Keşfet TV

Bayramda Nereye Gidilmez?

“Nerede o eski bayramlar” diye kült bir başlangıç yapalım ki(!) sosyal sorumluluk mesajımız alınsın! Bayram dönemlerinde, hele ki zaman zaman dokuz günlere kadar uzayan bayram tatilleri eğer mevsim yaz sezonuna da geliyorsa adeta bir tatil hareketine dönüşüyor. Bayramda nereye gitmeyi planladınız bilmiyoruz ancak Bayram tatili için nereye gitmemek(!) gerek konusunda birkaç fikrimiz var.

Bayramda nereye? diye sorarken birden kalabalığa kapılıp, bayram sonrası kendinizi tatil yerine sanki dayak yemiş bir halde bulmamak için biraz mantıklı bir tatil planı yapmak gerekiyor.

Bayramda Nereye Gidilmez?

Biliyoruz, “bir bayram tatiliniz var!”. Bir daha “taa ne zaman” bir fırsat bulacaksınız falan filan düşüncelerinizde elbette haklısınız. Ama siz böyle düşünürken çok ama çok büyük bir çoğunluğun da sizinle aynı durumda ve benzer fikirlerde olduğunu unutmayın!

bayramda nereye

Bu nedenle yaz aylarında gidilecek tatil yerleri zaten belliyken kendinizi çok da fazla yıpratmamanız için, tatil önerileri adına “gidilmemesi gereken yerler” listesi yaparak sizi bir parça kargaşadan dışarda tutabiliyor ve bayram tatilinde belki de dinlenmenizi sağlayabiliyorsak ne mutlu bize!

Bayramda Gidilmemesi Gereken 5 Yer

1 Alaçatı – Çeşme

Bayramlarda mutlaka gidilmemesi gereken yerlerin başında Alaçatı geliyor. Alaçatı çılgınlığının -bayram tatili döneminde- dışında kalmak iyi bir bayram tatili geçirmek için en önemli yapılması gereken şeylerden biri.

İnanın hiç pişman olmayacaksınız. İstanbul’dan gelen bir dolu “Aa biz otellerde kalmaya karşıyız”, “Aa biz bayram tatillerine de karşıyız” tarzında konuşup “bayram tatilinde Alaçatı otellerine” gelen ciddi bir kalabalığın yanında, İzmir’den kısa sürede ulaşan ve “Waoow parti var ve bizi çağırmadınız!” tepkili kitle ile ata sporlarımızdan wind surf yapmaya gelen binlerce insan bu bayramda da Alaçatı’da olacak.

Çevrede yazlığı olan veya “Amma eğlenicez ha!” deyip günübirlik Alaçatı’ya geleceklerle yine İzmir günübirlikçilerini saymıyoruz bile.

Bu arada zaten bayram dolayısıyla tavan yapan talep/fiyat ilişkisi nirvana yapacak. Günler öncesinde rezervasyon yapmadıysanız zaten kalacak yer bulmak için umduğunuz ile değil bulduğunuz ile yetinmeniz gerekecek. Tabii ki bir dolu para ödeyerek!

Hele ki ailece çoluklu çocuklu bir tatil için “Bayram döneminde” Alaçatı’yı planladıysanız, şimdiden büyük geçmiş olsun size.

2 Bodrum

Bodrum için söylenecek bir şey kaldı mı artık bilmiyorum ama bayram tatili önerileri arasında “bayramda gidilmemesi gereken yerler” listesinin başında geldiği kesin.

Bodrum artık eski Bodrum değil. Hani akşamları hareket olsun diye Bodrum’a indiğinizde yürüyemediğiniz barlar sokağı “nickname”li Bodrum’un en güzel yerinde o bardan diğer bara, bir kulüpten diğerine gidilen günler artık sona erdi.

Kalabalık çok daha fazla arttı aslında ama Bodrum içine inen pek kalmadı. Çünkü eskiden sadece bir Bodrum vardı. Şimdi Türkbükü’nden tutun Gümüşlük’e, Akyarlar’dan Yalıkavak’a Turgut Reis’e herkes farklı yerlerde kopuyor.

Kopuyor kopmasına ama Bodrum’da hem gündüz hem de gece kopmanın bedeli de çok yüksek. Hele ki bir dolu ağır abi(!) Bodrum’a dolduğunda! Bodrum’da Beach‘ler eğlenceden yıkılıyor” gibi görüntüler izliyorsunuz sürekli. Ancak siz muhtemelen oraya gidemeyeceksiniz. Ya da gitseniz bile muhtemelen burnunuzdan gelecek.

“Ne var canım! Ben de bir otele gidip takılırım” diyorsanız, o zaman Bodrum’da ne işiniz var? Bodrum, güzel tamam ama Bayram tatili önerileri arasında; hem maliyeti hem de yapmacık “karizması” nedeniyle bayram tatili için gidilmemesi gereken yerlerin başında geliyor.

3 Avşa ve Marmara Adası 

Birçok kişinin çocukluk tatil anılarını oluşturan İstanbul’dan kolaylıkla gidilen Avşa ve Marmara Adası sessiz, sakin ve dinlendirici tatil yerleri arasında geliyordu. Ta ki geçtiğimiz birkaç yıla kadar!

Gazeteler ve televizyonların haber bültenlerinde alt yazıyla Avşa adasında yiyecek ekmek kalmadı” şeklindeki spotlar, bu gözde noktaların bayram tatilleri için adeta mülteci akınlarının yapıldığı sınır kapılarına dönüştüğünü gösterdi.

İstanbul’a yakın olmasının da etkisiyle Avşa ve Marmara Adası, tüm sakinlik imajına rağmen Bodrum ve Alaçatı’ya gitmeyen/gidemeyen kalabalık bir kitlenin akınına uğruyor. Anlayacağınız ortalık yıkılıyor. Ancak bu durumdan hoşlanacağınızı pek sanmıyoruz. geçtiğimiz yıllarda “Nasıl olsa yer bulurum” diyerek rezervasyonsuz gidenlere belediyenin spor salonunu açıp aşevinden gıda yardımı yaptığını hatırlatmak isteriz.

Siz siz olun ve Bayram tatilinde Avşa ve Marmara Adasına “hele ki kalacak yeriniz olmadan” asla gitmeyin!

4 Adrasan – Olimpos

Bayram tatili önerileri arasında gidilmemesi gereken yerlerden biri de Antalya’nın dünya güzeli korunabilmiş yerlerinden Adrasan ve Olimpos.

Okulların tatile yaklaşması ve tatile girmesi, sınavların bitti sayılması ve “ben böyle tatili seviyorum otel ne be abii!” diyen kalabalık bir gençlik (ve her zaman genç kalanlar Olimpos’a doğru geliyor. Üstelik bu grup “Abi bayram ne yaa.. Benim hayat tarzım bu..“ diye düşüncelere de sahipler. Ve açıkcası çok kalabalıklar ve gerçekten sağlam eğleniyorlar.

Siz dinlenmek için şöyle doğayla başbaşa kalayım diyorsanız, buradaki doğa(!) sizi kabul etmeyecektir.. Haberiniz ola!

5 Kaş

Bayram tatili için en gözde yerlerden biri de Kaş. Kalabalığı güzel, doğası güzel, Kaş’ın heryeri ayrı bir güzel.

Ama gel gör ki bayram tatilinde Alaçatı için yazdığımız bölümün benzerini burada yaşama şansınız çok büyük!

Akdeniz’in balık bolluğunda yiyeceğiniz balıklara en fazla fiyatı vereceğiniz yer burası olabilir mesela! Kalınacak yerler konusunda da bayram tatili nedeniyle fiyatlar artıp yer bulamama durumu pek mümkün.

Yine de bunları gözardı edip Kaş’a giderseniz, yarımadanın karanlık tarafında konaklama yapın. En azından geceleri sakin ve huzurlu kalıp, geceleri gökyüzündeki milyonlarca yıldızı sayarak uyuyabilirsiniz.

Bayramda nereye gidilir sorusu için yanıt çok! Fakat soru bayramda nereye gitmek diye değil, nereye gitmemek..” diye başlamalı.

Exit mobile version