PAYLAŞ

Yavaşça çıkın yola.. Yolunuz uzun olsa bile yolculuğun tadını çıkarmak için yavaşlayın Amasra’ya giderken. Amasra kendine özgü, sevimli ve küçük.. Hatta Amasra’da zamanı yavaşlatabilirseniz pek de keyifli. Amasra’da gezilecek yerler ve neler yapılır diye kısa bir Amasra Gezi Rehberi ‘ne bakalım.

Amasra Gezi Rehberi

Denize doğru uzanan ve neredeyse bütün Amasra fotoğraflarına sahne olan harika bir burun ve iki yanında saklanan barınaklı koylar. Amasra’ya gitmek için buralarda saklı duran öyle çok sebep var ki!

Amasra, binlerce yıllık geçmişini hem bu güzelliklerine hem de stratejik konumuna borçlu. Küçücük bir merkezi var Amasra’nın ama görülecek, gezilecek ve fotoğraflanacak bir çok yeri bulunuyor.

amasra gezi rehberi gezilecek yerler

Amasra’ya nasıl gidilir?

Amasra İstanbul’a 440, Ankara’ya ise 300 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bağlı bulunduğu Bartın’a ise sadece 17 kilometre uzaklıkta.

İstanbul’dan Bolu Gerede ve Karabük ile Safranbolu üzerinden gelerek rotanıza buraları ekleyip onları da görerek ulaşabilirsiniz. Bir diğer alternatifiniz ise Yeniçağa üzerinden ulaşmak.

Ankara’dan ise ister yine Gerede güzergahını tercih edin, isterseniz de Yeniçağa üzerinden gidebilirsiniz.

Amasra Gezi Rehberi: Amasra’da Ne Yenir?

Eğer balık seviyorsanız Amasra harika bir nokta sizin için. Balık tavası çok meşhur. Eylül ayından itibaren bollaşan ve lezzetlenen balıkları gönül rahatlığıyla tadabilirsiniz.

Lüfer, çinekop, sarıkanat’ın başladığı ve lezzetlendiği bu dönemde bir de sardalya ve barbunya’yı boş geçmeyin. Hatta onun kadar meşhur olan “Amasra Salatası”nı da yanına söylerseniz değmeyin keyfinize.

amasra gezi rehberi

Kıyı boyunca sıralanmış restoranları deneyebilirsiniz. Fiyatlar üç aşağı beş yukarı bütün restoranlarda aynı gibi.

Amasra’da Gezilecek Yerler

Amasra hem tarihi öyküsü hem de doğal konumu ve güzelliğiyle oldukça keyifli noktalara sahip.

Amasra’yı tepeden gören Bakacak mevkii, gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Burada fotoğraf çekmek zorunlu gibi birşey. Amasra’nın hem en güzel genel görüntüsünü görebileceğiniz hem de dediğim gibi fotoğraflarını çekebileceğiniz nokta burası.

amasra gezi rehberi Fatih Sultan Mehmet

Hikayeye göre Fatih, Amasra’yı almak için şehre geldiğinde buradan lalasına seslenip “Lala lala Çeşm-i Cihan Bu Mu Ola?” yani “dünyanın gözbebeği burası mıdır der” ve şehri almak için zarar vermemek adına kaleye haber gönderip teslim olmalarını ister. Sonunda Amasra teslim olur.

Amasra gezi rehberi gezi

Amasra Kalesi

Amasra Kalesi, Bizans döneminden kalma ve Amasra’nın en ünlü sokağı olan Çekiciler çarşısı’nda bulunuyor. Kale iki bölümden oluşuyor. Biri Zindan kalesi diğeri ise Sormagir kalesi olarak anılıyor. Kalenin, Unesco dünya mirası geçici listesinde yer aldığını da burada öğrendim.

Çekiciler Çarşısı

Madem buraya kadar geldik Çekiciler çarşısında bir tur atmak gerek. Çekiciler çarşısı bir el sanatları sokağı gibi. Amasra’nın en ünlü sokağı. Çarşı ismini tarihi el sanatlarından olan ağaç işlemeciliğinden almış. Nesiller boyunca el sanatları üzerinde çalışan kent sakinleri babadan oğula sanatlarını aktarmışlar. Gerçi günümüzde el işçiliğinden uzaklaşıp daha fazla turistik bir mekan haline gelse de o havayı hala hissedebiliyorsunuz.

Amasra gezi rehberi çekiciler çarşısı

Ağlayan Ağaç

Amasra’nın doğa olayları neticesinde nemlenmeden dolayı yapraklarının verdiği tepkime nedeniyle “Ağlayan Ağaç” ismini verdikleri ağacın bulunduğu nokta ve tavşan adası Amasra’nın diğer bir cazibe noktası. Burası Amasra’nın en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri. Amasra gezisinde mutlaka siz de uğrayın.

Amasra Gezi Rehberi

Yine Kaleiçi mahallesine doğru yürürseniz, küçük kilise de bu yürüdüğünüz sokaklarda yer alıyor.

Aslında Amasra’da adeta tarihi özellikleri yokeden bir bozgun olmasa ve zamanında koruma uygulansaymış, bugün dünyanın sayılı “eski şehirlerinden” biri olabilecek bir yer olurmuş. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çekebilecek bir potansiyeli ve tabii ki kendi tarihimize pek iyi davranmamışız. Şimdi sadece tarihi eserlerin parçaları, yıkıntılardan kalan duvarları veya kalan birkaç taşa sahip Amasra. Bu nedenle böyle güzel ve keyifli bir yerde bu eserlerin çok geç koruma altına alınmalarına üzülüyor insan.

Amasra Gezi Rehberi

Amasra’da çok daha fazla gezilecek görülecek noktalar var. Özellikle evler ve bulundukları sokaklar fotoğraf çekmek isteyenlere nefis görüntüler veriyorlar. Çevresini de gezeyim demez ve vaktinizi Amasra’ya ayırmak isterseniz yaklaşık dört beş saat içinde Amasra’da çok keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

Amasra Gezisi İçin Tavsiyem

Bir Amasra gezisi yapmayı planlıyorsanız benim tavsiyem birçok yerde olduğu gibi Amasra’yı bir gece de olsa yaşamanız. Gezmeye gittiğiniz bir şehrin sabahına uyanmak için nefis bir yer Amasra.

Sabah rıhtımdan balığa giden kayıklara, teknelere bakıp onlara “rastgelsin!” demek, kahvaltınız için söyleyeceğiniz çayınızı ve fırından alacağınız simit, poğaça ve börek ile taçlandırmak harika bir seyahatin küçük detayları olacaktır.

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..