PAYLAŞ

Polonya seyahat eden birçok kişi için, biraz Varşova biraz Krakow olarak akıllarda kalıyor genelde. Polonya‘da gezilecek yerler de, daha çok buralar ile çevreleri olarak anlatılıyor. Ama ben bu defa Varşova‘dan çok uzak olan, Krakow’dan ise yaklaşık bir buçuk saat uzaklıkta bulunan bir yerden bahsedeceğim size. Polonya Gezi Rehberi için Polonya’nın, özellikle bir kış sporları ve kayak merkezi olan bir bölgesine yolculuk yapıyoruz bu defa. Zakopane gezisi başlıyor.

Zakopane Gezisi Başlıyor: Varşova’dan Zakopane’ye Araba İle Yolculuk

Zakopane’ye doğru yola çıkmak için uyandığımda, Varşova’da hava daha karanlıktı. Şehir merkezinde konakladığımız otelden aracımızın bulunduğu park yerine mesafe 30-40 metre olmasında rağmen iliklerime kadar hissettiğim soğuk uyku falan bırakmadı.

Zakopane Gezisi

Arabanın içine kendimizi atıp hem aracı hem de kendimizi biraz ısıttıktan sonra yola koyulduk. Sabah saat 5:30 gibi yola çıktığımızdan daha şehirden ayrılmadan birşeyler yemenin doğru olacağını düşünüp etrafta bir çorbacı(!) aradık. Tabii bol taneli bir işkembe bulamadığımızdan, 24 saat açık olan “hayat kurtarıcı” McDonald’s ziyareti zorunlu oldu. Yanımdaki Polonyalı arkadaşım, burada çok iyi bir kahvaltı verildiğini söylediğinden ben de evsahibine uydum. Türkiye’deki Mcdonald’s kahvaltısından da kötü bir menü ile yetinmek durumunda kaldığımı sanırım tahmin edersiniz.

Neyse ki sert bir kahve vardı ve bir süre iyi bir yol arkadaşı oldu. Birçok kez geldiğimden aslında bildiğimi sandığım bu ülkede sadece şehirleri bildiğimi bu yola çıktığımda anladım. Yani Varşova’dan kış sporları ve tatil merkezi olan Zakopane’ye doğru yola çıktığımda.

Zakopane gezisi Polonya

Zakopane’ye Nasıl Gidilir?

Yaklaşık olarak 410 km.lik bu yolculuk bizi molalar dahil 6 saate yakın Polonya yollarında misafir etti. Bizim araba ile aldığımız bu yol için alternatifler tabii ki var.

Araba dışında en mantıklısı tren ile yolculuk yapmak. Zakopane’ye ulaşım için günde iki kez Varşova’dan karşılıklı tren seferi yapılıyor. Gece olan seferi tercih ederseniz hem konaklamayı tren de yaparak hesaplı davranmış, hem de ek bir zaman kazanmış olursunuz. Ancak bu yolları yapmayayım, direkt uçakla Zakopane’ye geleyim derseniz, o zaman Krakow’a uçmalısınız. Krakov’dan Zakopane’ye yaklaşık 1,5 saatte çeşitli vasıtalarla ulaşabilirsiniz.

Polonya’da Karayolları İle Ulaşım

Polonya yolları (kendi bahsettiklerine göre) inanılmaz bir değişim geçirerek yenilenmiş. Ama şöyle belirteyim yollar oldukça kötü. Hatta bizim yaklaşık on beş yıl önceki yollarımız gibi. Her yer yama dolu. Duble yol diye bir şey yok. Yol üzerinde keyif yapılacak yer sayısı da çok sınırlı.

Yol boyunca halkın yaşam biçimi şehirlere göre öyle değişiyor ki, bunu hemen farkedebiliyorsunuz. Büyüklü küçüklü tüm yerleşim yeri girişleri ve çıkışları ile kiliselerin tamamı Polonyalı eski Papa, II. Jean Paul’ün resimleri, kabartmaları ve papalığın sarı beyaz bayrakları ile dolu. Jean Paul bir gurur kaynağı buralarda. Varşova’da çok da fazla farketmediğimiz din etkisi, iç kesimlerde gerçekten göze çarpıyor.

Yolda ilerledikçe hava gitgide soğuyor. Slovenya sınırına doğru ilerlerken sadece İsviçre’de rastlayacağımı düşündüğüm hayvancılıkla ilgilenen kasabaları, yaşayanlarını, birbirinden sevimli ve temiz(!) koyun sürülerini hızlı hızlı koştururken görüyorum. Gerçekten nefis görüntüler.

Sanırım hava sadece bana soğuk geliyor. Dışarda normal bir hayat sürüyor çünkü! (Ancak yolun sadece küçük bir bölümünün böylesi görüntüler içerdiğini belirtmeliyim. Büyük çoğunluğu çok keyif vermeyen bir güzergah.)

Zakopane’ye Giderken Krakow’a Uğruyoruz

Zakopane yolunda, (bence harika ve mutlaka görülmesi gerekli bir şehir olan) Krakow’dan geçiyoruz. Programımıza göre dönüşte uğramayı planladığımızdan etrafa şöyle bir bakıyorum. Olağanüstü yapılar büyüleyici görünüyor.

Zakopane gezisi Polonya

Yol kenarlarında başlayan ıssızlık hissi veren görüntüler, ağaçların değişen yapısı, bulutlara yaklaşıyor hissi ile yer yer oluşan sis çöküntüleri Zakopane ‘ye gelmek üzere olduğumuzun habercisi gibi. İşte tam buralarda olağanüstü bir mimari başlıyor. Ağaçlardan ve taşlardan yapılmış evler dışında başka bir yapı yok gibi etrafta. Masal dünyasındayım sanki.

Zakopane’nin Masalsı Dağ Mimarisi

Hafiften kar atıştırıyor ancak henüz yerlerde kar yok. Mevsimlerin anormalliğine bağlıyorlar bu durumu. Ancak bu puslu hava ile ağaçlar ve bu ağaçtan evlerle sıra sıra oluşmuş sokaklar gerçek birer harika! Yok yok hatta olağanüstü!

Zakopane gezisi Polonya

Bu evlerin birçoğu haftalık, onbeş günlük veya aylık gibi periyotlarda ve oldukça uygun fiyatlarla kiralanabiliyormuş. Yapılması gerekli şeylerden biri olarak hemen bunu not alıyorum. Umarım bir gün gerçekleştirebilirim.

Evler genelde iki katlı, ağaçtan ve bahçeli. Kiralık evlerin eşyaları, her odasında şöminesi, bahçesindeki odunluğun mükemmel görüntüsü ve kayak malzemelerinizi bırakabileceğiniz bölümlere kadar birçok olanağı bulunuyor. Bu evler de kesinlikle kalınmalı!.

Zakopane gezisi Polonya

Zakopane, Polonya’nın kış sporları merkezi ve dolayısı ile kış turizminden nasibini fazlasıyla almış. Ancak bana sorarsanız (hatta benden önce de çok kişiye de sormuşlardır sanırım!) yaz aylarında da buranın tadı bambaşka olur gibime geliyor.

Tatra denilen ve bizim Karpatlar olarak bildiğimiz dağların eteklerinde yer alan Zakopane’yi bu kadar uzun anlattığıma bakmayın. Aslında merkezi 2-3 saatte gezilebilecek küçücük bir kasaba.

Zakopane gezisi Polonya

Oscypek Yemeden Dönmeyin!

Öğle saatlerinde vardığımız bu masalsı kış cennetinin, McDonald’s ziyafeti(!) sonrasında açlığımızı artırdığını hissedince arabayı park edip, yürümeye başladık.

Zakopane gezisi Polonya Zakopane gezisi Polonya

Bu sırada önce kokusunu duyduğum ve neredeyse sokaklarda her yerde bulunan peynir satıcılarının arasında ızgara üzerinde kızartılıp, reçel ile birlikte verilen “Oscypek” isimli nefis bir aperatif bana öylesi lezzetli geldi ki! Onu satan her tezgahın önünde atıştırmaktan kendimi alamadım.

Kısa bir açlık bastırma turunun ardından misafir olacağımız restorana gittik. “Czarci Jar“ isimli oldukça heybetli ve klasik doğu blokunun büyük ancak bölüm bölüm yapılan restoranlarına çok iyi bir örnek burası. İç döşemeleri tamamen ahşap ve çevrede yanan birkaç şömineyle harika bir ortam var içeride. Yanan şöminelerden birinin etrafına oturup kendimizi yerel Polonya halk mutfağına bıraktık.

Zakopane gezisi Polonya

İlk olarak “Moskole“ isimli, benim önce pide benzeri bir hamur işi sandığım ancak aslında patates ile yapılan mükemmel bir lezzet geldi. Moskole, kıtlık dönemlerinde ve özellikle birinci dünya savaşında Ruslar tarafından yenilen tok tutma amaçlı, basit ve geleneksel, ancak besleyici ve lezzetli bir dağ başlangıcı. Yanında tereyağı ile kavrulmuş mantar harika gidiyor. Gerçekten çok basit ama enfes bir lezzet.

Zakopane gezisi Polonya

Sonrasında tabii ki et ağırlıklı bir “ortaya karışık” durumu ile açlığımızı iyice giderdik. Aslında bu kadar güzel yemek ve şömineli ortam ile insan bir kenara çekilip birazcık kestirmek istiyor. Ama zamanımız kısıtlı.

Şimdi Sıra Zakopane’yi Keşifte!

Kasabada hayat “Krupowki” isimli cadde de dönüyor. Restoranlar, sokak satıcıları, alışveriş dükkanları ve barlar ile neredeyse tüm eğlence yerleri bu cadde boyunda dizilmiş gibi.

Hemen ilerisinde halk pazarı tarzında tezgahlardan oluşan bir kalabalık gözüme çarptı. Doğru oraya gittim. Pazarda en çok dikkat çeken ürünler kürk ve post ile yapılmış bir çok giyim ve süs eşyası ile silahlar. Özellikle geleneksel ve çok etkileyici olan gerçek ortaçağ silahları çok görkemli. Burası Alaska veya Kanada’da yerel bir eski zaman pazarı görüntüsünde.

Zakopane gezisi Polonya

Kaptan Swing’in kürklü şapkasını takıp biraz Ontario Kurtlarının lideri rolünü oynayıp, soğuktan donma noktasına gelmemek için yürümeye devam ettim.

Kış olimpiyatları adaylığı ve şampiyonalar için yapılmış olan kayakla atlama pisti önünde yer alan dükkanların birinde oturup birşeyler içip içimizi ısıtma girişimimiz ısıtamamakla sona erdi. Çünkü dışarı çıkıldığı an, öylesi bir titreme geliyor ki bunu yazarken bile içim hala titriyor!

Zakopane Geceleri

Zakopane akşamları çok hareketli ve çok keyifli. Akşam yemeği ve konaklama adına bir kaç tavsiye vermek gerekirse, Czarny Staw ve Kolorowa restoranlarını deneyebilirsiniz. Restoranların neredeyse hepsinde eğlence ve müzik yer alıyor ve geç saatlere kadar devam ediyor.

Zakopane gezisi Polonya

Kaldığınız yere gitmek için, sıcak şarap ikramı yapılan ve yün battaniyeleri üzerinize çekip oturacağınız faytonları denemek ise en keyifli anlardan biri. Bu arada fiyatların Avrupa’daki bir kış sporları merkezinde asla olmayacak kadar uygun olduğunu söylemekte fayda var. Votka ise, üzerine biraz daha para ekleyip su alabileceğiniz kadar ucuz! Bu nedenle “aman dikkat!”

Konaklama için çeşitli bütçelere göre birçok seçenek var. Biz misafiri olduğumuz Belvedere otelinde kaldık. Çok güzel ve üst sınıf bir dağ oteli. Ancak kiralık evlerde aklımın kaldığını söylemem gerek!

Belvedere Oteli için fiyat ve oda durumlarına buradan göz atabilirsiniz.
Zakopane’nin diğer otelleri için fiyat araştırmasına buradan bakabilirsiniz.

Zakopane için akılda kalan not: Fotoğraf makinesi ve telefonların azizliiği ile soğuktan dolayı çok az fotoğraf çekebildik. Bu da bir daha gitmek için sanırım yeterli bir neden.

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..