Nemrut Dağı Türkiye’nin gezilecek yerleri arasındaki en farklı yerlerden biri. Efsanevi bir yer Nemrut. Farklı, etkileyici ve insanın aklında soru işaretleri bırakan bir masallar diyarı. Bir Nemrut Dağı Gezisi yapmadan önce küçük bazı detaylar aklınızda olmalı. Gerisini Nemrut dağı gezisi sırasında Nemrut size aktarıyor!

Nemrut Dağı Gezisi

Unesco’nun “İnsanlığın Kültür Mirası” listesinde yer alan Nemrut Dağı, Adıyaman’a 77 kilometre, Kahta ilçesinden ise 43 kilometre uzaklıkta. Doğu Toros sıradağları üzerinde tam 2206 metre yükseklikte bulunan muhteşem anıt eserlere sahip Türkiye’nin görülmesi gereken en önemli ören yerlerinden.

Nemrut dağı gezisi

Nemrut Dağı Heykelleri

Nemrut Dağı, bildiğiniz gibi üzerinde bulunan dev heykel ve kabartmalarıyla ünlü. Bu dev heykel ve kabartmalar, Kommagene Kralı 1.Antiochos için yapılan anıt mezar ile üzerinde kırma ve çakıl taşları ile oluşturulan tümülüs ve etrafındaki teraslar üzerinde Pers ve Makedon üslubunda yapılmışlar.

Nemrut Dağı’na bu eserleri görmeye gittiğinizde en etkileyici görüntülerin gün doğumu ve gün batımında oluştuğunu mutlaka size söyleyeceklerdir. Ancak siz bunu bilerek giderseniz, programınızı ulaşım ve otel rezervasyonlarınızı buna göre yapar ve Nemrut Dağı’nı en güzel anlarında görebilirsiniz.

nemrut dağı gezisi heykelleri

Nemrut Dağı üzerinde doğu, batı ve kuzey teras olarak isimlendirilen teraslardan bahsetmek gerekirse; Doğu terasında yaklaşık 10 metre yüksekliğinde bulunan tahtlar üzerinde oturan halde resmedilmiş dev kral ve tanrı heykelleri bulunuyor. Heykellerin yüzü güneşe bakıyor. Nemrut’da güneşin doğuşu da, işte buradan izleniyor. Kommagene krallığının simgelerinden olan kartal ve aslan heykelleri de burada yer alıyor.

Batı terasında da aynen doğu terasında olduğu gibi tahtlarda oturan dev tanrı heykelleri ile 1.Antiochos’un heykeli ve kabartmaları yer alıyor. Bir kısım kabartmalar doğa şartlarından olumsuz etkilendiğinden dolayı taşınmış.

Nemrut Dağı Gezisi

Tarih belirten aslan kabartması üzerinde yer alan ve M.Ö. 7 Temmuz 62 tarihine denk gelen Antiochos’un tahta çıkış tarihi de burada görülebiliyor. Güneşin batışı sırasında oluşan harika görüntüler de “günbatımı seyri” için bu terastan izleniyor.

Kuzey teras ise bir tören yolu. Batı ve doğu teraslarını birbirine bağlayan bir yol. Yaklaşık olarak 180 metre civarında.

Nemrut Dağı Gezisi İçin Nerede Kalınır?

Nemrut Dağı’nı ziyaret için Adıyaman’a geldiğinizde Grand Isias, Antiochos gibi otellerde kalabilirsiniz. Çevrede Nemrut dağına etkinlikler için ulaşım ve günlük turlar düzenleyen seyahat acenteleri bulunuyor.

Adıyaman’a Türk Hava Yolları başta olmak üzere uçak firmalarının seferleri bulunuyor. Ayrıca yine otobüsle de ulaşabilirsiniz.

nemrut dağı hikayesi

Adıyaman’a Kadar Gitmişken..

Dünyanın 8. Harikası Nemrut Dağını görmeden, güneşin doğuşu veya batışını izlemeden, Adıyaman’ın tarihi ve turistik yerlerini gezmeden,

Atatürk Barajının Kahta Sahilindeki lokantalarından balık yemeden,

* Adıyaman Müzesini Gezmeden ve Nemrut Dağına verilmiş olan “Altın Elma” Ödülünü görmeden,

Yörede dokunan halı, kilim, cicim heybe ve Nemrut heykellerinden almadan,

* Oturakçı pazarında alışveriş yapmadan,

* Besni Üzümünü tatmadan ve almadan

* Adıyaman Hıtabını, Tavasını, Kebabını, Şilki (Şıllik) tatlısını yemeden,

* Harfane gecesini dinlemeden,

..Dönmeyin!

Gerekli detaylı bilgileri Adıyaman Turizm İl Md. ve Kahta Turizm Danışma Md.nden sağlayabilirsiniz.

Adıyaman İl Turizm Müdürlüğü : 0 416 216 38 40 – 216 10 08

Kahta Turizm Danışma Müdürlüğü : 0 416 725 50 07

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..