Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Seyahat Rehberi

Şehirlerin Eski Yeni Halleri

Kentlerin Hayaletleri nedir bilir misiniz? Ya da buna neden olan şehirlerin eski yeni hallerini?

Şehirlerin şu andaki hallerini gezmeye bayılıyoruz değil mi? Hele ki tarihi eserlerle dolu olan kentleri veya enfes mimarisi olan binalarla çevrilmiş sokaklarla göz alıcı meydanları ve iki yakayı birleştiren köprüleri de varsa tadına doyum olmuyor.

Birçok gezi blogu ve seyahat sitesi, gezi rehberi lezzetinde içeriklerle doluyken ben arada bir yazılarımda şehirlerin hikayelerine de yer vermeye çalışıyorum. Bunu yaparken de tarihi olaylardan ve tarihi dokudan oldukça yararlanıyorum. Hikayeleri bu dokunun kapladığı sokaklarda yaşamaya çalışıyorum. Kendi adıma bir şeyler yaşıyor ve paylaşıyorum.

Kentlerin Hayaletleri İhtiyar Kentler

Kentler artık anlatacak çok şeyi olan, görmüş geçirmiş diye anlatılan yaşını başını almış insanlar gibiler.

Gerçekten çok şey görmüş ve yaşamışlar. Makyajlarının altında yatan öyle çok hikaye dolu ki bu şehirler! Üstelik hala hikayelerini yaşayan insanlar var her bir yerde. Kentin her yerini adımlamış olan ve kimi anlatılmamış hikayelerini yaşamaya devam eden.

Yaşlı şehirlerin yaşadığı çok şeyler var tabii ki. Görkemli zamanlar, muhteşem meydanlarda gerçekleştirilmiş şatafatlı gösteriler, sokaklarında yaşanan unutulmaz aşklar, okullarına giden çocuklar, pazarlarında alışveriş yapan şehirli kadınlar, dükkanların çalışanları, fabrikaların işçileri ve daha da önemlisi bir zamanlar yaşanan acılar.

Dünyanın akıl tutulması yaşadığı, bize çok eskiymiş hatta belki de yüzyıllar öncesiymiş gibi anlatılan, ama bugünden sadece 70-75 yıl geride yaşanan zincirleme acı dönemlerine ait acılar. Hatırlanması istenmeyen günlere, aylara ve yıllara ait unutulmak istenen hikayeler.

Bundan birkaç sene önce Rus fotoğrafçı Sergei Larenkov’un fotoğraflarında bu hikayeleri günümüzde ne kadar eksik bildiğimizi kendi gözlerimle görmüştüm.

İşte Avrupa’da tarihin en acı veren kuşatmalarından 872 günlük Leningrad Kuşatması‘nın kaldırıldığı 27 Ocak 1944’ün St.Petersburg’u başta olmak üzere, Prag, Berlin, Viyana ve Paris‘ten izlerle dolu çalışmalar gerçekleştiren Larenkov’un, şehrin hayaletleri projesinden birkaç fotoğraf.

Şehirleri gezerken unutmayacağınız şeylerden biri de; Adım attığınız sokaklarda sizden önce yürüyenlerinde olduğu..

Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri Kentlerin Hayaletleri

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
Seyahat Rehberi

Tur Satın Almadan ve Tatile Çıkmadan Önce Tatil Önerileri

Tatil ÖnerileriTatilin İyi Geçmesi İçin Püf Noktası: Kendinize Bir Söz Verin!Tatile…
Daha Fazla
Seyahat Rehberi

Bayramda Nereye Gidilmez?

Bayramda Nereye Gidilmez?Bayramda Gidilmemesi Gereken 5 Yer1 Alaçatı – Çeşme2 Bodrum3 Avşa…
Daha Fazla
Seyahat Rehberi

Tren ile Avrupa Turu: Lüks ve Konfor Dolu Bir Seyahat

Tren ile Avrupa TuruTren ile Seyahat Yeniden Gözde Tren ile Avrupa turu yapmak bir zamanların en…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir