Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Seyahat Rehberi

Çocukla Seyahat ve Uçak Yolculuğu Tüyoları

Bir yerden bir yere güvenilir ve hızlı bir şekilde gitmenin en kolay yolu tabii ki uçak yolculuğu! Ancak gitmek istediğimiz yere rahat ve konforlu bir şekilde ulaşmamızı sağlayan uçak yolculuğunda konu çocuklarla seyahat olunca, biraz daha dikkatli olmak gerekiyor. Sadece birkaç noktaya dikkat ederek onlarla çok daha sorunsuz ve keyifli bir seyahat geçirebilirsiniz. Çocuklarınızla daha rahat bir uçak yolculuğu sağlayacak 8 tüyoyu sizler için bir araya getirdik. Çocukla seyahat önemlidir!

 

Çocukla Seyahat Etmek

1- Çocuğunuzu Ruhen ve Bedenen Uçağa Binmeye Hazırlayın

Çocuğunuz ilk defa uçağa binecekse ve korkuyorsa, onu bu duruma önceden hazırlayın. Uçak yolculuğunun son derece güvenilir olduğunu aşılayabilir, konforlu bir yolculuk geçireceğinizi söyleyebilirsiniz.

Ona bir kuş gibi yukarıdan şehirleri seyrederek yolculuk etmenin ne kadar keyifli olacağını ve uçakla gitmek istediğiniz yere çok daha hızlı bir şekilde varabileceğinizi anlatabilirsiniz.

2- Önceden Plan Yapın

Havaalanına kolay gidebilmek ve rahat bir yolculuk geçirebilmek için birkaç detayı önceden belirleyin.

Uçağın kalkış yerini evinize yakın seçmeye özen gösterin. Uçuş saatini çocuğunuza göre ayarlayın. Eğer sabahın erken saatlerinde bir uçuş tercih edecekseniz uygun fiyatlı uçak bileti bulma şansınız daha yüksek olur.

3- Yanınıza İhtiyaç Duyabileceği Yiyecekleri ve Hijyen Malzemelerini Alın

Çocuğunuz küçükse yanınızda süt, mama ve bolca bebek bezi bulundurun. Eğer mama ile beslenme yaşını geçmişse onun yiyebileceği bir yemeği hazırlatabilirsiniz. Çocuğunuzun sıvıya da ihtiyacı olacak, bu nedenle yanınızda birkaç adet su bulundurun. Yanınıza çocuklarınızın sevdiği yiyeceklerden alın.

Yanınızda çok sayıda hijyenik ıslak mendil bulundurmayı unutmayın. Özellikle bebeklere uygun olan paraben içermeyen mendilleri tercih edin. Çocuklarınız her gördüğü yere dokunabilir, her şeyi elleyebilir ve uçak gibi bir ortamda çok çabuk elleri kirlenebilir. Elini ve ağzını temizlemek için ıslak mendile oldukça ihtiyacınız olacak.

4- Yanınızda Yedek Giysi Bulundurun

Çocuklarınızın üzerine bir şey dökmeleri ve bundan dolayı giysilerinin kirlenme ihtimali oldukça yüksek. Bu durumda yanınızda yedek kıyafet bulundurmanızda fayda var.

Uçuş sırasında üşüme ihtimaline karşı da yanınızda hırka veya kapşonlu sweatshirt bulundurabilirsiniz.

5- Çocuklarınızın Huzurlu Olmasını Sağlayın

Çocuklarla seyahat etmenin en zorlu yanlarından biri de uslu durmamalarıdır. Onların huzursuzlukları çevreye de yansır. Ağlayarak veya gürültü yaparak sizi üzdükleri gibi, çevreyi de rahatsız ederler.

Böyle anlarda hoşuna gidecek şeyleri yaparak ilgisini çekebilir ve onların keyiflerini yerine getirebilirsiniz. Çocuklar sıkıldıkları veya acıktıkları için huysuzluk yapabilirler. Seveceği ufak atıştırmalıklar verebilir, ilgisini çekecek kitap veya dergilere yöneltebilirsiniz.

çocukla seyahat

6- Yanınızda Bir Kutu dolusu Oyuncak Taşımayın

Uçağa binerken yanınıza çok fazla oyuncak almayın. Bir ya da iki tane sevdiği ufak oyuncağını alabilirsiniz. Ayrıca oynaması için kabin görevlisinden plastik bardak ve pipet de rica edebilirsiniz.

Basit oyunlar oynayabileceği oyuncaklar, ilgiyle okuyacağı kitap ve dergileri yanınıza alabilirsiniz. Uçakta müzik ve film yayını varsa, sevdiği bir filmi de açabilirsiniz. Telefonunuzu uçak moduna alıp sevdiği bir mobil oyununu oynamasına izin verebilirsiniz.

 

7- Gerektiğinde Başkasından Yardım Alın

Gerek duyduğunuzda yanınızdaki kişiden veya kabin memurundan yardım isteyebilirsiniz. Çocuğunuzla ilgili tek başına çözemediğiniz bir problem olduğunda başkalarının desteğini alabilirsiniz.

8- Hastalığı Varsa Daha Dikkatli Olun

Çocuğunuz grip veya nezleye yakalandıysa, uçuş tarihini tekrar gözden geçirmenizde fayda var. Bu durumda yolculuk etmesi pek de sağlıklı olmaz. Ayrıca ishale yakalandıysa, yoğun su kaybı yaşayacağı için ishali bitene kadar uçakla seyahat etmemenizi öneririz. Bu süreçte bol bol su içirmeye de özen gösterin.

Kulak enfeksiyonu geçiriyorsa basınç nedeniyle uçak seyahati yapması uygun olmaz. Çocuğunuz sinüzit olduysa uçak yolculuğu sırasında başı ağrıyabilir. Bu açıdan soğuk algınlığı, ateş ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklara karşı yanınızda ilaç bulundurarak olası sağlık problemlerine kolayca çözüm bulabilirsiniz.

Bu önerilere uyarak çocuğunuzla çok daha keyifli ve sorunsuz bir uçak yolculuğu geçirebilirsiniz. Uçak biletinizi henüz almadıysanız en ucuz uçak bileti nasıl bulunur yazılarımızı gözden geçirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
Seyahat Rehberi

Tur Satın Almadan ve Tatile Çıkmadan Önce Tatil Önerileri

Tatil ÖnerileriTatilin İyi Geçmesi İçin Püf Noktası: Kendinize Bir Söz Verin!Tatile…
Daha Fazla
Seyahat Rehberi

Şehirlerin Eski Yeni Halleri

Kentlerin Hayaletleri nedir bilir misiniz? Ya da buna neden olan şehirlerin eski yeni…
Daha Fazla
Seyahat Rehberi

Bayramda Nereye Gidilmez?

Bayramda Nereye Gidilmez?Bayramda Gidilmemesi Gereken 5 Yer1 Alaçatı – Çeşme2 Bodrum3 Avşa…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir