Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Akçay

Suyu, Oksijeni ve Denizi ile Akçay

Akçay size ne anlatıyor? Huzurlu ve sakin tatil yerleri arasında seçenekler her geçen sene azalırken, bazı tatil yöreleri hala bu özelliklerini korumaya devam ediyor. Uzun sahili, huzurlu ortamı ve uygun koşullu konaklama seçenekleri ile Akçay bunlardan biri.

Akçay, hakkında bir şeyler söylemek için, huzurlu olması, sakinliği, deniz, ve sahillerinin güzelliği dışında çok fazla detay vermese de, tatil yerleri arasında akıllara ilk gelen yerlerden biri olması dolayısıyla burada yer vermenin zorunlu(!) olduğu bir yöremiz.

akçay gece

Akçay Nerede ve Nasıl Gidilir?

Akçay, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı gözde tatil mekanları arasında yer alıyor. Akçay ve çevresinde yer alan bir çok tatil yeri daha bulunuyor. Altınoluk, Ören bunlardan bazıları.

Akçay, Kaz Dağları’nın muhteşem ormanları ile Ege Denizi’nin kıyılarının birleştiği, huzur ve dinginlik verici özel bir noktada yer amasının avantajını da elbette kullanıyor.

Akçay‘a gelmek için eğer karayolu kullanacaksanız bu bölgeye İstanbul, İzmir, Ankara başta olmak üzere birçok şehrimizden çok sayıda otobüs seferi olduğunu hatırlatalım.

Eğer Akçay’a kendi aracınız ile geliyorsanız İzmirÇanakkale güzergahlarını takip etmeniz gerecek. Akçay, İstanbul’a 475, Ankara’ya ise 642 kilometre mesafede bulunuyor.

Uçakla gelmek isterseniz, Balıkesir Koca Seyid Havalimanı bölgeye en yakın ve hızlı ulaşım noktası.

Havaalanı – Akçay arası yaklaşık olarak 17 kilometre ve transfer hizmetleri araçları ile taksiler mevcut.

Gezilecek Yerleri ile Akçay

Akçay, çevresindeki diğer tatil beldeleri gibi havası özellikle Kaz Dağlarının yarattığı etkiden dolayı nefis ve oksijen deposu olan bir yer. Kaz dağları pek tabii ki Akçay‘a geldiğinizde; hele ki kendi aracınız varsa mutlaka ziyaret edilecek noktalardan biri.

Ancak Akçay‘ın havası dışında önemli bir özelliği de suyu. Akçay suyun kenti olarak biliniyor. Birçok yerden artezyen kaynaklar çıkıyor. Suyu çok bol bir belde. Sadece karada değil denizde de fışkıran artezyen kaynakları bulunuyor. Özellikle kaynaklarının soğukluğu ile ünlü.

akçay gezi rehberi

Soğuk suyu duyunca önce deniz derseniz; Akçay’ın her tarafından denize girmek mümkün.

Sarıkız plajı, Belediye plajı, Zeytinli Belediyesi Plajı gibi plajları kullanabilirsiniz. Akçay‘ın en ünlü plajı ise Altınkum ismini taşıyor. Zeytinli’de bulunan plaj, sosyal tesileri ile de en fazla ilgi gören denize girilecek yerler arasında.

Akçay‘ın içine bir göz atalım şimdi de. Akçay, özellikle denize paralel uzanan yolu ve sahillerinin uzunluğu ile dikkat çekiyor. Burada özellikle akşam saatlerinde yürüyüş yapmanın, gezmenin keyfi gerçekten müthiş. Akçay Kordonu ismi verilen alan oldukça keyifli.

Akçay‘ın en önemli simgelerinden biri Sarıkız Heykeli. Kazdağları ile özdeşleşen Sarıkız Efsanesi‘ni simgeleyen bu heykel Akçay‘ın gözde noktalarından biri.

akçay gezi rehberi

Çevre gezileri bakımından çok zengin sayılmasa da, Akçay‘a gelmişken özellikle Kaz Dağları alanı içerisinde yer alan, Çamlıbel köyü, Hasan Boğuldu, Sütüven gibi doğal güzellikleri çok yakın mesafelerde görme imkanınız bulunuyor.

Akçay‘da ne yenir diye sorarsanız, Ege’de olduğunuzu hatırlatır ve zeytinyağlılar ile deniz ürünlerini boş geçmemenizi tavsiye edebiliriz.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir