarıp, geceleri Budva’nın casino ve eğlenceli kulüplerinde eğlenmek size keyif verecek.

Eşsiz coğrafi konumu ile birlikte etkileyici doğası, mimarisi ve tarihi ile Kotor Körfezi’ndeki küçük yerleşimler, Kotor şehir merkezi, şirin sahil kentleri Herceg Novi ve tabii ki Karadağ’ın başkenti Podgorica da bu küçük ülkede bir hafta sonu tatili sırasında gezilip görülebilecek diğer yerler arasında bulunuyor.

2- Hafta Sonu Moldova Kaçamağı

Moldova Avrupa’nın yeni ülkeleri arasında yer alıyor. Ülkenin başkenti Kişinev yeni gelişen ve büyüyen bir şehir olmasının yanında yemyeşil bir şehir olmasıyla da biliniyor.

Kişinev’de hafta sonu tatili sırasında ülkenin değer verdiği müzeler arasında bulunan Etnografya ve Doğa Tarihi Müzesi, 1892 yılında inşa edilmiş olan ünlü tarihi Su Kulesi, 7 hektarlık bir alanı kaplayan ve buluşma noktası olarak bilinen Stefan Cel Mare Parkı’nı gezebilir sonrasında da Moldova lezzetlerini nefis şaraplar eşliğinde tadabilirsiniz.

Evet nefis Moldova şarapları! Dünyanın en büyük şarap mahzeni Moldova’da bulunuyor. Hatta bu mahzen bu ünvanla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş. “Mileştii Mici” mahzeni 2 milyondan fazla şişe şarabın muhafaza edildiği 120 kilometre uzunluğunda dev bir alan. Bunun dışında da Moldova’da şarap ve şaraba ait çok şey bulabilirsiniz.

3- Hafta Sonu Kaçamağı Böyle Olur! Hem Avusturya Hem Slovakya!

Hafta sonu deyip geçmeyin! İlk bakışta kısa gibi görünen hafta sonu tatili için Avrupa’nın en güzel başkentlerinden ikisini(!) evet yanlış okumadınız ikisini bir arada gezebilirsiniz!

Avusturya’nın efsanevi cazibeli başkenti Viyana ve Slovakya’nın başkenti Bratislava hafta sonu tatili sırasında birlikte gezebileceğiniz iki başkent olarak öne çıkıyor.  Bu iki başkentin birbirine uzaklığı sadece 80 kilometre! Üstelik buna rağmen iki ülkenin ve iki kentin tarihi, dili ve kültürü birbirinden öylesine farklı ki.

Viyana özellikle göz alıcı mimarisi, cezbeden sarayları, ünlü kafeleri, hikayelerle dolu köklü tarihi ve tabii ki dünyaca ünlü pek çok yazar, müzisyen ve sanatçının kenti.

Bratislava ise daha mütevazı ama çok şık bir Orta Avrupa kenti. Viyana’dan farklı olarak Bratislava’da Almanca yerine Slovakça duymaya başlayacak ama özellikle dokudan öylesine keyif alacaksınız ki!

Tabii ki bu iki ülke için Schengen vizenizin bulunması gerekiyor. Hafta sonu için bu rotayı mutlaka notlarınızda bulundurun.

4- Başka Bir Ülke Ama Sanki Bizden Biri Makedonya

Balkanlar Turları sırasında özellikle Üsküp, Manastır ve Ohrid gibi kentler bu turun programlarında en çok gezilen ve beğenilen şehirler arasında yer alıyor. İşte bu Balkan gezilerinin gözdesi olan bu şehirler artık ismi Kuzey öneki ile söylenen Kuzey Makedonya topraklarında yer alıyor.

Makedonya’nın ve belki de Balkanların en ilgi çekici noktalarından biri Ohrid Gölü. gölün ismini taşıyan ve hemen kıyısında yer alan Ohrid şehri de bu nedenden ötürü çok popüler.

Kuzey Makedonya’nın keyifli şehirleri arasında yer alan Bitola ya da Türkçe adıyla Manastır, ayrıca Tetova, Resne ve başkent Üsküp de hafta sonu tatili sırasında Makedonya’nın gezilmesi gereken yerleri arasında bulunuyor. Kuzey Makedonya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vizesiz gidilebilen ülkeler arasında yer alıyor. Bir hafta sonu tatili sırasında keyifle zaman geçireceğiniz adreslerden biri olan Makedonya’yı mutlaka programınıza almalısınız.

5- Hafta Sonu Bizim Oralara Ne Dersiniz? Bosna Hersek 

Madem hafta sonu tatili programları için Balkanlardan bahsettik öyleyse yine Balkan Turları sırasında mutlaka ziyaret edilen ülkelerden birini yani Bosna Hersek’i listeye almazsak olmaz.

Balkanlar’da Türk izleri taşıyan en etkileyici destinasyonlardan biri olan Bosna Hersek için başkent Saraybosna çok şey! Tarihi hikayeleri ile Saraybosna 1. Dünya Savaşı’nın başladığı Latin Köprüsü’nden Fatih Sultan Mehmet’in bıraktığı izlere kadar sizi büyülüyor.

Bosna’nın yerel lezzetleri börekleri ve köfteleri, kahveleri ise damağınızda iz bırakacak. Saraybosna’nın en hareketli noktası Başçarşı’da iki medeniyet arasında bir yolculuk gerçekleştireceksiniz. Eğer yolunuz düşerse Srebrenica soykırımının gerçekleştirildiği acı dolu durağa da uğramalısınız. Bosna Hersek turlarının en etkileyici noktalarından biri ise tabii ki Neretva Nehri’nin kıyısındaki büyüleyici Mostar kenti.

6- Tarih, Deniz, Güneş, Eğlence Bir Arada: Malta

Keşfet TV takipçilerinin çok iyi bildiği bir Akdeniz adası hafta sonu tatillerini çok farklı bir boyuta taşıyabilir. Evet tarihi önemi ve güzellikleri ile Malta’dan bahsediyoruz. Malta’yı bir hafta sonu tatili sırasında baştan sona gezebilir ve tadını çıkarabilirsiniz.

Avrupa’nın en küçük başkentlerinden Valletta eski şehir dokusuyla Malta’nın en etkileyici noktaları arasında yer alıyor.

San Giljan gece hayatının hareketliliği, restoran, kafe ve barları ile gençlerin ilgi gösterdiği nefis bir şehir.

Malta’nın en güzel yerleri arasında bulunan Valletta, Mdina, Marsaxlokk ile Gozo ve Comino adalarını mutlaka görün.

7- Avrupa’nın Sembol Ülkesi Belçika

Belçika, komşusu Lüksemburg kadar olmasa da küçük bir ülke. Farklı dil ve kültürlerin iç içe geçtiği, Avrupa’nın bu köklü ve zengin kültüre sahip ülkesi ziyaretçilerine sunacak çok şeye sahip. Tren ağının çok gelişmiş olduğu ülkede bir hafta sonu tatili için farklı şehirler arasında ulaşım kolay. Başkent Brüksel’i keşfettikten sonra yönünüzü ülkenin Flamanca konuşulan kesiminin başkenti Brüj (Bruges) şehrine çevirebilirsiniz. Kanalları, tarihi mimarisi, doğasıyla burası size Kuzey’in Venedik’i hissini yaşatacak. Patates kızartması, midye ve Belçika çikolatası gibi ülkenin ünlü lezzetlerinden tatmayı da unutmayın.

8- Bu Sefer Kuzey Afrika: Tunus

Akdeniz kıyılarının bir de bu tarafını görmelisiniz. Hafta sonu kaçamağınızda Tunus köklü kültürü, lezzetli mutfağı ve harika plajlarıyla sizi bekliyor. Ülkeyle aynı adı taşıyan başkentin yanı sıra dünyanın en önemli mozaik müzelerinden Bardo Ulusal Müzesi’niUNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki El Cem amfitiyatrosu ve diğer Roma ve Kartaca kalıntılarını, plajlarıyla ünlü Hammamet’i gezip görebilir, dahası zamanınız olursa çölde safari bile yapabilirsiniz.

9- Hem Gezilecek Hem Yaşanacak Ülke: Lüksemburg

Avrupa’nın küçük ülkesi Lüksemburg aynı zamanda dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden. Ucuz bir yer olmasa da ülkenin küçük olması, ayrıca çevresinde Almanya, Fransa, Belçika gibi önemli Avrupa ülkelerinin bulunması onu hafta sonu kaçamağı için ideal yapıyor.

Avrupa Birliği’nin üç idari başkentinden birisi olan ülkeyle aynı isimdeki, büyüleyici bir tarihi mimariye sahip Lüksemburg şehrini gezdikten sonra Avrupa Birliği ülkelerinin ortak vize rejimi anlaşmasının yapıldığı ülkenin güneyindeki Schengen kasabasını da görebilirsiniz.

10- Avrupa’nın Çatısı İsviçre

Refah seviyesi en yüksek ülkelerden İsviçre, hafta sonu tatili için özellikle kış turizmine ve doğa sporlarına ilgi duyanları memnun edecek bir yer. Alp Dağları’nın eteklerindeki şehir ve kasabalarının her biri Almanca, Fransızca ya da İtalyanca konuşan halkı, mimarisi, kültürüyle farklı bir renk sunuyor. Ülkede pek çok kayak merkezi bulunuyor. Başkent Bern, Matterhorn Dağı, göl kenarında şık ve romantik bir ruha sahip Zürih kenti, Chillon Şatosu, Leman Gölü kıyısında ülkenin Fransızca konuşulan bölgesinin başkenti konumundaki Cenevre ülkede görülebilecek yerler arasında.

11- Gizli Kalmış Bir Cevher: Arnavutluk

Bugüne kadar dışarıya kapalı kalan ve pek bilinmeyen Arnavutluk aslında Akdeniz’in en güzel sahillerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Yakın ve bütçe dostu bir ülke olan Arnavutluk, küçük yüzölçümü ile bir hafta sonu tatili için uygun destinasyonlardan. Durrës kenti ve çevresindeki ya da Saranda’daki plajlarda deniz ve güneş tatili yapabileceğiniz gibi, göl kenarındaki İşkodra, Berat, Gjirokastra gibi tarihi kentleri gezip Osmanlı havası almanız da mümkün.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
Gezi Notları

Kuzey Işıkları ve Bitmeyen Bir Seyahat Hayali

Kuzey Işıkları: Doğanın Büyüleyici GösterisiOluşumu ve Bilimsel AçıklamaGözlem Zamanı…
Daha Fazla
AdıyamanGezi Notları

Adıyaman’ın Görkemli Tarihi ve Kültürü: Gezilecek 10 Muhteşem Yer

1. Nemrut Dağı Milli Parkı2. Karakuş Tümülüsü3. Arsemia Ören Yeri4. Cendere Köprüsü5.
Daha Fazla
Gezi Notları

Adana’da Neler Yapılır? Adana’nın Tarihi, Kültürel ve Lezzetli Yönleri

1. Adana Ulu Camii2. Taşköprü3. Adana Arkeoloji Müzesi4. Adana Etnografya Müzesi5. Adana…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir