Akçay size ne anlatıyor? Huzurlu ve sakin tatil yerleri arasında seçenekler her geçen sene azalırken bazı tatil yöreleri hala bu özelliklerini korumaya devam ediyorlar. Uzun sahili, huzurlu ortamı ve uygun koşullu konaklama seçenekleri ile Akçay bunlardan biri.

Akçay gezi rehberi yazmak için huzurlu, sakin, deniz ve sahilleri dışında çok fazla detay vermese de, tatil yerleri arasında akıllara ilk gelen yerlerden biri olması dolayısıyla yer vermenin zorunlu olduğu bir yöremiz.

akçay gezi rehberi

Akçay Nerede ve Akçay’a Nasıl Gidilir?

Akçay, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı gözde tatil mekanları arasında yer alıyor. Akçay ve çevresinde yer alan bir çok tatil yeri daha bulunuyor. Altınoluk, Ören bunlardan bazıları. Akçay, Kaz Dağları’nın muhteşem ormanları ile Ege Denizi’nin kıyılarının birleştiği, huzur ve dinginlik verici özel bir noktada yer alıyor.

Akçay‘a gelmek için eğer karayolu kullanacaksanız bu bölgeye İstanbul, İzmir Ankara başta olmak üzere birçok şehrimizden çok sayıda otobüs seferi olduğunu hatırlatayım. Kendi aracınız ile geliyorsanız İzmir – Çanakkale güzergahlarını takip etmeniz gerecek. Akçay İstanbul’a 475, Ankara’ya ise 642 kilometre mesafede bulunuyor.

Uçakla gelmek isterseniz Balıkesir Koca Seyid Havalimanı bölgeye en yakın ve hızlı ulaşım noktası. Havaalanı – Akçay arası yaklaşık olarak 17 kilometre ve transfer hizmetleri araçları ile taksiler mevcut.

Akçay Gezi Rehberi

Akçay çevresindeki diğer tatil beldeleri gibi havası özellikle Kaz Dağlarının yarattığı etkiden dolayı nefis ve oksijen deposu olan bir yer. Kaz dağları pek tabii ki Akçay’a geldiğinizde hele ki kendi aracınız varsa mutlaka ziyaret edilecek noktalardan biri.

Ancak Akçay’ın havası dışında önemli bir özelliği de suyu. Akçay suyun kenti olarak biliniyor. Birçok yerden artezyen kaynaklar çıkıyor. Suyu çok bol bir belde. Sadece karada değil denizde de fışkıran artezyen kaynakları özellikle kaynakların soğukluğu ile ünlü.

akçay gezi rehberi

Soğuk suyu duyunca önce deniz derseniz; Akçay’ın her tarafından denize girmek mümkün. Sarıkız plajı, Belediye plajı, Zeytinli belediyesi plajı gibi plajları kullanabilirsiniz. Akçay’ın en ünlü plajı ise Altınkum ismini taşıyor. Zeytinli’de bulunan plaj, sosyal tesileri ile de en fazla ilgi göre denize girilecek yerler arasında.

Akçay’ın içine bir bakalım şimdi de. Akçay, özellikle denize paralel uzanan yolu ve sahillerinin uzunluğu ile dikkat çekiyor. Burada özellikle akşam saatlerinde yürüyüş yapmanın, gezmenin keyfi gerçekten müthiş. Akçay Kordonu ismi verilen alan oldukça keyifli.

Akçay‘ın en önemli simgelerinden biri Sarıkız Heykeli. Kazdağları ile özdeşleşen Sarıkız efsanesi‘ni simgeleyen bu heykel Akçay’ın gözde noktalarından biri.

akçay gezi rehberi

Çevre gezileri bakımından çok zengin sayılmasa da, Akçay’a gelmişken özellikle Kaz dağları alanı içerisinde yer alan, Çamlıbel köyü, Hasan Boğuldu, Sütüven gibi doğal güzellikleri çok yakın mesafelerde görme imkanınız bulunuyor.

Akçay‘da ne yenir diye sorarsanız, Ege’de olduğunuzu hatırlatır ve zeytinyağlılar ile deniz ürünlerini boş geçmemenizi tavsiye edebilirim.

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..